Skocz do zawartości
IGNOROWANY

płukanie instalacji 40-letniej przed montażem gazowego


DrKoko

Rekomendowane odpowiedzi

Będę zmieniał kocioł z kopciucha na gazowy. Instalacja ma 40 lat. Część grzejników aluminiowa ma ze 20. Rury od zawsze te same.

Jak wypłukać taką instalację, że tak powiem 'domowym' sposobem? Czy to nie ma sensu, bo przed kotłem pójdzie separator magnesowy, który wyłapie cały syf?

Proszę o komentarze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja myślę, że zależy to od stanu instalacji. Robiłem kiedyś podobną przeróbkę. Ale do starej instalacji od początku wlany był "Karostan". To cudo chyba nie do kupienia obecnie. Instalacja czyściutka do tej pory. Nawet po zmianach. A ma ponad 35 lat. Sprawdź stan i wtedy zadecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wlalem ten: http://chemiainstalacyjna.pl/czyszczenie-co/149-adey-mc3-cleaner-czyszczenie-systemu-centralnego-ogrzewania.html. Chodzi już ponad dwa tygodnie w obiegu. Po czterech wylewam. Według ludzi którzy sprzedają ten i innych firm podobne specyfiki to w zupełności wystarczy. Z instalatorem jestem umówiony przed samą wymianą na plukanie pod ciśnieniem. Potem filtr magnetyczny tej samej firmy i inhibitor.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku szanujący się i dobry instalator wypłucze ci tą instalacje, mówiąc,że mimo instalacji separatora,odmulacza czy innych filtrów, nie podjąłby się bez tego montażu. Szukaj,a znajdziesz. Instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2021 o 21:26, DrKoko napisał:

Będę zmieniał kocioł z kopciucha na gazowy. Instalacja ma 40 lat. Część grzejników aluminiowa ma ze 20. Rury od zawsze te same.

Jak wypłukać taką instalację, że tak powiem 'domowym' sposobem? Czy to nie ma sensu, bo przed kotłem pójdzie separator magnesowy, który wyłapie cały syf?

Może przez wymiennik to puścić, będziesz miał i separację oraz nadal w systemie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przepłuka instalację i jakiś odmulacz powiesi i chyba lepiej płukać wymiennik co 1-2 lata po sezonie niż kocioł gazowy  rozbierać.

Jak starą instalację  w otwartym systemie centralnego ogrzewania  wpakuje pod ciśnienie, to dopiero zaczną się awarie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby wyszła przy płukaniu nieszczelność niż po zamknięciu obiegu, chyba że załadują 5 barów to nie ma opcji żeby wytrzymało. Mnie tak samo straszy instalator że taka płukanka to jak płukanie silnika samochodowego. Ja kamienia w domu prawie nie mam, ale po dobiciu z naczynia wzbiorczego płynie mocno szara woda, trochę jaśniejsza od oleju z diesla, to samo jest w grzejnikach. Ludzie od chemii twierdzą że te środki są na tyle skuteczne że płukania pod ciśnieniem nie trzeba, ale kolega sam się zgłosił do płukania, także wie czego się można spodziewać. Tylko że ja mam 15 letnią instalację.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeróbce instalacji powinna być próba ciśnieniowa, a to min 6 bar, i jak na co dzień widać wycieków czy rdzy to instalacja wytrzyma.

Dawniej robiono solidnie, skręcano na pakuły z minią, teraz często aby to rozebrać bez cięcia potrzeba palnika do podgrzania złączy.

Więc nie demonizujcie opcji płukania.

Natomiast kiepską opcją jest w starej instalacji montaż tzw magnetyzerów - one potrafią swoim działaniem uszkodzić dobrą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowej instalacji magnetyzer jest OK, ale w starych namagnesowane dipole powodują odbijanie kamienia i osadów, przez co powodują rozszczelnianie połączeń .

Magnetyzery pozwalają zachować czysty metal ( stal, żeliwo) w instalacjach, a w starej instalacji jest to szkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ciężko kupić taki magnetyzer o którym piszę - one miały okres świetności na początku lat 90-tych.

Reklamowano je jako oczyszczacze instalacji z kamienia i złogów wewnątrz instalacji i to po to aby instalacja ( głównie grzejniki) lepiej grzała.

Faktycznie czyściły, ale po oczyszczeniu mogło się okazać że praktycznie ścianki rur mają grubość papieru i są do wymiany.

Teraz to są filtry z magnesem trwałym - do usuwania opiłków - to całkiem co innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też odniosłem wrażenie że się nie zrozumieliśmy. Ja zamierzam kupić ten https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/product/adey-filtr-magnetyczny-magnaclean-profesjonal-gwintowany-kod-fl1-03-02233#/ Ten ma najmocniejszy magnes 12k gausów, inne mają 9. Taki najbardziej konkretny gość akurat jest z tej firmy, oczywiście odradzał inne typu Fernox czy Vortex. Ale ja już mam takie zboczenie zawodowe, że handluje z człowiekiem nie z firmą. Nie wiem w czym jest różnica między nimi. Jeden gość z Elektrody był zadowolony z Fernoxa, Vortex odradzał tylko ze względu na obudowę, ale jakichś konkretnych różnic nie podał. Chyba że coś wiesz@sambor na temat takich fitrów, to coś doradź proszę.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Animus napisał:

Jak starą instalację  w otwartym systemie centralnego ogrzewania  wpakuje pod ciśnienie, to dopiero zaczną się awarie.

3 godziny temu, Animus napisał:

 

Przerabiałem. Dawno, dawno temu. Pięknie działa do tej pory. A jaki powód tych teoretycznych awarii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczędzam, bo nie chcę popełnić błędów jak przy instalacji na zwykłym kotle. A najciekawsze jest to, że firma z chyba 20 letnim doświadczeniem i zamontowali mi do boilera rurki 18mm, dziwiłem się czemu woda się długo grzeje. Potem boiler pękł bo nie było reduktora.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam, 

Przy zmianie źródła ciepła, zalecane jest czyszczenie chemicznie instalacji. 

Czyszczenie instalacji ogrzewania wykonujemy za pomocą odpowiedniej chemii i jej stężenia oraz pompy hydrodynamicznej. Po czyszczeniu układu należy go zabezpieczyć inhibitorem korozji oraz dobrać odpowiednie parametry wody do napełnienia instalacji, które podaje producent kotła. Należy też dodać, że w instalacji gdzie występuje ogrzewanie podłogowe należy również dodać Biocyde. Proces czyszczenia instalacji ogrzewania zależy od problemu oraz wielkości układu. Dobrze jest również dodać filtr magnetyczny do instalacji. 


***

***

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.