Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolejność czynności przy modernizacji 25-letniej instalacji CO


wilku88

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

To mój pierwszy wpis tutaj, więc witam wszystkich. Nie wiem jak skoordynować prace, więc szukam rady doświadczonych osób. Zakres modernizacji to:

  1. Wymiana węglowego śmieciucha na kocioł gazowy kondensacyjny (prawdopodobnie Junkers Cerapur Compact ZSB 14-1 DE 7736900764)
  2. Założenie przy piecu separatora powietrza na zasilaniu, separatora zanieczyszczeń i termomanometru na powrocie (sprawdzałem w instrukcji Junkersa, że nie ma w nim pomiaru temperatury powrotu).
  3. Wymiana zwykłych zaworów grzejnikowych (nie wszystkich) na zawory termostatyczne oraz nowe odpowietrzniki na pionach.
  4. Wymiana, bądź rozbudowa istniejących grzejników w kilku pokojach, by móc wystarczająco ogrzać dom na niższej temperaturze zasilania i powrotu.
  5. Płukanie instalacji po 25 latach gromadzenia syfu i wprowadzenie świeżej wody z dodatkiem antykorozyjnym.

Teraz jeszcze o obecnej instalacji. Układ zamknięty, ma 25 lat i jest zrobiona na miedzianych rurkach, mosiężnych złączkach i stalowych grzejnikach. Zawory termostatyczne będą ze stali niklowanej.

Zastanawiam się jak to wszystko skolejkować, żeby było dobrze. Głowice i dołożenie grzejników chciałbym zrobić samodzielnie, bo to nie jest skomplikowana praca. Mógłbym spróbować podłączyć sam również piec i powierzyć jedynie uruchomienie autoryzowanemu serwisowi, ale rozważam, by również im zlecić wykonanie wszystkich przeróbek w kotłowni.

1 opcja. Czy zacząć od płukania instalacji, bo jest tam mnóstwo syfu, a potem dopiero montować zawory termostatyczne, robić przeróbki w kotłowni i montować piec? Po montażu może zostać w rurach trochę zanieczyszczeń, pakuł, więc teoretycznie trzeba płukać jeszcze raz, więc zapłacę dwa razy za tę samą czynność, bo do płukania będę musiał kogoś nająć. Plus będę musiał dobrze skoordynować terminy płukania, własnego montażu grzejników i zaproszenia ekipy do kotłowni i pieca, którzy na koniec napełnią mi instalację co i zrobią uruchomienie. Brzmi skomplikowanie, ale jeśli powiecie, że inaczej się nie da to trudno. Czy może ponowne płukanie po takich pracach jest już zbędne i separator zanieczyszczeń wykona robotę?

2 opcja. Mógłbym też zacząć od montażu nowych zaworów i grzejników, a potem za jednym zamachem sprowadzić jedną ekipę do: płukania, przeróbek kotłowni, montażu pieca, napełnienia instalacji i uruchomienia. Z tym, że wtedy płukanie będę musiał wykonać na już zamontowanych nowych zaworach termostatycznych, a one są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia i mogę sobie na dzień dobry je wtedy uszkodzić, gdy będziemy odcinać poszczególne grzejniki podczas płukania.

Który wariant będzie lepszy z punktu widzenia długoletniej pracy instalacji? Głowa mi puchnie od zastanawiania się nad tym, bo chciałbym, żeby było maksymalnie prosto w organizacji, ale nie chcę też zaszkodzić zmodernizowanej instalacji. Zamierzam zacząć szukać ekipy do prac i muszę mieć w głowie jakiś plan.

Mam też jeszcze pytania dodatkowe, do których nie chcę zakładać specjalnie tematu.

1. Chcę użyć wbudowanego sterowania pogodowego w piecu. Czy kabel do czujnika temperatury powinien być ekranowany? Pomiar jest rezystancyjny, więc teoretycznie wrażliwy na zakłócenia.

2. Czy mogę do jednego przewodu kominowego doprowadzić wylot spalin z bojlera gazowego znajdującego się w tej samej kotłowni i wylot z pieca gazowego? Prawdę mówiąc i tak nie mam innego wyjścia, nie mam wolnych przewodów spalinowych w kominie.

3. Czy jest sens gdzieś w sąsiedztwie pieca zamontować trójniki z myślą o przyszłym płukaniu z pominięciem pieca? Powiedzmy w sąsiedztwie separatorów.

4. Nie mogłem znaleźć na stronie Junkersa instrukcji do Cerapur Compact ZSB 14-1 DE. Czy te piece już zostały wycofane z produkcji i sklepy wyprzedają swoje zapasy? A może jest w nich coś trefnego? Zwróciły moją uwagę, bo są wyraźnie tańsze od innych, a podobają mi się, bo mają niską moc minimalną, co pozwoli mi uniknąć taktowania przez większość sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do jednego pytania. W przypadku gdy kocioł będzie później montowany przez instalatora to lepiej najpierw wypłukać instalację i dopiero montować zawory termostatyczne na grzejnikach, czy też odwrotnie, a może wszystko jedno?

Też zastanawiałem się nad tym Junkersem, ale większość osób, które pytałem o opinie odradzała, dlatego kupiłem Bosch GC2300iW 15P.

Edytowane przez Dipper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.