Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec samoróbka pytania


sylwester564

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zrobic sobie piec do c.o, jeden zrobiłem ale mam pewne wątpliwości co do odzysku ciepła z niego i chciałbym zrobić nowy aby lepiej odzyskać ciepło

Dom piętrowy ocieplony 10cm grafitem, użytkuje parter i część podpiwniczenia łącznie ok 120m². Garaż pod 1/2 domu nieocieplony. Sufit w garażu 5cm wełna i boazeria. Pater 10cm grafitu w podłodze i w suficie, sufity podwieszane. Nowe okna 3 szybowe. Starą instalacją, grube rury 2", 11/2", 1", żeliwne kaloryfery 6sztuk, 3  stalowe płytowe, 2 drabinki w łazienkach i WC. Obecnie 270litrow wody w układzie z czego 53litry w samym piecu. Uklad z pompka do c.o I drugą pomka do 100l c.w.u. komora załadunku 24gł, 22szer, 60 wys. Dodatkowo przed pompka do c.o jest zawór 3 drogowy który daje 3/4 wody na uklad a 1/4 wraca od razu do pieca. Piec górnego spalania z dwoma kanałami dymnymi, dmuchawa i sterownik inter electonic v71, dodatkowo podajnik wspawania 20cm nad rusztem wodnym, spalanie 19kg ekogroszku na 24h przy -5stopni, 21kg przy -10stopni. Wegiel spada na ruszt. Piec założony drzewem pali się max 8h. W domu 24 stopnie. Rozpalam ok 11-12 o 22 jak wracam to Piec juz pusty troszkę żaru tylko jest do następnego dnia temp spada max 4 stopnie w domu. Poniżej 20 nie spada nawet poniżej 20stopni mrozu. Moje pytanie brzmi czy jest sens przerabiać Piec żeby odbierał więcej ciepła czy zostawić tak jak jest I w przyszłości zmienić na gaz oraz instalacje na mniejszą wraz z kaloryferami na stalowe 2 płytowe. Bardzo proszę o porady co działać działać tym temacie, dzięki 

16163419528342221945371730044953.jpg

16163425669799120549502930033326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sylwester564 napisał:

,,, Moje pytanie brzmi czy jest sens przerabiać Piec żeby odbierał więcej ciepła  ,,,

Witaj @sylwester564 na forum Info - Ogrzewanie.

Narysuj przekrój kotła, może coś wspólnie z kolegami doradzimy, by zwiększyć odbiór ciepła z gazów spalinowych poprzez wymiennik kotła do obiegu wody.

Oczywiście Twoja  kotłownia jest wzorcowo wyposażona w dopływ powietrza (zetka), kanał wentylacyjny, odpowiednie drzwi do kotłowni, czujnik CO.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopływ swierzego powietrza jest doprowadzany z garażu, ciąg uważam za bardzo dobry bo jak podpalę gazetę to ja wsysa. Wentylacyjny jest wraz z wentylatorem wyciągowym w razie zadymienia. Wysokość komina to ok 10-12metrow od wyczystki w piwnicy. Wyczystka jest 10cm niżej w drugim pomieszczeniu bo tam kiedyś była kuchnia węglowa, teraz tylko drzwiczki do wyczystki są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu cokolwiek robić - spalanie masz całkiem fajne, a i tak wszystkie kotły bezklasowe lub poniżej 5 klasy trzeba w najbliższym czasie wymienić. Jeśli zrobisz dodatkowy odbiór ciepła, na pewno komin zacznie się pocić i robić mokry - będziesz zmuszony do montażu wkładu. 

Używaj kocioł najdłużej jak możesz nie tykając go ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek ma 4 lata i nic się dzieje. Blacha h265 chyba taki symbol miała 6mm spawana drutem specjalnym do tej stali. Płaszcz z 4mm i 5mm bo taka miałem.

16163431847771848381340923841620.jpg

Po 4h palenia połowa pieca żar nie doszedł jeszcze do dołu, dzisiaj -3 stopnie

16163433571894723609848160719840.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sylwester564 ile wyniósł Cię koszt budowy takiego kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w RCK i to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajnik tzn rura i slimak z portalu a....o ok 300zl, motoreduktor 250zl silnik 3 fazowy, przełożenie 6obr/min. Sterownik 250zl, dmuchawa 120zl, arkusz blachy 6mm 3x1,5m ok 450zl. Drut argon i resztę blachy miałem w domu. Pompka 170zl do c.o zawór 3d ok 200zl nie pamiętam dokładnie i ok 500zl rurki i kształtki żeby podpiac się pod starą instalacje.

Co to rck??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.