Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Farma fotovoltaiczna


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Dopłata do 1ha łąki koszonej mechanicznie to ok 500PLN. Skontaktuj się z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego jakbyś chciał wyciągnąć trochę więcej z dopłat. Ale o kasie na poziomie 20tys to zapomnij, bo gdyby tak było, to żaden rolnik ziemi by nie ruszał, tylko kosił trawę i dopłaty inkasował :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie znam spadów a napisałem tylko co ktoś mi podpowiedział licząc na to że ktoś mnie z błędu wyprowadzi i to się sprawdza , czyli bzdury a po nowemu fake-news tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna się zastanawiam, skąd rolnicy mają traktory warte kilkaset tysięcy, skoro podobno uprawa się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ze swoich wypracowanych pieniędzy. Są duże dofinansowania z "Uni" na takie zakupy.

https://korbanek.pl/finansowanie/doplaty

A w temacie PV: https://swiatrolnika.info/fotowoltaika-rolnik-programy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą moja żona znalazła ogłoszenie o farmie fotowoltaicznej. Min. 1,7h, linia średniego napięcia w pobliżu, klasa ziemi 4-6.  Kwota jaką proponuje, to 10-12 tyś./rok, za 1h. Umowa na 29 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także znalazłem takie ogłoszenia, ale też znalazłem coś ciekawszego.

źródło:
https://www.farmer.pl/finanse/dzierzawa-gruntu-pod-instalacje-fotowoltaiczna-jakie-pulapki-czyhaja-w-umowach,89704.html

ps.
Komentarze pod artykułem, także są bardzo ciekawe.

Czy spółka z.o.o dzierżawiąca nieruchomość pod farmę fotowoltaiczną będzie jeszcze istniała za 30 lat, gdy przyjdzie pora na utylizację urządzeń. Obowiązek ten spadnie na dzierżawcę bądź jego potomka. Będą to ogromne koszty przekraczające dochód z dzierżawy. Poza tym co z właścicielami sąsiednich gruntów? Z dnia na dzień ich działki stracą prawie całkowicie na wartości.

Miało być fajnie i bogato, ziemi nie mam, kasy nie mam , mam za to wyrok sądu że muszę zapłacić odszkodowanie sąsiadowi. Wydzierżawiając grunty można stracić wszystko!!!.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Czy spółka z.o.o dzierżawiąca nieruchomość pod farmę fotowoltaiczną będzie jeszcze istniała za 30 lat, gdy przyjdzie pora na utylizację urządzeń. Obowiązek ten spadnie na dzierżawcę bądź jego potomka. Będą to ogromne koszty przekraczające dochód z dzierżawy

Możliwe ze kancelaria prawna jest w stanie wynegocjować/wskazać umowę która zabezpieczy inwestora przed takim przypadkiem. Dobrze wiedzieć jednak jakie pułapki czyhają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowy najmu mieszkań/domów lub kredytów bankowych przygotowane przez kancelarie prawne zgoła inaczej wyglądają niż „prywatne”. Potrafią zabezpieczyć stronę w 100%. Koszty spore i często druga strona rezygnuje wtenczas bo to nie zabezpiecza ich interesów z kolei.

Z drugiej strony kto to wie czy za 30 lat nie będzie obowiązku odebrania tych paneli przez gminę coś jak z azbestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, dlaczego przyszli inwestorzy farm fotowoltaicznych poszukują ziemi w formie dzierżawy, a nie zakupu.

Przecież przy tych wysokich kosztach inwestycji związanych z farmą fotowoltaiczną, to koszty związane z zakupem gruntu praktycznie nie widnieją w tym rachunku.

źródło:
https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/srednie-ceny-gruntow-wg-gus.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Także znalazłem takie ogłoszenia, ale też znalazłem coś ciekawszego.

źródło:
https://www.farmer.pl/finanse/dzierzawa-gruntu-pod-instalacje-fotowoltaiczna-jakie-pulapki-czyhaja-w-umowach,89704.html

ps.
Komentarze pod artykułem, także są bardzo ciekawe.

Czy spółka z.o.o dzierżawiąca nieruchomość pod farmę fotowoltaiczną będzie jeszcze istniała za 30 lat, gdy przyjdzie pora na utylizację urządzeń. Obowiązek ten spadnie na dzierżawcę bądź jego potomka. Będą to ogromne koszty przekraczające dochód z dzierżawy. Poza tym co z właścicielami sąsiednich gruntów? Z dnia na dzień ich działki stracą prawie całkowicie na wartości.

Miało być fajnie i bogato, ziemi nie mam, kasy nie mam , mam za to wyrok sądu że muszę zapłacić odszkodowanie sąsiadowi. Wydzierżawiając grunty można stracić wszystko!!!.

 

Witek, ten artykuł sporo "pojaśnia" w kwestii jaką poruszyłem, ale jednocześnie budzi wiele pytań tak że widzę, bez konsultacji z prawnikiem się nie obejdzie.

Dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco informacji na temat farm fotowoltaicznych, miedzy innymi zagrożeń, kosztów i zysków.  
Materiał świeży, zmontowany i zamieszczony na portalu YouTube 12 godzin temu.  

Farmy Fotowoltaiczne - czy to się opłaca???.

 

ps.
Nie jestem pewien, ale koledzy @berthold61 i @czesław raczej nie będą usatysfakcjonowani.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i jestem po konsultacji z radcą prawnym, do zaproponowanej umowy wniósł poprawki mające zabezpieczyć moje (a właściwie mojego spadkobiercy) prawa związane z zakończeniem umowy dzierżawy gruntu i przedstawiciel firmy SITARSKY INVESTMENS zamilknął na dobre.

Tak więc firma chyba nie do końca miała czyste intencje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.