Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Ecocondens Gold 20kW 2F - obroty wentylatora


piotrr1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawia mnie Parametr P04, wiem ze nie powinno się go ruszać bez analizatora spalin. Chodzi mi o minimalna moc kotła 3 kW jeśli uzyskuje on ja przy obrotach 1200 a fabrycznie mam ustawione 1500 obr/min .To przy Fr 00 jaka mam teraz minimalna moc kotła?  Z  poniższej instrukcji wynika, że  1500obr/min jest dla  komina 60/100  kolano+3m rury  , wiec jeśli ktoś ma np. 1m rury wyrzut przez ścianę może mieć 1200 obr/min?  Znajomy ma np  7m komina a ma również fabryczne 1500 obr. i nie ma żadnych problemów z oporami komina, wiec jak to jest  w końcu minimalna moc kotła to 1200 czy 1500 obr /min? Policzyłem również zużycie gazu przez godzinne na minimalnej modulacji żeby zobaczyć z jaka mocą pracował kocioł, raz mi wyszło 0,316m3/h x 11,265(wsp .konwersji z ost. faktury)= 3,55kW , za drugim razem 0,288x11,265=3,24kW. Wiem ze to są nieznaczne różnice i nie warto zaprzątać sobie tym głowy gdyż to nic nie zmieni w zużyciu, kocioł będzie musiał wyprodukować tyle ciepła ile straci budynek. Lecz wczytując się w instrukcje zaciekawił mnie ten temat

instr went.png

went.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, z którego roku masz tego Termeta? Bo nie wiem czy istotny jest rok produkcji, bo swego czasu moc minimalna dla Golda 20kw była podawana 3.4kw. Jest na elektrodzie wątek na temat obrotów wentylatora i wpływu na moc, ma chyba z 200 postów na ten temat i tam też ktoś wkleił dane swojego Termeta z mocą min. 3.4kw.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja rozumiem, to instalator ustala relację mieszanki gaz/powietrze dla 1500 i jak masz takie podłączenie, że płomień nie gaśnie i nic nie dudni, to obniża obroty wentylatora nawet do 1200. Towarzyszy temu odpowiednie zmniejszenie dopływu gazu. To ostatnie przekłada się na zużycie gazu. 

Praktyką jest natomiast sprawdzenie mieszanki dla ustawień fabrycznych i pożegnanie z klientem (bo trzeba na zespole gazowym pokręcić śrubkami a się nie chce). 

 

Generalnie temat jest ciekawy. Tak na elektrodzie jest o tymi milion postów. Ja chętnie bym posłuchał jak jest naprawdę od fachowca. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colander dokładnie tak jak napisałeś wyglądała u mnie sytuacja przy uruchomieniu zerowym przez serwisanta ? odpalił , podbił , poszedł;-)  Sam w trakcie sezonu grzewczego wnikając w temat dostosowałem Parametry do mojej instalacji :  

P01 - z 40 na 20  moc startowa ( komin 3m nie ma problemu z zapłonem)

P03  - z99 na 20  moc max dla CO -w zupełności wystarcza i tak moduluje mi na Fr 00 ( Zmieniłem nawet na minimum czyli 00 ograniczając moc max kotła do minimum czyli 3kW dzięki czemu dłużej rozgrzewa się instalacja i jest mniej startów palnika)

P18 -z 99 na  50 Max wydatek pompy - przy fabrycznym było 99 było słychać szum, instalacja jest mała wiec myślę ze taka wartość wystarczy, tym bardziej ze pompka jest PWM i moduluje , analogicznie zmniejszyłem P14 - -z 50  na- 20 min wydatek pompy ale tak nisko nie schodzi

P24 -- z 20 na 10 czas pracy na mocy startowej, chociaż i tak moc startowa ma taka sama wartość co moc dla CO

Dlatego tez założyłem ten temat żeby dowiedzieć się cos konkretnego

 

@vlad1431 Od CWU jest osobny Parametr P02-moc max dla CWU i P05 -górna granica prędkości obrotowej wentylatora

Edytowane przez piotrr1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, masz racje. Jeszcze się uczę na sucho, bo kocioł dopiero na wiosnę. Czyli w sumie P04 nie ruszałeś, a mimo wszystko udało Ci się ustawić pod siebie. Chodziło mi o to, że bez względu jakiej firmy kocioł raczej sam dobiera sobie skład mieszanki, jak? Nie wiem, bo dysza raczej musi być ustawiona pod maksymalną moc, a przecież wtedy pobór paliwa jest kilkakrotnie większy niż na mocy np 3kw. A Buderus jak ma 1.9-20kw? Któryś właśnie Vitodens czy Buderus ma pokazaną na wyświetlaczu dawkę paliwa którą aktualnie zużywa, czyli raczej tylko prędkość wentylatora jest ważna i raczej dyszy się nie reguluje, tylko kocioł sam musi sobie dawkę odpowiednio regulować.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant patrząc na odczycie analizatora  wyznacza a raczej sprawdza parametry spalin na mocy minimalnej oraz mocy maksymalnej czy są zgodne z tym co przewidziała fabryka, a ten plan to przeważnie około 5% O2 oraz  9% CO2 w spalinach. Dysza regulowana jest tylko kiedy coś się nie zgadza z docelowymi wartościami, czasem trzeba coś zmodyfikować bo np kształt komina ni pozwala na fabryczne minimalne obroty wentylatora. Wszystko co jest pomiędzy mocą min i max dobiera się mozna powiedzieć liniowo, automatycznie   obrotami wentylatora i sprzężonym z nim zaworem gazowym który też otwiera się mniej lub bardziej tak aby proporcja powietrza i gazu była zawsze adekwatna.

Godzinę temu, piotrr1984 napisał:

dokładnie tak jak napisałeś wyglądała u mnie sytuacja przy uruchomieniu zerowym przez serwisanta ? odpalił , podbił , poszedł;-) 

Hehe. Mi zmniejszył na życzenie moc max do 15KW "ale nie mniej bo mniej to nie da rady nagrzać" choć potrzebowałem 6KW na -20... Po włączeniu  jeszcze zapytał zdziwiony czy tak długo powinien się odpowietrzać, no ale ok powiedzmy że kocioł to była nowość wtedy.? Wrócić i tak musiał po kilku dniach bo okazało się że moc min trzeba było doregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Serwisant patrząc na odczycie analizatora  wyznacza a raczej sprawdza parametry spalin na mocy minimalnej oraz mocy maksymalnej czy są zgodne z tym co przewidziała fabryka, a ten plan to przeważnie około 5% O2 oraz  9% CO2 w spalinach.

Czy jak mam 5% 02 i 9%  CO2 na 1500 = mieszanka jest okej, to mogę sobie obniżyć obroty min do 1200? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok przy 1500, a czy będzie przy 1200 tego bez analizatora pewien być nie możesz?. Może pojawić się za duży opór w kominie, może wentylator podawać za mało powietrza bo idealnie liniowo to też się nie przekłada zwłaszcza przy granicznych możliwościach, podobnie zawór gazowy. Nawet jeśli odpali to sprawność może się zmniejszyć jeśli skład mieszanki nie będzie w punkt.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z użytkowników Termeta ma zmienione na 1200 obr/min  i powie jak to u niego wygląda ? Czy serwisant zmieniając na 1200 sprawdzał analizatorem spalin skład mieszanki  i czy w związku z tym regulował dysze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.