Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dylemat palacza


drayverek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się nad zmianą głównego źródła ciepła, jednak nie chcę wydać na kocioł więcej niż 8 tyś zł (kotły po 15 000 to już sado-macho)

Rozterka jest miedzy jakimś DS typu setlans selvan (4 400 zł), ewentualnie jakiś HG, ale wybór ciężki, nic w mojej okolicy za bardzo nie można zobaczyć, myślałem nad jakimś ATMOSEM, ale piszą niektórzy o krótkiej żywotności. Jeśli bym się na niego decydował to pewnie najtańszy DC18s (6 000zł), bo różnica 3 000 zł w sprawności raczej mi się do droższego nie zwróci, a żywotność pewnie podobna.  Inne HG to już w ogóle białe kruki u nas i tylko jeden czy dwa sklepy mają na całą Polskę, nie wiem jak z serwisem, Attack może lepszy, ale i droższy... czy będzie dużo żywotniejszy?, jaki bym kocioł nie wybrał będzie chodził na fula, może dokupię drugi bufor, ale to dalej koszty....

No i teraz się zastanawiam czy nie lepiej kupić jakiegoś zwykłego kondensata (4 000zł) i nic nie robić tylko płacić wyższe rachunki o jakieś 1,5 - 2  tyś zł rocznie, czysto porządek

Posiadam:

- bufor 1000l z wężownicą do CWU (bardzo fajnie działa)

- duża działka do składowania, suszenia drewna

- gaz ziemny 

- dom piętrowy (kostka) średnio ocieplony 18 000 KW rocznie zapotrzebowanie

- drzewo z lasu buk, grab 150-160zł m3  

- rębak do gałęzi

- drzewa sadownicze

- chęci do pracy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest tani 

https://www.imperialshop.sk/attack-dpx-15-profi 

Niektórzy pisali , że im chodzą atmosy po 17lat.

A ci co piszą o krótkiej żywotności to pewnie Kisza w takim kotle bez bufora więc nic dziwnego , że szybko szlag go trafia.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alewalneło2 napisał:

O tego 

https://www.imperialshop.sk/attack-dpx-15-profi Niektórzy pisali , że im chodzą atmosy po 17lat.

A ci co piszą o krótkiej żywotności to pewnie Kisza w takim kotle bez bufora więc nic dziwnego , że szybko szlag go trafia.

 

 

 

 

 

U nas 8 tysi kosztuje, a w czym lepszy od podstawowego atmosa oprócz rurowego wymiennika, troszkę więcej ceramiki, ale mniejsza moc.

Do sklepu na Słowacji mam 500 km, trochę słabo, chyba że ktoś chce jechać po drugi, wysyłka.... hmm fajnie by było go wcześniej pomacac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik rurowy ma podobno większą sprawność, więcej ceramiki lepiej będzie lepsze spalanie i nie będzie rdzewieć płaszcz wodny w komorze zasypowej, porównaj sobie do takiego atmosa bieda edyszyn DC18S (ten kształt cermiki na dole to jakaś porażka). Te droższe atmosy GS już wyglądają obiecująco szamot w komorze zasypowej na dole by płaszcz wodny  nie rdzewiał oraz odpowiedni kształt szamotu w dolnej komorze  ale cena robi się już wyższa, zaporowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij sobie kiedyś takie szamoty a zobaczysz, jak to jest naprawdę z tym 

Godzinę temu, Alewalneło2 napisał:

więcej ceramiki lepiej będzie lepsze spalanie i nie będzie rdzewieć płaszcz wodny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie ten Attack na Słowacji wychodzi dużo taniej, pytałem o wysyłkę, jest możliwa i wynosi 169 Euro, mocno mnie zaciekawił i chyba faktycznie wygląda lepiej od Atmosa... Szkoda że u nas nic nie ma na jego temat... jak dobrze pójdzie to pojadę go osobiście obejrzeć i może się zakupi...:-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancję dostaniecie bo to zakup EU. Pisałem do firmy Attack - bardzo szybkie i kompleksowe odpowiedzi ale serwisu od nich nie uświadczy. Napisali, że najbliższy salon gdzie można pomacać kocioł jest w Presovie (jeśli ktoś jest z południa Polski np). Potwierdzili, że ich partnerem biznesowym w Polsce jest firma "tanieogrzewanie" ale to porażka. Wysłałem 2 maile z prostymi pytaniami i od tygodnia cisza. No cóż, sprawdza się powiedzenie "jaki pan taki kram" i skreślam ich z listy. Szkoda bo byłem mocno nastawiony na Attacka.

Offtopując nieco, to dla mnie  na blacie został Lazar i Sigma. Lazar  niestety za 11 kawałków ale fabrycznie grupa hydrauliczna na pokładzie, niskie wymagania kominowe no i ekrany z nierdzewki są też kuszące. Dodatkowo gwarancja usunięcia usterki do 48h w okresie zimowym. Twierdzą, że 1 załadunkiem spokojnie można nabić bufor 1200L. Duży minus to to, że nie można go nigdzie zmacać - Sigma przeciwnie - jest na ekspozycjach.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam juz nie wiem.

Ja znowu pisałem do sklepu z tego linku na Słowacji i odpisali że gwarancja obowiązuje zawsze w kraju, do którego kocioł jest przeznaczony. Do presova mam 200 km, to pewnie jak sie z tym covidem uspokoi to podjadę, nawet jeśli nie ma gwarancji to kupując 3 tyś zł taniej, obejdę się bez niej, myślę ze nie ma się w takim kociołku za bardzo co psuć, dysza jak padnie to i tak nie uwzględnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancja europejska,tylko serwis nie.Kiedy bedziesz miec dokumentacju i z zepsuta czesc po domowie dojechasz k nim,miali by na gwarancji wymieniac.Samochod tež možno kupic w niemcach i gwarancja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gazie wcale nie zapłacisz 2 tys. więcej przy takim metrażu. Jak ocieplony to za gaz zapłacisz w okolicach podejrzewam 3500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór już zapadł, będzie dalej drewno, kociołek to setlans selvan, w zwykłym śmieciuchu przy buforze wychodziło mi jakieś 2000 zł ogrzewanie rocznie, to podejrzewam że nowy kociołek z ceramiką będzie bardziej efektywny i różnica do gazu zbliży się bardziej do tych 2 tyś zł...

 

Stary śmieciuch żubr 20 KW (wymiennik 1,5 m2) strasznie wrzucał temperaturę w komin, poniżej 220 st. nie schodził, ciekawy jestem jakie temp będę łapał na nowym, który przy 15 KW ma większy wymiennik (2 m2), ale to się może okaże w tą sobotę, bo jest plan go podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wyjmij od razu z niego te zawirowywacze i blachę skośną. Nawet nie próbuj testować na tym, bo będą same problemy z ciągiem, paleniem, itd. Chyba, że masz tak mocny ciąg kominowy, że wciąga kotły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... nawet szyberek w czopuchu wyciąłeś. Potestuj palenie przez drzwiczki zasypowe, później przez dolne. Zobaczysz co lepiej Ci pasuje. Mnie lepiej pasuje przez górne - sucho w komorze załadowczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko posprawdzam, pobadam i napisze w wątku o wadach i zaletach.

Tak się już zastanawiam czy nie przedłużyć palnika ceramicznego w wymienniku żeby lepiej wypalał i czy nie wyłożyć szamotką dołu komory zasypowej... To na spokojnie, tylko żeby wiosna za szybko nie przyszła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktowałem sie z doradztwem z czystego powietrza wysłałem im certyfikaty z kotła attack dpx 15 odpisali mi że te certyfikaty nie potwierdzają aby kocioł spełniał wymagania i że certyfikaty są po czesku a powinny być z tłumaczeniem. 

Ten piec ma w ogóle ekoprojekt?

Brał ktoś dofinansowanie na ten kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.