Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana pieca miałowego na pellet


andrzej197310

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dom  do ogrzania ok 175m2, instalacja grzejnikowa plus głowice termostatyczne, przewymiarowane grzejniki na plus, założony wkład kominowy 120x240, kotłownia ok.17 m kw.  Spalanie ok. 4 ton wysoko kalorycznego miału. Chciałbym wymienić kocioł razem z instalacją w kotłowni zasobnikiem cwu., 3 osoby. Jaki kocioł wybrać ? Myślę o piecu z palnikiem Kipi. Miałem propozycję pieca 20 kW, czy nie za dużo?

Według ciepło właściwe

 https://cieplowlasciwie.pl/wynik/bte9

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez andrzej197310
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ci taka wielka lokomotywa, według ciepłowłaściwe wyszło co max 7,5kw. te 20 kw przy twoim domu nie zdąży cię rozbujać a już będzie się musiał wygasić.

Mam podobne zapotrzebowanie na ciepło jak u ciebie i mam ok 16kw, zauważyłem u mnie to samo odpala się dogrzewa i wygasza i w te mrozy zblokowałem go na 4 biegu około 12kw, dom dogrzewał trochę wolniej ale za to dłużej były cieplejsze grzejniki (co lubi żona) bo twierdzi że zimne grzejniki to domu zimno ;)) .

Wiec max 15kw to i tak by nie miało za wiele co zrobić, lepiej zastanów się nad kotłem z pionowym wymiennikiem i automatycznym  lub pół automatycznym, rzadziej się czyści np. mi wystarczy 1 w roku i mam spokój oraz płynną modulacją mocy palnika co w naszych kotłach nie zawsze jest to do końca prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że potrzebujesz 7,5 kW przy -18 i 3.8 kW w przeciętny dzień zimy. Może warto rozważyć inne źródło ciepła?

Ja mam kipi w mialowcu i dopiero przy mrozach -10 w dół pracował ciągle z mocą ok. 6 kW. Jak jest cieplej, to odpala się ok. 9 razy na dobę teraz, w okolicach zera. Nie bardzo mi się to podoba, ale póki co musi tak zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie dane są wprowadzone poprawnie to 20 kW jest zdecydowanie za dużo. 10 kW max. 

Wybór jest spory, a wiele zależy od budżetu jaki możesz przeznaczyć na modernizację kotłowni. 

Zerknij sobie przykładowo kotły: Edilkamin Laguna, Blackstar, Kotłospaw Slimko, Tekla Komfort, Ferroli Premium.

Celowo wrzuciłem skrajne kotły. Każdy spali pellet i ogrzeje dom. Jednak wraz z ceną zmienia się też poziom wsparcia, obsługi samego kotła i jakości spalania.

 

Edytowane przez Neqiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dla mnie również 20 kw to za dużo, mój stary piec 3,5 ( nie wiem ile kw bo brak tabliczki)przy temp -15 na zewnątrz i 50-55 na piecu i instalacja bez zaworu trójdrożnego to za dużo nie popracował. Rozważałem Kotłospaw DuoKo 15kw, Slimko 16, Tomiko Krospel 14 kW lub trochę inny zakres cenowy Red selecta 15, z wskazaniem DuoKo 15 lub Krospel 14.

Edytowane przez andrzej197310
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozważasz Red Selecte to zastanów się na Laguną ta ma samoczyszczący się mechanicznie palnik który potrafi spalić gorszej jakości pellet lub Blackstara ten ma alnik czyszczony powietrzem.

W Selekcie masz komorę spalania i przy gorszym pellecie częste czyszczenie lub zapychanie się otworów napowietrzjących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.