Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PV , Rekuperacja + Kocioł Elektryczny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem w trakcie budowy domu. Analizuję sposób ogrzewania i podgrzania wody użytkowej. Dom parterowy o 106 m2 pow. Dom ma niski współczynnik zapotrzebowania na energię. Według projektu EP 24,1 kwh na metr. Na dach planuję wstawić 10kw, ogrzewanie podłogowe miało być kablami oporowymi ale po namyśle będzie wodne(zostawiłem w ten sposób alternatywny sposób ogrzewania) + kocioł elektryczny. Tutaj mam 1 problem czy kupić kocioł o większej mocy i gromadzić w buforze, zastosować mieszacz i korzystać z taryfy G12 czy mniejszy i podgrzewać bezpośrednio podłogę. Dzwoniłem do Taurona i powiedziano mi, że przy nadwyżce wyprodukowanego prądu odzyskuję 1kw do 0,8 kw i to nie ważne w jakiej taryfie. Więc nie wiem czy ma sens taryfa G12 skoro w czasie największego zapotrzebowania na energię dopłacam do taryfy podstawowej a moją nadwyżkę wykorzystuję nocą. Zastanawiam się jeszcze nad wodą użytkową, mam 2 łazienki po przeciwnych stronach budynku oddalone o jakieś 12 m. W jednej jest wanna a w drugiej prysznic. Po 2 osoby będą używały 1 łazienkę.  2 bojlery, 2 podgrzewacze czy zasobnik 200 litrów? Może ma ktoś jakieś doświadczenie i się podzieli informacją. W budynku będę montował rekuperację. Próbuję z zapotrzebowaniem na prąd wyjść na 0. Co o tym myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że idziesz w wodę bo 0,8 przy prosumencie ma być zmniejszane podobno nawet do 0,5 a cena prądu na pewno będzie rosła. Dzięki rurkom i  miejsce jakieś zostawisz na kocioł choćby gazowy bedziesz miał możliwość zmiany źródła ciepła.

taryfa G12 chyba bez sensu tylko pytanie czy na pewno starczy ci kWh z lata na zimę. Dodatkowo dodam że jak zmienią rozliczenie na kwartalne wszystkie PV do ogrzewania będą bez sensu. Ale tu tylko czarno wróżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak masz możliwość, to idż w bufor ciepła.

Zasada u większości znawców tematu jest taka, że im większy, tym lepiej.

Ja mam inne zdanie. Nie skupiać się tylko na PV, ale założyć dodatkowo solary.

Do solarów dobrać bufor. W lecie ciepła woda za free. PV oddaje naddatek do sieci, który w zimie odbierzesz do ogrzania bufora.

Solar w zimie też pracuje, więc to nie do końca jest tak że w zimie tylko grzałka.

Poza tym, jeżeli domek faktycznie będzie miał 24,1 kWh/m2/rok, to według mnie PV 10 kW bez problemu pociągnie to wszystko bez bufora, tylko z kociołkiem elektrycznym (np KOSPEL) dwufunkcyjny. Nie jestem oczywiście tego rozwiązania do końca pewny.

Masz tą dobrą sytuację, że jesteś w trakcie budowy i masz wybór.

Co do CWU montaż dwóch bojlerów mija się z celem. Załóżmy że oba bojlery podgrzewasz grzałkami. Powiedzmy 1,5 kW w jednym i 1,5 kW w drugim. Grzanie nastąpi w ciągu dnia, jak będzie słońce, tak aby wykorzystać 100% energii z PV. Super, ale masz dwie banie w pomieszczeniach użytkowych. Można to wykorzystać na jakieś półki, szafki etc. Bufor stoi w pomieszczeniu gospodarczym i grzejesz go grzałką 3 kW. Wychodzi na to samo. Ale jak przyjdą jakieś brzydkie dni w lecie, to masz w buforze ciepło, które możesz wykorzystać do ogrzewania ? I wróciliśmy do punktu wyjścia, czyli bufora. A jak bufor, to dołóż solary. Koszt solarów to około 5000 PLN. Ale w takim układzie masz utrzymanie domu (CO + CWU) za free. Z solarami możesz zrezygnować z kilku kW przy PV, co znacznie obniży koszt instalacji. Zaoszczędzone pieniążki z PV możesz zainwestować z powrotem w instalację PV off gird (akumulatory) koszt około 20000PLN. W ten sposób jesteś niezależny od elektrowni. W dzień ładujesz bufor i akumulatory. W nocy korzystasz ze zgromadzonej energii. Tylko że do ładowania akumulatorów lepiej mieć większą instalację PV, czyli 10 kW ? . Błędne koło się robi. Trzeba to wszystko przemyśleć, policzyć, wyliczyć, a na koniec wybrać najbardziej dopasowaną instalację do własnych potrzeb. Osobiście odradzam gaz przy takim domku. Niepotrzebny abonament w lecie. Fakt jest taki że ogrzewanie gazem takiego domku w zimie wyszłoby około 250 - 300 zł na miesiąc. Na moje "oko" takie bardzo niedokładne wyliczenie, czyli z głowy, koszt gazu na rok wyszedłby około 1500 - 2200 PLN, w tym samego abonamentu jest kilka stówek.

Wybór należy do Ciebie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.