Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Przeróbki to oczywiste w każdym kotle ale jak robisz to w kotle za 2200 lub nowym za 2500 to jest lepiej niż robić to w kotle za 3800 :D , jest niespełna roczny dakon  do kupienia z wentylatorem wyciągowym ale 15 kw i nie wiem czy za mocny nie będzie ?  bo ogrzewam tylko 120m2 ale czasem z dostawą gości dołączę jeszcze dodatkowe 60m2 na strychu , hm bać nówkę 12-kę czy używkę niespełna roczną ale tańszą i z wyciągiem ale chyba bez sterownika i nie wiem czy to guzikiem trzeba załączać na czas podkładania czy co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Berthold a miał być super kocioł.

Każdy kocioł zasypowy stalowy czy żeliwny,bez cermiki i PW zawsze zakopci z węgla.

Co masz na myśli ? defro czy dakona ? skoro dakona to on ma ceramikę a co do defro to super wydajny i bezproblemowy kocioł ale w czasie dokładania zakopci to oczywiste i 95% ludziom to wcale nie przeszkadza a mnie trochę choć maniakiem sterylności też nie jestem aż nadto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbki to oczywiste w każdym kotle ale jak robisz to w kotle za 2200 lub nowym za 2500 to jest lepiej niż robić to w kotle za 3800 :D , jest niespełna roczny dakon  do kupienia z wentylatorem wyciągowym ale 15 kw i nie wiem czy za mocny nie będzie ?  bo ogrzewam tylko 120m2 ale czasem z dostawą gości dołączę jeszcze dodatkowe 60m2 na strychu , hm bać nówkę 12-kę czy używkę niespełna roczną ale tańszą i z wyciągiem ale chyba bez sterownika i nie wiem czy to guzikiem trzeba załączać na czas podkładania czy co

Nie 15kW lecz 16kW ja wolał bym 12kW ,ten 16kW ma przegrodę z szamotu co jest problemem w eksploatacji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą przegrodą szamotową może działać jak palnik wery i jak Norman zawchalał spali każdy węgiel.

Ten z szamotową przegrodą lepszy.

Przecierz przy 2kw to będzie permanętne kiszenie a nie spalanie.

Edytowane przez tajne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepszy na pewno nie ja miałem 12.5kW po przerobieniu palnika działał jak trzeba, sąsiad ma 16kW już kilka razy wymieniał szamotki na przegrodzie jak mu pękły to rozpalał się mu cały zasyp i kocioł nie do opanowania.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten większy to miałem na myśli klona dakon nie samego dakona czyli Buderus Logano S112

A jaki to jest klon pierwsze słyszę wrzucić fotki jezeli mowa o BL s112 to zastanów się dobrze nad kupnem. Edytowane przez dar12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale ten większy to miałem na myśli klona dakon nie samego dakona czyli

Buderus Logano S112

 

Ja mam tego buderusa 25 a do grzania  200 m dom ocieplony, co do palenia to np. przy -15 wsypuje  dwa wiaderka czecha  tem. ustawiona na 62 i pali się 10-12 godz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A jaki to jest klon pierwsze słyszę wrzucić fotki jezeli mowa o BL s112 to zastanów się dobrze nad kupnem.

No właśnie chodzi o buderus logano s112 o mocy 15kw z komputerem i wentylatorem wyciągowym , to zły wybór ? napisz coś więcej bo kolega niżej go ma i chwali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie miałem tego kotła, ale sąsiad sprzedał go po jednej zimie i kupił defro dlaczego zamienił nie pytałem tylko nieraz narzekał na wentylator.

 

Wysłane Redmi 4X Tapatalk

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tego buderusa 25 a do grzania 200 m dom ocieplony, co do palenia to np. przy -15 wsypuje dwa wiaderka czecha tem. ustawiona na 62 i pali się 10-12 godz..

Mam pytanie skąd pobiera powietrze PW ten kocioł czy tak samo jak Dakon z boku.

 

Wysłane Redmi 4X Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

:D :D  Żebym to ja wszystko wiedział w sierpniu 2015 roku to bym dobrze wybrał ale ja na durnia w maju kupiłem dom do rremontu generalnego a jesienią trzeba było już grzać i nigdy nic nie wiedziałem o kotłach (życie w blokach) kolega szkolny i instalator nawet nie baknął o tym że są kotły dolne górne tylko kup kocioł markowy nie badziewie najlepiej 25kw ja nie wiedząc czemu kupiłem 20kw górniaka no bo takie głównie były i nie czuję się winny bo nie miałem czasu na czytanie szukanie bo nawet internetu nie miałem w tym czasie to była istna rzeź czasowa i organizacyjna ale w miarę czasu czytam słucham i wiem że muszę mieć przynajmniej stałopalność , jak bym miał w domu tylko kaloryfery to kotła bym nie zmieniał bo po odpaleniu w ciągu max 1 godziny byłoby ciepło ale ja mam podłogówkę i ustawioną na zasilanie tylko 30 stopni i nagrzewanie trwa co najmniej 5 godzin , na początku dawałem temp 55 stopni na podłoge ale straszny żar w kotle do tego stopnia że topiło gwoździe i po 8-10godz w kotle cisza w domu 28 stopni i rano powtórka , a to niezdrowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast zmiany kotla bufor i po kłopocie.

 

 

Redmi 4X Tapatalk

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Myślałem o tym ale moja piwnica to 180cm wys i żaden rozsądny bufor nie wejdzie a samemu organizować blachy spawacza i takie tam to czarno to widzę , taniej kupić kociołek wstawić i ze dwa trzy razy na dobę zejść aby te 10 lat jeszcze opykać w miarę tanio bo do roku 2028 trzeba będzie chyba dom sprzedać i iść na bloki z powrotem bo chyba nie wydolimy jak nam dowalą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałeś, że podstawowe paliwo to orzech?

 

Doczytałem, paliłem w pierwszym sezonie dla testów groszkami Komorany, Ledvice oraz orzechem Ledvice. Najlepszy był groszek Komorany, bo zostawiał biały popiół jak drewno, żadnej szlaki. Orzech ok, ale ile go zmieszczę w komorze załadowczej? Na 3 - 4 godziny? Na groszku spokojnie dociągał od 22 do 5 rano.

 

Drugi sezon tylko na groszku Ledvice, trzeci tak samo. I nagle w trzecim roku cuda panie. W jednym tygodniu nie sposób kotła okiełznać, bo zasysa lewe powietrze, a w drugim tygodniu po dwóch dniach palenia kopci na kotłownię, bo zarósł sadzą tak, że cugu nie ma.

 

Przejście na orzech niczego nie zmieni bo ten kocioł ma 2 wady konstrukcyjne (wersja 12 kW):

1) nieszczelną klapę zasypową spod której albo dymi albo pobiera lewe powietrze;

2) zbyt wąska ostatnia komora, która łatwo zarasta sadzą, przez co pogarsza się cug, więc zarastanie sadzą przyspiesza.

 

A teraz poproszę o wyjaśnienie, jak "doczytanie o orzechu"  rozwiążę moje problemy....

 

Od początku miałem z nim problemy z sadzą a w tym sezonie doszła jeszcze smoła...

Edytowane przez ipos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fani i posiadacze dakona dor F  12kw czyli 13 kw bo to jakoś tak jest w nich , mam kilka pytań i te kociołki

1 czy podczas dokładania węgla mocno dymi na kotłownię ?

2 czy z komina wali mocno dymem w trakcie palenia węgla czy jest to do zaakceptowania ?

3 czy on ma dużą rezerwę z zjeżdżaniem mocy w dół  czy musi raczej chodzić na dużej mocy ?

mam do ogrzania 120 metrów ale docieplony dom to standardowe palenie ale na strychu skleciłem duży pokój łazienkę oraz przedpokój i tego będzi razem ale tylko okazyjnie ok 160m2 czyli palenie de fakto 120m2 i to mniejsze wychodzi że przeciętnie zapotrzebowanie coś ok 4kw , wydoli on na tak niskiej mocy ? mam więcej pytań ale mi umkły ,  palę teraz w górniaku defro i mam zamiar go wymienić na tego dakona ale czekam na szczere opinie czy warto się w to bawić , z defro nie mam najmniejszego problemu tylko czasem trochę pokopcę jak mi się nie chce wygaszać i dokładam opał .

 

 

Ja bym odpuścił i poszukał czegoś lepszego. Przy dobrym cugu i manewrowaniu klapami da się uniknąć dymienia podczas podkładania. Ale ten kocioł jest kapryśny i u mnie jak wypali się prawie cały wsad, to dymi do komory załadowczej a stamtąd przez nieszczelną klapę na kotłownię. Mam czujnik czadu w kotłowni i czasami słyszę, jak piszczy w nocy.

 

Przy temperaturach koło 0 i wyżej wygaszam dakona i jadę na gazowym. Szkoda marnować węgla, w chałupie za ciepło, trzeba latać z popiołem....

 

Ja tam wolę na weekend w góry skoczyć niż poprawiać producenta kotłów.... Kocioł jest dla Ciebie a ni Ty dla kotła. Bublom powiedzmy NIE i cieszmy się życiem :D

Edytowane przez ipos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten kocioł jest kapryśny i u mnie jak wypali się prawie cały wsad, to dymi do komory załadowczej a stamtąd przez nieszczelną klapę na kotłownię.

 

Kurcze, mi nigdy w czasie pracy nie dymił.

W trakcie podkładania to tak, jak za szybko chciałem dorzucić.

Dlatego namawiam kolegę na wersję wyciągową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.