Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Smartfire 22KW/240L ustawienia


Robertrst

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

Na początek opiszę co kocioł ogrzewa: Dom ok 200m2 jak na razie nie ocieplony (jedynie dach 20cm wełna) wszystko w grzejnikach ok 150-160 żeber. Cała instalacja CO w miedzi. Spalanie ok 3-4 worki 15kg na dobę, zasobnik 240L muszę uzupełniać co 2 dzień. Kocioł z sondą Lambda bez czujników pogodowych oraz pokojowych (jedynie termostaty założone na grzejnikach). Temperatura w domu 20-21 stopni C, temperatura na mieszaczu 41-42 stopnie C 

I teraz 1 pytanie czy takie spalanie w takiej konfiguracji wychodzi na niezłym poziomie czy można coś usprawnić? W razie czego mogę podesłać ustawienia kotła. Dodam, że kocioł przez większość czasu pracuje na 50% 

2) Miesiąc temu zmieniłem pellet na certyfikowany Pelleton, który w internecie posiada całkiem dobre opinie niestety u mnie pojawiają się spieki. Piec muszę w zasadzie czyścić co każde przepalone 300 kg ponieważ popielnik jest pełny. Nie wiem czy wpływ na zaistniałą sytuację może mieć złe ustawienie kotła? Czy ktoś z was miał do czynienia z pelletem tej firmy ewentualnie jest w stanie pomóc co zmienić w pracy kotła żeby ograniczyć ilość spieków? Jedynie co zmieniłem to czyszczenie palnika co 6h i zauważyłem, że spieki są minimalnie mniejsze.

Nie wiem czy te 2 pytania mogą zostać zawarte w tym temacie w razie czego rozbiję na 2 odrębne.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45-60 kg na dobę to dość sporo ale są ludzie na forum co spalają 70 kg na dobę przy mniejszych domkach, sądząc że piec chodzi non stop w modulacji to pewnie nic nie ugrasz odnośnie spalania. daj jakieś wykresy z kotła jak i ustawienia kotła na pewno ktoś  coś poradzi odnośnie spieków czasem trzeba zejść z dmuchawą i to pomaga lecz z tym bywa różnie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na powrocie jest ok? Poza tym widać, że kocioł pracuje jak należy. Jest wyposażony w sondę wiec na ustawienia dotyczące nadmuchu nie mamy wpływu. Ja bym spróbował obniżyć temperaturę zadaną z 75 na 70, ale to raczej nie zmniejszy spalania, a na pewno nie istotnie. Co można jeszcze pokombinować to zastosować jakieś obniżenia. Ja np. mam obniżoną temperaturę mieszacza o 7 stopni w czasie, kiedy nie ma domowników (od 6.00 do 17.00). Można też stosować wyłączanie pompy C.O. od termostatu pokojowego, choć w słabo ocieplonym domu to raczej kiepski pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan na dziś:

Ad 1. Pellet ogólnie zareklamowałem bez większych problemów. Jeżeli chodzi o spieki z nowej partii to są kilkanaście razy mniejsze od wcześniejszych wręcz cegieł także ja osobiście pelletu tej firmy nie polecam. Na chwilę obecną testuję Lavę.

AD 2. Temat związany z dużą ilością spalanego pelletu to zauważyłem, że piec maksymalnie dogrzewa mi się do max 65 stopni w chłodniejsze dni utrzymuje się na poziomie 60 stopni. Natomiast temperatura wody użytkowej nigdy nie wskazuje temperatury zadanej (z reguły 20 stopni jest więcej) dlatego mam pytanie do was czy problemem może być elektrozawór, który może źle pracować?

 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego pieca, ale moim zdaniem ciepło z kotła ucieka Ci w stronę CWU.
Powiem raczej tak, że przy zadanej kotła 70*C i napełnieniu sporej wanny wodą powoduje u mnie spadek temp. na pracującym kotle do 59*C (11*C w ciągu 15 min) więc mam świadomość, że CWU jest sporym obciążeniem dla kotła (mam 2 boilery 150l+200l)

Podglądając u Ciebie temp. CWU nie powinna przekraczać zadanej... a ona wygląda tak jak by pompa chodziła bez przerwy i tym samym dogrzewała powrót... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompe CWU na powrocie z CWU do kotła i nawet przy wyłączonej pompie podgrzewa mi CWU jakoś grawitacyjnie powyżej zadanej. Nie wiem jaki to ma wpływ na pracę kotła bo aż takiego problemu jak ty nie mam. Temperatury CO są zgodne z zadanymi. Od dawna zastanawiam się czy coś z tym robić, trzeba chyba wstawić elektrozawór ale czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Stan na dziś: został wymieniony zwór zwrotny na elektrozawór oraz regulator ciągu kominowego. Z tego co już zauważyłem to temperatura cwu się ustabilizowała i jest taka jak zadana na kotle dzięki czemu kocioł mocniej i szybciej się nagrzewa. W tej chwili kocioł pracuje na 30%-50% mocy a nie tak jak wcześniej 50%-100%. Poczekam jakiś czas i zobaczę jaka jest oszczędność na paliwie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o koszty to Ci nie powiem bo dogadałem się z instalatorem, że założy mi to w formie testów. Ale cały montaż zajął mu ok 15min. U mnie przeróbek nie było żadnych ponieważ wykręcił zawór zwrotny i w jego miejsce założył elektrozawór. Jutro będę z nim gadał o kosztach to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.