Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czas cyklu w sterownikach PLUM


jmarecik

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie natury "statystycznej: :)
W sterownikach PLUM ustawia się (w sek.) czas cyklu, który składa się z czasu podawania i czasu przerwy.
Jakie są proporcje tych dwóch wartości zakładając, iż palnik pracuje z mocą maksymalną/średnią/niską a czas całego cyklu to 20 sek.
Czy to są wartości procentowe czy bezwzględne (w sekundach) ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od wersji oprogramowania.

W biawarze cykl pracy może się zawierać od 1 do 250sekund a w tym czasie czas pracy podajnika dla cyklu

  • 20sekund

100% - 5-20sekund

50% - 3-6sekund

30% - 0-5sekund

  • 100s

100% - 5-26sekund

50% - 3-6sekund

30% - 0-5sekund

  • 10s

100% - 5-10sekund

50% - 3-6sekund

30% - 0-5sekund

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy wiesz w jaki sposób ten czas jest obliczany ?
Masz wiedzę co ma wpływ na to że (w przytoczonych wyżej ustawieniach 20s/100%) czas może być w jednym przypadku np, 7s a w innym 15s ?
Zakładam oczywiście że mogą mieć na to wpływ deklarowane wartości kaloryczności paliwa i wydajności podajnika ale czy coś jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten czas jest obliczany(zakresy) natomiast w zakresie to ja wpisuje wartość.

 Czas cyklu sam ustalam w zakresie jaki podałem, w zależności od czasu cyklu mam dostęp do odpowiedniego zakresu na danej mocy który sam ustawiam z dokładnością do 0,1s

 

Np. jeśli ustawie te 20s to na każdej mocy w podanym wcześniej zakresie mogę ustawić czas podawania jaki mi się przyśni

przykładowo dal 20s cyklu i 100% mocy mogę ustawić i 5s i 20 s i 17,6s i 8,4s i 5,1 i 19,9 . ogólnie od5s do 20s co 0,1s.

Oczywiście kocioł nie będzie pracował na wszystkich ustawieniach, bo jak dla czasu cyklu 20s ustawie podawanie 20s to palnik zostanie zasypany i zgaśnie, a dla 5s będzie zbyt mała moc faktyczna aby ogrzać mój dom.

Deklarowane wartości kaloryczności i wydajności podajnika, do samego spalania nic nie mają, to służy aby móc policzyć z jaka mocą pracuje kocioł(nie ma to nic wspólnego z faktyczna mocą) oraz obliczyć kiedy skończy się paliwo.

Tak jest w Biawarze, u innych producentów może to działać zupełnie inaczej. Sterownik PLUMa nie jest równy sterownikowi PLUMa. Pomimo, ze jest ten sam symbol np. Ecomax 860P. Kazdy producent ma swoje oprogramowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik potrzebuje określonej ilości paliwa do uzyskania danej mocy. Jeśli palnik na mocy maksymalnej potrzebuje  np 6kg paliwa na godzinę, a wydajność podajnika również będzie wynosić tyle samo, to obojętnie jaki czas cyklu pracy się ustawi, na mocy maksymalnej podajnik i tak będzie działał non stop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest nie tylko w kipi.

Natomiast kipi ma inny algorytm sterowania aniżeli biawar.

Teraz patrzę, ale @jmarecik, ma kocioł z palnikiem kipi.

"Automatyka posiada zaprogramowane parametry (mapy) spalania (czas podawania, moc dmuchawy)."

"Regulacji mocy kotła dokonujemyw opcji „Modulacja mocy“. W każdym ztrzech dostępnych przedziałow (30% ,50% ,100% )korygujemy parametry „Moc palnika“ oraz „Moc nadmuchu“."

To z instrukcji. Wychodzi na to, ze w kipi na podstawie wydajności podajnika sam dobiera sobie czas cyklu i czas podawania, my jedynie możemy ustawić moc i siłę nadmuchu.

 

Skoro wiemy juz, ze chodzi bardziej o palnik KIPI niz sterownik pluma, to ja więcej nie napiszę, bo nie znam tego palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nad czym główkujesz ale , do uzyskania danej mocy palnika potrzebna jest odpowiednia dawka paliwa , a żeby ona była odpowiednia to sterownik musi znać kaloryczność paliwa i wydajność podajnika i na tej podstawie sypie odpowiednią ilość paliwa wyrażaną w sterowniku jako strumień paliwa  w kilogramach na godzinę . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gonzo19 napisał:

To z instrukcji. Wychodzi na to, ze w kipi na podstawie wydajności podajnika sam dobiera sobie czas cyklu i czas podawania, my jedynie możemy ustawić moc i siłę nadmuchu.

czas całego cyklu podaje użytkownik.... moją intencją było dowiedzieć się ile w czasie cyklu trwa praca podajnika a ile czas przerwy.
Ponieważ dla wszystkich poziomów mocy czas cyklu jest identyczny - więc musi istnieć jakiś algorytm wg. którego cykl jest dzielony .... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w KIPIm nie wiem, u mnie dobieram sam dla każdej mocy, znaczy tych progów 100-50-30%. Czas cyklu ustawiam jeden dla wszystkich poziomów. U mnie nie ma takich "automatów" co same przeliczają. Czyli czas cykle ustawiam jeden dla wszystkich mocy a czas podawania dla każdej mocy oddzielnie. wydajność podajnika ani kaloryczność nie mają znaczenia. Taki Full manual.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jmarecik napisał:

moją intencją było dowiedzieć się ile w czasie cyklu trwa praca podajnika a ile czas przerwy.

Jest zależna od wydajności podajnika i kaloryczności. Są to wartości zmienne. Masz palnik o niewielkiej mocy, więc niepotrzebnie zawaracasz sobie tym głowę. Problem mogę mieć np ja, gdy wydajność podajnika mam ok 9kg/h a palnik przy obniżonej mocy do 32kW potrzebuje 6 kg/h. I wtedy ja wydłużam czas pracy, żeby podajnik miał chwilę odpoczynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jest jakiś argument.

Ale rozpatrując go wprost (i nie zwracając uwagi na żywotność podajnika) palnik powinien działać tak samo dobrze przy czasie cyklu równym 10s. jak i 100s. a tak chyba nie jest ....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze. Zależy to od jakości pelletu. Czasem pellet potrzebuje więcej czasu, żeby spalić się dobrze i nie być przysypywanym nową dawką. Dobry pellet pali się dobrze przy krótkim czasie pracy. Ja uważam, że lepiej jest sypać mniej, a częściej, czyli cykl pracy np 15s, ale czasem jakość pelletu, czy wydajność podajnika wymusza zmianę czasu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

Czyli czas cykle ustawiam jeden dla wszystkich mocy a czas podawania dla każdej mocy oddzielnie. wydajność podajnika ani kaloryczność nie mają znaczenia. 

Warto skorzystać z tej tabelki poniżej, stworzonej przez jednego z kolegów na forum. Korzystałem z niej, jak pomagałem ustawiać Biawara z Plumem koledze. Wpisując wartości podawania, kaloryczności, wydajności podajnika, czy czasów pracy (białe pola), mamy automatycznie przeliczane wartości strumienia paliwa oraz uzyskanej mocy palnika

 

moc palnika ver2 (1) (1).xlsx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest
Cykl podajnika 20.0 s
Podawanie w cyklu 20%
Rzeczywiste podawanie = 20*0,2=4s pracy podajnika.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Benton661 napisał:

Warto skorzystać z tej tabelki poniżej, stworzonej przez jednego z kolegów na forum. Korzystałem z niej, jak pomagałem ustawiać Biawara z Plumem koledze. Wpisując wartości podawania, kaloryczności, wydajności podajnika, czy czasów pracy (białe pola), mamy automatycznie przeliczane wartości strumienia paliwa oraz uzyskanej mocy palnika

 

To samo wylicza mi kocioł co w tej tabelce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie chodzi, ta tabelka to duże ułatwienie dla początkujących,  warto sprawdzić sobie jak się ma np zmiana czasu cyklu pracy , kaloryczności, do osiąganych mocy na palniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, niektóre sterowniki przeliczają to już same, ale jest jeszcze dużo sterowników, które tego nie robią, jak choćby ten w Biawarze, czy palnika Xmini Pellasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.