Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cykl Podajnika Defro Akm Ii


skimir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wstępnie uruchomiłem kocioł Defro AKM II.

Do kotłowni wnosiłem go po odkręceniu podajnika i w trakcie montażu pomyślałem, że zobaczę jak działa "szuflada".

No i jedna sprawa mnie zastanawia.

 

Szyuflada nie wykonuje pełnego cylku otwarcia-zamknięcia tylko jest to dosyć przypadkowe działanie - otworzy się i zamknie do połowy, po ustalonym czasie wykona znów trochę ruchu...

 

Czy jest to prawidłowe działanie tego mechanizmu. Spodziewałem się, że szyflada otworzy się i zamknie w jednym cylku pracy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moim skromnym zdaniem szuflada powinna zrobić pełny obrót z zamknięcia lub z otwarcia ponieważ różnie jest ustawiona w piecu.

Ale powinna być zamknieta i przy podaniu zrobić obrót i zamknąc aby wyeliminować dostęp ognia do zbiornika.

Być może sterownik jaki jest na piecu jest ustawiony na ślimak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mniej więcej wiem o co chodzi.

Otóż w sterowniki jest zdefiniowany maksymalny czas pracy podajnika na 28s. Niestety podajnik idzie bardzo powoli i nawet wydłużenie tego czasu ma maksimum 32s nie pozwala mu ukończyć cyklu.

 

Czyli podajnik się włącza i kręci. Mija czas jego pracy więc się zatrzymuje. Po włączeniu kolejnego cylku pracy dochodzi do pełnego obrotu i znów stop.

 

Chyba będę musiał uderzyć do serwisu bo coś wygąda na to, że motoreduktor zbyt powoli idzie - nie jest w stanie wykonać pelnego cyklu nawet w 32s.

 

Jak u was chodzą te szuflady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w "normalnym" kotle jest czujnik magnetyczny, który wykrywa pełny obrót podajnika i zatrzymuje silnik.

Nastawiany czas pełnego obrotu w sterowniku służy do kontroli zablokowania podajnika lub zerwania zawleczki. Gdy w danym czasie czujnik nie wykryje zamknięcia szuflady, wyświetla alarm zablokowania podajnika i wyłącza podajnik by nie spalić silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w "normanym" :-)

W AKM jest czujnik magnetyczny - hallotron. Dodatkowo w sterowniku jest ustalenie czasu pracy podajnika (16-32s) oraz zabezpieczenie hallotronu (chyba ustawione na 40s)

Wygląda to tak, że jeśli podajnik zostanie zablokowany i hallotron nie wyśle sygnału przez 40s to sterownik zatrzymuje pracę podajnika, włącza alarm i wyświeta napis "błąd hallotronu".

Niestety nie wiem po co jest drugie "zabezpieczenie" w postaci maksymalnego czasu pracy podajnika. Mimo, że silnik się kręci i szuflada idzie to po zadanym czasie podajnik się zatrzymuje bez względu na to czy wykonał pełny obrót czy nie.

 

W moim przypadku wygąda to tak:

Załóżmy ustawiam czas przerwy podawania na 2min.

- Włącza się podajnik.

- Pracuje przez 28s (tyle ile ustawiono na sterowniku).

- Po 28s jest już prawie zamknięty (zostaje jakaś 1/4 otworu wlotowego) i zatrzymuje się.

- Mijają 2min.

- Podajnik rusza ale pracuje tyko do pełnego zamknięcia bo tam zatrzymuje go sygnał hallotronu.

- Mija 2min

- Podajnik wykonuje "prawie peny cykl" itd.

 

Jeśli wydłużę czas pracy podajnika ma max 32s to podajnik zatrzymuje się prawie przed samym końcem pełnego cyklu i w następnym cyklu włącza się dosłownie na sekundę aby domknąć szufladę.

 

Wnioski:

- Tak ma być - czasem pracy podajnika ustaa się cykl podawania na dwa etapy ale wtedy szuflada pozostaje otwarta.

- Podajnik działa zbyt powoli i nie "wyrabia" się w zadanym czasie, tylko co jest tego przyczyną bo nic szuflady nie blokuje, pracuje równomiernie.

 

Chyba będę musiał skontaktować się z Defro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twój kocioł też jest prawie "normalny" skoro ma halotron

podajnik nie może pracować za wolno, ma swoją przekładnię i swoje obroty silnika.

Podejrzewam, że problem jest w tym, że sterownik i jego wartości graniczne 16-32s nie pasują do tej przekładni.

Skoro normalnie jej potrzeba 35-40s na pełen obrót, to zakres powinien być 20-50s, a nie 16-32s.

Po za tym, jak w pierwszym cyklu sterownik nie dostaje sygnału z halotronu, to po tych dodatkowych 40s powinien bezwzględnie wywalić alarm, a nie pracować dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie większy zakres czasu pracy rozwiązałby problem - wystarczyłoby 5 sekund więcej.

 

Steroewnik nie wywala alarmu hallotronu bo następuje normalna przerwa pracy silnika wywołana przez niego samego.

Poprawność alarmu hallotronu sprawdziłem wyjmując go z uchwytu motoreduktora - faktycznie po zadanym czasie włącza się alarm i silnik się zatrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa rozwiązana.

Trzeba dokadnie czytać instrukcję.

 

Ten podajnik ma tak działać :-) Na dwa etapy. Pobranie paliwa, wtłoczenie pewnej części, po pewnym czasie wtłoczenie pozostałej cześci.

Trochę nie logicznie (bo kosz pozostaje otwarty) ale wg producenta tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem czym to jest podyktowane.

Logicznie byłoby otworzyć i zamknąć a nie podawać opał na raty.

 

Z drugiej strony może takie dziwaczne rozwiązanie ma jakieś uzasadnienie. Do podajnika od tyłu doprowadzony jest wąż z powietrzem, może to jest z tym powiązane...

Jakby nie patrzeć prościej byłoby zrobić "normalnie" a nie kombinować.

Edytowane przez skimir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie może w serowniku krotność podawania?

Można by ustawić 2 i dla pewności skrócić czas podawania do 20-25s. Wtedy 1 normalny cykl składał by się z dwóch nie normalnych :)

 

oglądając zdjęcia w necie i porównując do swojego

u mnie palnik i podajnik są od siebie oddzielone płaszczem wodnym kotła, paliwo z podajnika przechodzi ok 5 cm tunelem chłodzonym wodą na palnik.

Jednocześnie ta woda powrotna z instalacji chłodzi sam podajnik, który jest do tego płaszcza przykręcony.

Nigdy nie widziałem temperatury podajnika powyżej 50C i nigdy nie zdarzyła mi się cofka, nawet grzejąc przez jakiś czas cwu peletem.

U was ciepło z palnika poprzez przewodność blach nie ma przeszkód by podgrzewać podajnik i zwiększać zagrożenie cofką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Nie wiele brakuje. Przy ustawieniu czasu pracy podajnika na 32s szuflada zamyka się prawie całkiem, zostaje jakieś 2-5mm przerwy.

Ciekawe czy jest dostęp do jakiś firmware'ów tych sterowników.

Jakby był dostępny czas 40s to załatwiłoby sprawę.

 

Tylko czy za jednym zamachem nie podawałby zbyt wiele opału?

Edytowane przez skimir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam .posiadam defro akm z sterownikiem defro am lux.Mialem ten sam problem ,jesli masz ten sam sterownik to w ustawieniach serwisowych przestawisz czas ruchu tloka kod do ustawien serwisowych 5162.Moze masz rzeczywiscie nowszy sterownik ,to moje porady ci sie nie przydadzom,jesli szuflada sie nie domyka to pamietaj o bezwglednym zamykaniu klapy kosza zasypowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - mam ten kocioł ok 2 miesiące - obecnie używam go do grzania c.u.w. - na początku miałem ten sam problem - podajnik nagrzewał się prawie do 70 stopni - poducent po zapytaniu telefonicznym stwierdził że winna jest zbyt długa przerwa podawania i że tym kotłem z podajnikiem szufladowym nie da się grzać boilera 140 l bo jest zamały pobór ciepła - natychmiast zmieniłem paliwo z eko-groszku na miał klasy 22 MJ i jak ręką odjąl temperatura podajnika nie przekracza 35 stopni a przerwę podawania w podtrzymaniu mam ustawioną na 50 minut - wszystko działa bez problemu - pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, miałem z tym dużo do czynienia ale mnie to tak denerwowało, że nie wnikałem i patrzyłem zawsze na gramy.

Wyglądało mi to na jednostkę objętości, jeśli CUP jest jednostką objętości :blink:

Chyba jednak OZ to masa, nie wiem, ale trzeba polukać i sprawdzić, bo to jest skandal!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 184,3 grama

no właśnie do gramów mi to nie pasuje, bo

z tego osuszacza udało mi się odpompować ok 430 gr R-22, oleju w tym nie ma bo bardzo wolno to robiłem i cały olej został w sprężarce.

Bardziej to pasuje do 184 ml ciekłego czynnika, tylko nie wiem jaką ma gęstość w tym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.