Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Galmet sterownik PID - pytanie o czas podawania


TomekGZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

wiem, że temat rzeka..

Miałem w poprzedniej chacie ( nowy dom - deweloperka, powierzchnia 70 m2) piec na ekogroszek ślimak Galmetu 12 KW z PID Expert 4D - tam nie grzebałem za wiele w ustawieniach, był nowy, paliło się dobrze, pamiętam, że czasy wahały się w zależności od zapotrzebowania kotła 4/64 , 5/45 i chyba 7/35 , ale nie jestem pewien tego ostatniego. Przesłona na wentylatorze otwarta na 1 - 1,5 cm.  Podtrzymanie pamiętam 10/3600 s. Spalanie jesienią 5-7 kg/24h, zimą przy dużych mrozach - 20 stopni, maks 14kg/24h

Teraz mam dom 200 m2, ocieplony wełną, 10 letni , piec na eko też Galmetu ślimakowy 17 KW, sterownik ,taki jak tu : https://sklep.galmet.com.pl/produkt/regulator_temp_expert_duo-264

Zastanawia mnie to, że on ciągle podaje w trybie pracy z długością 14 sekund. Niezależnie od mocy kotła. Zmniejszyłem moc kotła do 40%, bo podawał momentami 14/30 czyli w stosunku 1/2 co wg mnie jest grubą przesadą. Miałem takie sytuacje, że albo miałem spieki (duża moc kotła i dużo powietrza), jak zmniejszyłem powietrze to przez ciągłe podawanie nie dopalało groszku. Więc tak, jak ustawiłem na te 40% to spalało OK, w trybie pracy miałem 14/84 więc OK, ale wentylator chodził dość słabo mimo korekcji powietrza i nie był w stanie uzyskać temperatury zadanej, a temperatura na kotle momentami spadała nawet do 39 stopni.. W trybie podtrzymania było 20 sekund co 20 minut, więc zmieniłem tak jak miałem w poprzednim domu na 10 sekund co 1 godzinę. W sumie on rzadko teraz przechodzi w tryb podtrzymania. PID wg mnie działa dobrze, moc dobiera wg temperatury, ale męczy mnie te ciągłe 14 sekund podawania.. Wolę dopytać tu, zanim zacznę w ustawieniach serwisowych, wtedy nie wiem czy nie popieprzę czegoś całkiem...

Podsumowując - Ktoś coś pewnie pogrzebał i moje pytanie brzmi - można to przywrócić do ustawień fabrycznych ? Czy polecacie inną metodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Skoro stale podaje ci te 14 sek to nie jedziesz na pid tylko dwustanie , wejdź w ustawienia instalatora i przełącz go na pracę automatyczną , też mam elster i to jest bardzo dobry sterownik ale z poziomu użytkownika nie jesteś w stanie wejść w ustawienia praktycznie żadne nie wiem jak w twoim ale w moim do ustawień serwisanta mam kod 521124 , wyłączam czarny guzik włączam pokazuje się kluczyk nacisnąć i wbijać kod a jak już wejdziesz to masz prawdziwą fabrykę do zabawy ale nie wiem czy mój kod pasuje do twojego bo ja mam kocioł Zębiec ze sterem elster , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa widzisz, to dobrze wiedzieć. U mnie kod to same zera, już miałem to menu przed oczami, ale opcji tyle, że za dużo nie grzebałem 🙂 Jedynie te parametry podtrzymania.

Wrócę z pracy to przełączę. Dam odpowiedź za kilka dni jak sytuacja. Dziękuję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, okazało się, że kocioł pracuje w trybie automatycznym.

Wbiłem kod serwisanta, następnie wchodziłem w różne opcje, moją uwagę zwróciły: 

- min. moc kotła, tam mogłem ustawić czas podawania i czas przerwy,

- max. moc kotła tylko czas przerwy (?) dziwne.

Więc ustawiłem w max moc kotła podawanie 10s , przerwa 60s

min. moc kotła podawanie 10s, przerwa 90s .

Jak zmieniałem w maks trybie czas podawania, to to samo mi się ustawiało w min moc kotła i nie mogłem zmienić.

Tak jakby czas przerwy mogłem ustawić w obu opcjach a czas podawania tylko w jednym.

Maksymalna Moc dmuchawy była i jest ustawiona na 50%.

Minimalna moc dmuchawy była i jest na 20%

Natomiast w opcjach spalania jest coś takiego jak "Ilość powietrza" - miałem na 80%. Maksymalna moc kotła na 80%.

WIeczorem kocioł chodził na 60% mocy, temperatura oscylowała 52-56 stopni.

Rano patrze - spiek jak cholera, palenisko dość nisko osadzone - równo z talerzykiem, więc zmniejszyłem ilość powietrza z 80% do 70% i czas przerwy w trybie max zmniejszyłem z 60 sekund do 45, żeby się trochę podniosło. Zobaczę popołudniu co zastanę.

Wygląda jakby nocą temperatura mocniej spadła i PID podniósł moc kotła, zwiększył się nadmuch, skróciła się przerwa, co spowodowało obniżenie paleniska  powstał spiek (tak ja to rozumiem).

Pytanie mam o maksymalną moc kotła - jaką się ustawia - ktoś mi kiedyś mówił że maks 70-80%, tu czytałem na forum, że zimą zawsze się ustawia na 100%, więc jak to jest?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam minimalne podawanie 2 sek a mexymalne 6 sek   ale mam najmniejszy podajnik więc do ciebie to nie spasuje pewnie i czas przerwy w pdawaniu min 20sek max 35 sek natomiast powietrze minimalne 17 procent maxymalne 23 procent  i najważniejsze jak jest za duże powietrze to spieki murowane , na palniku ma się spalać spokojnie ale by nie przykapcało zwłaszcza na mocy minimalnej a na maxymalnej nie może być czegoś na wzór palnika acetylenowego czyli nie może huczeć jak w hucie tylko płomień nie biały tylko żółty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedź.

Zrobię foto popołudniu jak się u mnie pali. Zobaczymy też co zmieniły poranne korekty. U nas dziś słonecznie, więc może być tak, że PID będzie sterował na małą moc i spalanie będzie OK.

Generalnie problem rodzi się wieczorami, kiedy rośnie zapotrzebowanie, kąpią się 3 osoby, robi się chłodniej na dworze i PID podkręca moc. 

- albo ładnie się pali, nie ma spieków, ale nie może dobić do zadanej

- albo dobije do zadanej ale są spieki..

Ehh.. Może za bardzo przeżywam? 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Nie było mnie tu dość sporo , czytałem różne posty, ustawiałem parametry pieca na różne sposoby i szału nie ma. Piec pożera obecnie min 25 kg ekogroszku na dobę. Ustawienia mam takie :

MOC maks 7/30

moc min 7/130

Ilość powietrza 42%

Min moc dmuchawy 28%

Maks moc dmuchawy 50%

Przesłona na 1 cm otwarta.

tryb pracy automat

przy takiej ilości powietrza sterownik dmucha na 35-36% mocy wentylatora przy 100% mocy kotłaIMG_20211229_093537.thumb.jpg.a6ed4389a0c209d35c24db640d436f07.jpg

załączam zdjęcia jak się u mnie pali i ciągle mam spieki. Jak zmniejsze ilość powietrza, to nie dopala i wyrzuca węgiel. 

Będę wdzięczny za porady.IMG_20211229_093431.thumb.jpg.01a83dc2c046542657c46c864bc8b162.jpgIMG_20211229_093537.thumb.jpg.a6ed4389a0c209d35c24db640d436f07.jpgIMG_20211229_093521.thumb.jpg.ad768dbc153e14d3ef5b8aac3e482bd6.jpg

IMG_20211229_093429.jpg

IMG_20211229_093534.jpg

IMG_20211229_093536.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy była czyszczona retorta, i uszczelniana ?  Tak wygląda, jak by paliło się z jednej strony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W październiku. Wszystko było rozbierane i czyszczone. Usuwany był też nagar z wianka. Trzeba było otwory we wianku rozwiercac. Tak były zalepione.

Ważną informacją której nie podałem jest fakt, że piec ma retorte obrotową, ale się nie obraca bo uszkodzony został krzyżak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro obrót nie działa, to może warto posadzić koronę retorty na uszczelniaczu wysokotemperaturowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, TomekGZ napisał:

W październiku. Wszystko było rozbierane i czyszczone. Usuwany był też nagar z wianka. Trzeba było otwory we wianku rozwiercac. Tak były zalepione.

Ważną informacją której nie podałem jest fakt, że piec ma retorte obrotową, ale się nie obraca bo uszkodzony został krzyżak. 

No to co za problem wymienić uszkodzony krzyżak? Po wymianie na pewno poprawi się spalanie i wygląd popiołu.

Masz atut w postaci obrotowej korony którego nie chcesz wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pobawić się tą nieszczęsna przysłona na dmuchawie. Pid i przesłona na dmuchawie to chory pomysł. Najlepiej odsłoń ja całkowicie i wtedy dobieraj moc wentylatora. Przy przesłonie zmienia się podciśnienie i dmuchawą zwiększa obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majster jak robiliśmy w październiku mówił, że z tą obrotową retorta tylko problemy i radził nie naprawiać tego. 

No nic, muszę zmienić fachowca.. 

Spróbuję otworzyć te przesłonę, nawet w instrukcji jest napisane żeby ją otworzyć na 3 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.