Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie

W związku z ostatnimi wichurami mam pytanko techniczne: czy ktoś przerabiał temat uzależnienia dobierania krzywej grzewczej nie tylko pod kątem temperatury zewnętrznej (to mam już ogarnięte) ale także wiejącego wiatru?

Dom nowy, b.dobrze ocieplony, okna też niezgorsze, ale mimo to, jak tak dłużej wieje, jak teraz od kilku dni to da się odczuć delikatne wychłodzenie wnętrz (spadek o ok. 1-1,5 st.).

No i chciałbym przerobić jakoś ten czujnik temperatury zewnętrznej żeby brał pod uwagę wiatr (czyli tzw. temperaturę odczuwalną). Można by pokombinować z wiatromierzem i dać jakiś układ elektroniczny, który zaniżałby wskazania czujnika temperatury w zależności od siły wiatru.

Przerabiał ktoś taki temat? Może są jakieś gotowe rozwiązania?

Opublikowano

Gotowym rozwiązaniem jest praca pogodówki ze sterownikiem pomieszczeniowym. Ten koryguje proporcjonalnie krzywa grzewcza w dół i w górę zależnie od wzrostu lub spadku temperatury wewnątrz. Tali system oferuje Plum.

Opublikowano (edytowane)

Hmmm, aż popatrzę na to rozwiązanie, w sumie mam sterownik PLUM'a model 860 więc może to faktycznie jakieś wyjście.

Tylko z tego co się orientuję to czujniki pokojowe działają zero-jedynkowo i nie wiem czy są w stanie korygować krzywą grzewczą.

Edytowane przez Filonxxxl
Opublikowano

Ustawiasz czułość pokojowego na np 0,2 stopnia. I przy takich już spadkach temp w domu zawór podnosi temp za mieszaczem o 2 stopnie w stosunku do tego co wyliczyła pogodowka z krzywej grzewczej.przy współczynniku 100. Jeżeli spadnie o 0,3 to odpowiednio 0 trzy stopnie. Tak jest przynajmniej u mnie. Przy wzrostach dzieje się odwrotnie. Ustawiasz akceptowalna nieczylosc mieszacza i ma to szanse na poprawne działanie.

Opublikowano (edytowane)

To ma jakis sens tylko trzeba odpowiedziec sobie na pytanie czy problem dotyczy calego domu czy jakiejs czesci? Zeby sie nie okazalo ze tam gdzie zimniej zrobi sie ok. Ale tam gdzie ok zrobi sie za cieplo.

Regulator pogodowy jest dla całego domu i korekta rowniez taka bedzie.

 

Ps. A jak instalatorzy rozwiązują ten problem? Co proponuja?

Edytowane przez PioBin
Opublikowano

Outsider - dzięki za wyjaśnienie, popróbuję i zobaczę czy to rozwiąże sprawę

PioBin - w sumie całego, oprócz pokoju syna, gdzie praktycznie cały czas, z przerwą na spanie działa komp z kategorii "mutantów" z wielgachnym, 34-calowym monitorem. Jak tam wchodzę to aż mnie odrzuca, będzie tam jakieś 28-29st. także ten pokój to raczej podgrzewa podłogę niż podłoga go ;) No, ale syn twierdzi, że dla niego jest OK, a w reszcie chaty jest "zimno" (cudzysłów celowy, bo jest ok. 21-22 st.)

Opublikowano

Zapytalem celowo gdyz czasem/czesto prócz podzialu budynku na wschód/zachod/polnoc/poludnie znajduja sie takie pomieszczenia jak np. łazienka umieszczona wewnatrz budynku (czyli bez scian zewnetrznych). Tam tez krzywa grzewcza?

 

Opublikowano

Nie mam pomieszczeń w środku budynku (oprócz korytarza do pokoi dzieciaków i łazienki).

W łazienkach podłogówka jak wszędzie + drabinki z głowicami termostatycznymi zasilane z obiegu wysotemperaturowego grzejników w piwnicy.

Opublikowano

Outsider - dzięki wielkie chłopie, masz u mnie wielkiego browara (albo coś mocniejszego jak wolisz ;)

Jakby to powiedział Czesio z "Włatcuw móch": ja pierdoloza, to naprawdę działa! 

Wcześniej miałem wyłączona korektę przez panel pokojowy a teraz... No stary już jestem i głupi żem o tym sam nie pomyślał, ale tak czy siak wielkie dziękuje za uświadomienie :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.