Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec 5 klasy ekogroszek a komin.


Gwiazdek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Stoję przed wyborem źródła ogrzewania domu na kolejne 10 lat. Aktualnie mam piec z podajnikiem na ekogroszek w następnym roku jestem zmuszony wymienić na coś bardziej "ekologicznego". 

Czy przy wymianie na kocioł 5 klasy robiliście coś z kominami ?  Posiadam komin z cegły 14cmx24cm.  I zastanawiam się czy muszę liczyć również modernizację komina czy nie w każdym przypadku będzie to konieczne ? 

Ciekawy jestem jak to u Was wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest konieczne, ale ja zakładałem wkład ceramiczny. Większość opinii które czytałem zalecało takie działanie. Wcześniej miałem zwykły kocioł zasypowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od 2008 roku posiadam kociol na ekogroszek 3 klasy

Dom z lat 30tych komin 25 x 25

W zeszlym roku pojawily mi sie wykwity przy suficie a nadodatek zaczela smierdziec sciana, w sumie troszke czuc zapach sadzy jak sie przylozy nos do sciany,

W tym roku zamontowalem wklad 12 meteow cena 4,5 tys

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład kominowy ceramiczny fi 180mm firmy Jawar. Wszystko zależy jak wysoki masz komin. Koszt to około 6000zł ale wraz z rozwiercaniem. Ja mam komin dość wysoki bo chyba około 11-12m...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma powodu by cokolwiek robić z kominem ceglanym (ceramicznym). Kocioł kl. 5 spala węgiel tak jak wszystkie kotły węglowe. Tym samym temperatura spalin w kominie jest dostatecznie wysoka by w kominie nie zaczął tworzyć się kondensat.

3 godziny temu, KKTS napisał:

Nie wiem czy jest konieczne, ale ja zakładałem wkład ceramiczny. Większość opinii które czytałem zalecało takie działanie. Wcześniej miałem zwykły kocioł zasypowy.

Napisz jaki był cel wkładania w komin wkładu ceramicznego? Wcześniej miałeś drewniany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Cemol napisał:

Tym samym temperatura spalin w kominie jest dostatecznie wysoka by w kominie nie zaczął tworzyć się kondensat.

Jaka jest ta temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia na 3ke klase sa spaliny 80-140 i nic sia w ceglach nie dzieje,suchy pylek w kominie.Chcialem tylko prewentywno ocieplic w poddachu,no ctwarty sezon nie znalazlem siebie czasu.Przy 5ke tež nic bym nie robil,kiedy komin w stanie bezpieczno dzialac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Cemol napisał:

Nie ma powodu by cokolwiek robić z kominem ceglanym (ceramicznym). Kocioł kl. 5 spala węgiel tak jak wszystkie kotły węglowe. Tym samym temperatura spalin w kominie jest dostatecznie wysoka by w kominie nie zaczął tworzyć się kondensat.

Napisz jaki był cel wkładania w komin wkładu ceramicznego? Wcześniej miałeś drewniany?

Cel był taki, aby nie pojawiło się to co opisał @mkaczko

Wcześniej wcześniej był po prostu ceglany, przy starym kotle zasypowym zaczął przepuszczać dym do mieszkania. Nie polecam szukać dziur w ścianach pod boazerią - ale to temat na inną dyskusję. Potem komin został rozwiercony i zatynkowany od środka czy jak to się nazywa, nie wiem bo tego osobiście nie organizowałem. Teraz jest wkład i tyle. Nie wiem czy to konieczne i napisałem to w swojej pierwszej wypowiedzi.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tamten sezon komin ceglany działał bez problemu. W tym roku wyszedł jeden wykwit. Wyjąłem zawirowacze, i suszę teraz , i mam plan na ocieplenie komina na strychu. Zastanawiam się tylko, czy ocieplać wełną, czy dać styropian.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2020 o 09:54, Jarazz napisał:

U mię przy modulacji 100% jest 130 stopni a na niższej mocy to koło 100 stopni. 

Taką temperaturę to masz na czopuchu i to w środkowym strumieniu, wejdź na dach ,wsadź termometr   i sprawdz  a najlepiej jak jest mżawka i wilgotne powietrze i wtedy gdy jest mróz będziesz miał porównanie w jakich warunkach pracuje komin. Aż zaprawa się lasuje.

Obowiązkowo RCK 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli RCK to regulator ciągu kominowego, to zauważ, że w tym wątku dyskutuje się o zabezpieczeniu komina ceglanego przed kondensacją pary wodnej skutkującą wykwitami i generalnie niszczącej komin.. Twoja porada to schładzanie spalin. Absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale RCK to nie tylko obniżenie lub samoistne dostosowanie ciągu , to wentylowanie komina.

Na odcinku kocioł Czopuch wystepuje wysoka temperatura. 

Nad wyczystką montuje się RCK tak jak zaleca producent. W komin wpada wymieszane powietrze jak w zaworze trójdrożnym.

A z przewodu wentylacyjnego też macie wykwity?

Ja mam wkład i RCK , zaledwie końcówka komina czyli ok 40-60cm jest Czarna i czasem wilgotna , ponad dachem więc mi to lotto. Tak jak pisał Kaktus żeby nie było jak u Mkaczko. Komin mam w opisie.

Edytowane przez CIHYMUR
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK wspomaga do wysuszania komina.Spaliny w kominie z rck szybczej wylatuja(mniej czasu do skroplenia) i sa zamieszane z suchym powietrzem z rck,ktore odprowadza czesc wilgotnosci spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2020 o 11:03, pochłaniacz napisał:

U mnie tamten sezon komin ceglany działał bez problemu. W tym roku wyszedł jeden wykwit. Wyjąłem zawirowacze, i suszę teraz , i mam plan na ocieplenie komina na strychu. Zastanawiam się tylko, czy ocieplać wełną, czy dać styropian.

 

Tylko nie styropianem. Ociepl wełną skalną. Ja tak zrobiłem ze swoim kominem. Wysokość ocieplenia 3,16 m. Wełna 50 mm i 70mm. Za całość z klejem i pianką montażową wyszło ok 2 i pół stówki i 1,5 godziny roboty. Po świętach sprawdziłem komin i tam, gdzie do tej pory odkładały się twarde frędzle z sadzy, jest tylko suchutki pyłek.

Edytowane przez latonio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.