Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja starej instalacji - ocena schematu


allbercik23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

po kilku miesiącach lektury forum nadszedł czas na narysowanie projektu schematu.

Przede mną wymiana kotła na kocioł na ekogroszek i przebudowa rur i podłączenia kotła. Obiekt to typowa piętrówka z lat 70-tych, piwnica(nieogrzewana), parter i piętro, ocieplona. Obecnie instalacja grawitacyjna na kaloryferach aluminiowych. Doszedłem do wniosku że starych stalowych rur nie będę jak na razie wymieniał, nic nie cieknie, są ocieplone i schowane w ścianach. Czeka mnie jedynie przebudowa rurociągów w samej kotłowni. Proszę o ocenę schematu.

606057738_schematCO.thumb.png.48c0e05d01e3e6c0c869686bbd823a64.png

mam kilka pytań do poprawności działania schematu:

  • czy grzejniki w pralni i łazience będą działać w takim układzie (niezależne od temp w domu),
  • czy potrzebny jest zawór 3D mieszający(sterowany przez SKZP czujnikiem pokojowym) temp wody na grzejniki,
  • czy gdy zawory termostatyczne się zamkną/przymkną to pompa wypchnie mi wodę przez odpowietrzenie pionów do naczynia,
  • zawór VTC/ATM na 5/4" czy 1" starczy

Z uwagi na zamontowane grzejniki aluminiowe(około 20-letnie) nie chcę używać miedzi w instalacji.

Zastosuję rury stalowe czarne 5/4" obieg kotłowy+naczynie, 1" do sprzęgła,  PP32 sprzęgło - stara instalacja, PP32 obieg CWU

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten schemat Samego rysowałeś? Jedne grzejniki przed sprzęgłem,drugie za sprzęgłem. Nie wiem czy wiesz ale sprzęgło stosuje się przy kilku obwodach np. grzejnikach, podłogówce i CWU. Na same grzejniki i CWU ja zastosował bym taki schemat. c772f73b87c561a61b7ba7a4297e3d4b.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem rozwiązanie z zaworem 4D jak proponujesz mi kolego @Popcorn1 lecz wtedy sterowanie zaworu 4D jest w zależności od temp powrotu. Jak to ma się do sterowania temp wewnątrz?

Odnośnie sprzęgła to noszę się z zamiarem podzielenia instalacji na dwa osobne obiegi grzewcze indywidualnie sterowane. Obieg 1 parter i Obieg 2 piętro, z uwagi że w domu mam dwa oddzielne lokale mieszkalne. Tylko wiąże się to z położeniem nowych rur w pionach a budżet w tym roku na to nie pozwala. Także pomyślałem że sprzęgło na dwa obiegi + zawór 3D będzie przyszłościowo zastosowane.

Wiem że te grzejniki w obiegu kotłowym dziwnie wyglądają. Wynika to z obecnego rozwiązania, gdyż cały rok przepalam w kotle na CWU i mam te grzejniki podłączone w mały obieg. W miesiącach przejściowych czesto w łazienkach są one otwarte, a zawór na instalację w domu zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworem 4D sterujesz temperaturą obiegu CO a nie powrotu. Aby zabezpieczyć powrót należy dać tzw. pompę kotłową. Wtedy zawór dba o grzejniki a pompa o powrót. Ale jak zamierzasz robić dwa oddzielne obiegi CO to sprzęgło będzie lepszym rozwiązaniem. Tylko musisz je czymś wysterować,a SKZP02 ma tylko jeden obieg. SKZP05 może wysterować dwa jak nie trzy obiegi. Ale może jeszcze ktoś się wypowie w tym temacie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2021 o 13:57, Popcorn1 napisał:

Dziwny ten schematemoji44.png Samego rysowałeśemoji848.png? Jedne grzejniki przed sprzęgłem,drugie za sprzęgłem. Nie wiem czy wiesz ale sprzęgło stosuje się przy kilku obwodach np. grzejnikach, podłogówce i CWU. Na same grzejniki i CWU ja zastosował bym taki schemat. c772f73b87c561a61b7ba7a4297e3d4b.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Trochę przemyślałem i policzyłem co nie co... Twoja propozycja z zaworem 4D jest w sumie najtańsza i najpopularniejsza.

A odnośnie ochrony powrotu to doczytałem że SKZP steruje temp na WY z zaworu 4D ale w priorytecie temp powrotu. Już dużo wydatków jak na ten rok, więc nie będę inwestował w dwa obiegi i dam sobie spokój z wymiana pionów.

Dzięki @Popcorn1 za doradzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobioną instalację według tego schematu i działa bardzo dobrze. Grzejniki dostają swoją porcję ciepła,bojler swoją,a powrót też nie narzeka

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie pomp. Mam 2 takie pompy z odzysku 20210907_192704.thumb.jpg.959b596faa7e4e7f3f3a9eeae69837b3.jpg20210907_193110.thumb.jpg.1622109bd2c8a516a53434fabcaff323.jpg

Jedna kotłowa a druga na obieg grzewczy. Będą dobre bo ponoć są energooszczędne...

Edytowane przez allbercik23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre pompy

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.