Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemacik Do Sprawdzenia I Oceny


mholek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Mam prośbe do szanownego forum o sprawdzenie moich wypocin Domek ma powierzchnie ok 100m2 Na parterze zasilane z rozdzielacza 3 grzejniki v22 600x1200 plus jeden obieg podłogówki o pow.6.5 m2 sterowany zaworem rtl na powrocie na piętrze taka sama sytuacja Rurki od rozdzielacza do kaloryferów planuje założyć pex z wavina Nie planowałem zakładać zaworu różnicowego ponieważ moim zdaniem grawitacyjnie i tak to pewnie nie ruszy(może sie myle) Mam jeden dylemat czy powrót z rozdzielacza na parterze może być wpięty za zaworem czterodrożnym bezpośrednio do powrotu pieca czy musi przechodzić przez zawór czterodrożny Prosze o opinie i porade

post-2-1248777635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie może to nie jest problem wpiąć do przed zawór ale bałem sie o ciągnięcie do znowu do góry że nie będzie miał takiego krążenia jak przy poziomym połączeniu z kotłem A jeśli chochi o pompke zasilającą czy ona przepcha tą ciepłą wode przez te dwa rozdzielacze czy trzeba zastosować dwie pompki na każdy rozdzielacz Prosze o opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku wyrównawczym masz trzy przyłącza. Pierwsze te na dole podłączasz do zasilania (tak jak na twoim schemacie. Drugie (na około 3/4 wysokości zbiornika) łączysz z powrotem zimnej wody do pieca. Trzecie te co u ciebie na schemacie to odpływ (za dużo wody w układzie).Jeżeli pompy staną z braku zasilania, wtedy gorąca woda pójdzie do zbiornika wyrównawczego,zmiesza się z tą zimną i wracając do pieca przez drugie wyjście zbiornika pozwoli w jakimś stopniu wystudzić piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumie ale czy oby to ma sens Przeciez w zbiorniku i tak bedzie gorąca woda podgrzana przez grawitacje podczas normalnego palenia w piecu Więc skąd sie tam weżmie zimna woda nie bardzo rozumiem Przy takim podłączeniu jak ty piszesz ten zbiornik będzie działał moim zdaniem jak grzejnik tylko że grawitacyjnie Prosze o wyjaśnienie problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisał quitar ,jest prawiłowo. Nic się nie będzie wylewało ,w naczyniu i rurze wznośnej poziom będzie taki sam (do wysokości rurki przelewowej) ,w momencie zagotowania wody ,gazy wraz z wodą ,rurą wznośną bedą wchodzić do naczynia

od góry ,nad lustro wody,skropliny spłyną do naczynia a para wyjdzie przelewem (na rurze prelewowej zastosuj trójnik zamiast kolanka skierowanego w dół)i wyjdzie odpowietrzeniem. taki sposób zabezpiecza przed wypchnięciem wody z naczynia do przelewu .nadmiar wody wraca do układu rurą połączoną z powrotem kotła ,

Pompa 40 w zupełności wystarczy ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumie (wreszcie) A ten powrót to trzeba wpiąć za zaworem czterodrożnym tak? (bliżej pieca) I jeszcze co z tym powrotem z dolnego rozdzielacza musi też przechodzić przez czterodrożny czy można za nim? I czy te zawory rtl są w dobrym miejscu? Na rysunku zaznaczyłem odpowietrzniki czy tak to może zozstać czy może ten na zasilaniu wywalić

przelew.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obie rury (wznośna i opadowa) jak najbliżej kotła ,zawór czterodrogowy musi oddzielać obieg kotłowy od grzejnikowego .czyli powrót z dolnego rozdzielacza razem z powrotem z górnego w ten sam punkt .zawory RTL dobrze wpięte. odpowietrzniki sobie daruj. zrób tak jak pisałem ,na przelewie trójnik z którego do góry wychodzi rurka zawiniętra do dołu ,taka fajka którą będzie się układ odpowietrzał

zalecana średnica rur do naczynia to DN 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

zgodnie z PN zabezpieczenie instalacji co w układzie zamkniętym:

1. sterowanie powietrzem do kotła w sposób automatyczny z odcięciem

2. zawór bezpieczeństwa

3. zbiornik buforowy

czyli kocioł wyłącznie z dmuchawą tak aby w razie potrzeby odciąć dopływ powietrza do paleniska

zawór bezpieczeństwa obowiązkowo w układzie zamkniętym - łączysz 2 układy otwarty z kotłem i zamknięty z grzejnikami i podłogówką

zbiornik buforowy np. duży zbiornik cwu - jakby się zagotowała woda w kotle to coś musi przejąć nadmiar ciepła

a tak na marginesie to w prawidłowo funkcjonującym układzie rury wzbiorcze i woda w naczyniu wzbiorczym nie powinny się nagrzewać

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.