Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zdalne sterowanie kotłem pelletowym


karpusx

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Rozważam zakup kotła na pellet r-eco 25KW z rynku wtórnego. Warto się ineteresować takim kotłem? Będzie on spełniać funkcję grzania na minimalnej temperaturze 5-10C w czasie mojej nieobecności.

Dlatego potrzebuję możliwość sterowanie działaniem kotła przez telefon. Wiem, że fabryczny sterownik nie ma takiej opcji. Czy jest jakieś zgrabne rozwiązanie tego probelmu?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli  kocioł ma funkcje włącz/wyłącz od termostatu to On/off kotła + czujniki powrotu, zasilania, CWU, w jakichś pokojach możesz zrobić na modułach sonoff i aplikacji Supla, będziesz miał np. coś takiego + wykresy. 

Screenshot_20201216-210354.pngScreenshot_20201216-210401.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eliks,

o coś takiego mi chodzi. Kocioł wyposażony jest zapalarkę pelletu, mniemam więc, że musi być sterowana, bo po co inaczej miałaby być?

Generalnie interesuje mnie sprawność działania całego układu przy paleniu na "niskich obrotach". Czy bardziej opłacałoby się ustawić dużą pętlę histerezy i wygaszać/zapalać kocioł (sterownikiem automatycznie) czy raczej tak wyregulować, żeby cały czas pracować ale na możliwie najmniejszym spalaniu. Trochę się boję tej zapalarki, czytałem, że to są elementy które się psują. Dlatego rozważałem początkowo olej. Z drugiej strony, ze względu na sporą bezwładność cieplną (zład wody z 1200litrów) palenie na maksa i gaszenie też może mieć sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby kotłem 25kW utrzymywać 5-10C, to budynek musi mieć chyba z 1000 m2. Takie zabezpieczenia "antyzamarzaniowe" to realizuje się grzejniczkami elektrycznymi 100W, a nie kotłem 25kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karpusx napisał:

Dzień dobry,

Rozważam zakup kotła na pellet r-eco 25KW z rynku wtórnego. Warto się ineteresować takim kotłem? Będzie on spełniać funkcję grzania na minimalnej temperaturze 5-10C w czasie mojej nieobecności.

Dlatego potrzebuję możliwość sterowanie działaniem kotła przez telefon. Wiem, że fabryczny sterownik nie ma takiej opcji. Czy jest jakieś zgrabne rozwiązanie tego probelmu?

Będę wdzięczny za pomoc.

To zależy jak długo by ta twoja nieobecność miała trwać , należy wybrać palnik który jest mało zawodny samooczyszczający się ,wskazany nie najgorszy pellet i możliwość zdalnego podglądu na kocioł , i telefon do przyjaciela żeby w razie alarmu mógł zajrzeć co się stało , pelet dosypać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tam jakiś dach, a nawet okna, to wystarczy na 1200m.  Kocioł z odzysku, to pewnie jako taką sprawność ma do ok. 6kW, niżej lepiej okresowo gasić. 

Jaki masz zasobnik i jak często chcesz tam zaglądać, bo pelletu przez telefon nie dosypiesz.

A samo odpalenie (jeśli kocioł odpala ze styku beznapięciowego) zrealizujesz bez problemu przez wifi na tym Sonoff DC MINI 5V Sterownik WiFi Beznapięciowy www.houseiq.pl - Sonoff Shelly Sklep Najlepsze Ceny Inteligentny Dom Smart Home

Sam go używam do sterowania kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy termostat i będzie się sam odpalał kiedy zajdzie potrzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że za mały zasobnik. Będzie trzeba dorobić, jeden wieczór. Zaglądać? Eksperyment uznam za udany, jeśli system bez obsługowo będzie działać pięć dni. Ale najlepiej byłoby żeby działał 2tyg. sam.

Do tej pory myślałem żeby zrealizować to palnikiem olejowym - zamontować go do obecnego kotła zasypowego, ale nawet przy tej temperaturze koszty mogą okazać się dość wysokie.

Cordjano,

Chciałbym mieć możliwość zmiany temperatury zdalnie. Założenie jest takie, że jak będzie utrzymane te 10C to w przede dniu pobytu, przyjade żeby zasypać duży kocioł (30kg węgla) i na drugi dzień jest ciepło. Ale mógłbym też zdalnie dzień wcześniej nastawić maxa na tym małym kociołku 24KW. Lepiej potem hajcować od 12  niż od 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz w szeregu dać grzałkę elektryczną, która załączy się w razie awarii kotła lub braku paliwa. To tanie i proste rzeczy, a cena prądu w 2 taryfie nie różni się istotnie od kosztu pelletu przyzwoitej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA myślałem, że tam jakieś roboty budowlane robisz. Jeśli chodzi tyłacznie o zamarzanie instalacji, to nie prościej po prostu ją opróżnić na zimę lub dolać trochę glikolu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karpusx jeśli chodzi o sterowanie, zajrzyj tutaj do dyskusji

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.