Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zdalne sterowanie zaworem RTL?


rewolF

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim, obecnie w swoim domu mam takie rozwiązanie, że na pierwszym piętrze jedyne pomieszczenie w którym działa ogrzewanie podłogowe to łazienka. Pozostałe pomieszczenia na górze to ogrzewanie grzejnikowe, cały parter to ogrzewanie podłogowe.

Hydraulik zaproponował żeby na górę wstawić zawór RTL i tak też zostało to wykonane, natomiast teraz z perspektywy użytkownika minus tej instalacji widzę taki, że brakuje możliwości łatwego dostosowywania temperatury. Głowica znajduje się w kotłowni i jeżeli chce przykładowo wyłączyć ogrzewanie to konieczne jest zejście do kotłowni na dole, przez ogród. 

Czy jest jakieś rozwiązanie aby tego uniknąć? Szukałem podobnych rozwiązań jak w przypadku głowic termostatycznych do grzejników z podłączeniem do internetu ale nie znalazłem takiej głowicy. 

Prośba o pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HarryH napisał:

Tu masz przykład systemu sterowania podłogówką 

 

Dzięki za podpowiedź, mógłbyś jednak wskazać fragment tego wystąpienia, który dotyczy bezpośrednio mojego przypadku i zaworu RTL?

Ja nie potrzebuje jakoś zaawansowanych systemów, potrzebuje tylko tego jednego rozwiązania mojego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć

- coś do pomiaru temperatury (czujnik lub regulator pokojowy)

- siłownik na zawór

- sterownik

 

Nie da sie tego zrobić zwykła głowicą jak na grzejniku, zwłaszcza gdy to wszystko jest w innym pomieszczeniu. Prościej można sobie posterować temperaturą za zaworem 3d lub na kotle, bo w sumie nawet nie napisałes co to za kocioł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie sterowac glowica RTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 16:07, HarryH napisał:

Musisz mieć

- coś do pomiaru temperatury (czujnik lub regulator pokojowy)

- siłownik na zawór

- sterownik

 

Nie da sie tego zrobić zwykła głowicą jak na grzejniku, zwłaszcza gdy to wszystko jest w innym pomieszczeniu. Prościej można sobie posterować temperaturą za zaworem 3d lub na kotle, bo w sumie nawet nie napisałes co to za kocioł.

 

Mój piec to Buderus GB172i-24. Możesz podesłać linki do tych produktów, które wymieniłeś? 

 

19 godzin temu, PioBin napisał:

Nie da sie sterowac glowica RTL.

Kolega z góry zaproponował rozwiązanie, dlaczego sądzisz inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 10:40, rewolF napisał:

,,, Głowica znajduje się w kotłowni i jeżeli chce przykładowo wyłączyć ogrzewanie to konieczne jest zejście do kotłowni na dole, przez ogród. 

Czy jest jakieś rozwiązanie aby tego uniknąć? ,,,


Jeżeli tylko taki rodzaj pracy by występował, to moim zdaniem można podłączyć szeregowo z zaworem RTL, regulacyjny zawór grzejnikowy z elektroniczną głowicą mającą możliwość zdalnej nastawy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, rewolF napisał:

Kolega z góry zaproponował rozwiązanie, dlaczego sądzisz inaczej

Bo znam zasade pracy zawory RTL.

Aby cokolwiek sterowac (zdalnie,lokalnie) trzeba miec mozliwosc zmiany jego nastawy z poziomu np. sterownika, a w zaworze RTL zmiana polega na recznym przestawieniu nastawy. Sam zawor zas glowice pomiarowa (termiczna) ma “zanuzona” w wodzie powrotnej z instalacji.

W dniu 2.10.2021 o 10:40, rewolF napisał:

jeżeli chce przykładowo wyłączyć ogrzewanie to konieczne jest zejście do kotłowni

Rozwiazanie jakie podali koledzy wyzej polega na dolozeniu dodatkowego zaworu lub wymianie na inny (nie RTL).

19 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Jeżeli tylko taki rodzaj pracy by występował, to moim zdaniem można podłączyć szeregowo z zaworem RTL, regulacyjny zawór grzejnikowy z elektroniczną głowicą mającą możliwość zdalnej nastawy.

Dzialac bedzie tylko trzeba miec swiadomosc ze glowica mierzy i reguluje temperature tam gdzie jest zamontowana. Wiec w kotlowni jej nie zalozymy dla przykladu bo ona bedzie regulowac temperature w kotlowni.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, może zdalnie przesłać informację, że od tej pory nastawa będzie wynosić np. 4*C.

ps.1
Znalazłem tak na szybko,  sterownik bezprzewodowy do głowicy elektronicznej Auraton 200 TRA.
Należało by tylko się dowiedzieć jaki jest zasięg połączenia pomiędzy sterownikiem a głowicą.

ps.2
Zasięg działania TRA: w typowym budynku, przy standardowej konstrukcji ścian – ok. 30m, w terenie otwartym – do 300m.

Lub znaleźć podobny zestaw.

  
źródło:
https://www.auraton.pl/wp-content/uploads/_instrukcje/pl/200_TRA-PL.pdf
https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-sterownik-regulator-pokojowy-glowica-7038872093

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Ale, może zdalnie przesłać informację, że od tej pory nastawa będzie wynosić np. 4*C.

ps.1
Znalazłem tak na szybko,  sterownik bezprzewodowy do głowicy elektronicznej Auraton 200 TRA.
Należało by tylko się dowiedzieć jaki jest zasięg połączenia pomiędzy sterownikiem a głowicą.

ps.2
Zasięg działania TRA: w typowym budynku, przy standardowej konstrukcji ścian – ok. 30m, w terenie otwartym – do 300m.

Lub znaleźć podobny zestaw.

  
źródło:
https://www.auraton.pl/wp-content/uploads/_instrukcje/pl/200_TRA-PL.pdf
https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-sterownik-regulator-pokojowy-glowica-7038872093

Obawiam się zachowania tej głowicy, bo jednak taka głowica przystosowana jest do obsługi grzejnika tradycyjnego.

Inaczej zachowuje się grzejnik panelowy a inaczej ogrzewanie podłogowe, przede wszystkim czas reakcji na zadaną temperaturę jest totalnie odmienny. Obawiam się, że taka głowica mogłaby mocno podwyższać temperaturę podłogi oraz zaraz potem ją mocno obniżać, czas reakcji na podłodze liczony byłby w kilkudziesięciu minutach albo liczony w godzinach.

 

15 godzin temu, PioBin napisał:

Rozwiazanie jakie podali koledzy wyzej polega na dolozeniu dodatkowego zaworu lub wymianie na inny (nie RTL).

Co w tym wypadku zdałoby egzamin w moim przypadku, jeżeli chodzi o wymianę zaworu na inny niż RTL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 10:40, rewolF napisał:

Głowica znajduje się w kotłowni i jeżeli chce przykładowo wyłączyć ogrzewanie to konieczne jest zejście do kotłowni

Prośba o pomysły.

Za lub przed RTL-em montujesz taki zawór ( odpowiedniej średnicy jaką masz) + moduł supli. Warunek - zasięg internetu do modułu musi byc. Masz życzenie zamknąć lub otworzyć grzanie, to telefon w rękę i po sprawie. RTL ustawiasz raz i zostawiasz. 

IMG_20211004_141310.jpg

IMG_20211004_141317.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Trener40 napisał:

Za lub przed RTL-em montujesz taki zawór ( odpowiedniej średnicy jaką masz) + moduł supli. Warunek - zasięg internetu do modułu musi byc. Masz życzenie zamknąć lub otworzyć grzanie, to telefon w rękę i po sprawie. RTL ustawiasz raz i zostawiasz. 

IMG_20211004_141310.jpg

IMG_20211004_141317.jpg

Świetna sprawa, o coś takiego mi chodziło. Podaj proszę nazwę tego zaworu co posiadasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hee... Nie za bardzo potrafie czytać po chińsku 😜. Zawór kupowałem z AliEkspres ( tam z pewnością kupisz,ale trzeba swoje odczekać). Dobrze jak ten silownik bedzie miał takie pokrętło jak u mnie, bo w razie jakiejś awarii modułu recznie wł lub wył dopływ wody.Poszukaj też w necie. Niedawno widziałem na OLX. Gość z Tomaszowa Mazowieckiego sprzedawał. 

Moduł ogarnie Ci nasz inżynier 😁 @besix. Musisz do niego napisać.

Życzę powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, ponieważ mam podobny przypadek. 1 obieg grzewczy podłogówka (parter), 2 obieg grzewczy grzejniki + 1x RTL na podłogówkę (piętro). Postawiłem na SALUSa, jestem w trakcie kompletowania zestawu i teraz pytanie czy jeśli założę siłownik na te RTL i pociągnę jego zasilanie do listwy sterującej to jest szansa że to zadziała? Dodam, że w tym pomieszczeniu będzie sterownik z wbudowanym termometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mobopx tak powinno zadzialac. Kwestia regulatora jak bedzie “prowadzil” sterowanie. Czy silownik pasuje do RTL’a?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salus robi 28x1.5 albo 30x1.5, jutro zdejmę termostaty i przymierze, ale do testów jeszcze trochę czasu ponieważ muszę kable pociągnąć przez 2 pomieszczenia i strop ;). Ogólnie te RTL na obiegu grzejnikowym to dla mnie jakieś cuda na kiju, od początku to mi się nie podobało, ale to instalacja zastana, nie ja ją montowałem, więc jest jak jest.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

[mention=70747]mobopx[/mention] tak powinno zadzialac. Kwestia regulatora jak bedzie “prowadzil” sterowanie. Czy silownik pasuje do RTL’a?
Siłowniki montowane są na powrocie, więc liczę na to że zasada działania na RTL będzie podobna do tego na rozdzielaczu podlogowki. Samo prowadzenie przez sterownik to rzekomo jakieś innowacyjne "yntelygentne" rozwiązanie samouczace się, zwane ITLC. Mam kilka opinii od użytkowników, że działa to bardzo dobrze, zobaczymy :)

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz te RTL na obiegu wysokotemperaturowym to nie zakladalbym na nich silownikow. Lepiej dolozyc szeregowo drugi zawor i na nin silownik. RTL bedzie nadzorem nad max. temp. na powrocie. Bez tego tego silownik moze Ci wpuscic pelna temperature w podloge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.