Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy Brava slim he 25t problem


syllukwik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Panowie otóż mam problem z piecem gazowym.
Model brava slim he 25t jednofunkcyjny z zaworem przełączjacym do CWU z buforem 80l. Dom ok 200m2 nowe okna  trochę ocieplony rok budowy 1960.  
Mam taki problem. Od dwóch miesięcy posiadam ten o to piec po wymianie z pieca węglowego. 
W instalacji zostały stare piony, wymieniono na nowe aluminiowe grzejniki wraz z termostatami parter i piętro 15 sztuk. ok. 200żeber.
 Otóż zamontowane mam sprzeglo hydrauliczne  a za sprzęgłem dodatkowo pompę obiegową. Kiedy na piecu mam ustawioną temp ok 50' to za sprzęgłem na grzejniki osiagam ledwo 38'.
Nie umiem dogrzać mieszkania. Przy takiej nastawie za ostatni miesiąc za gaz  rachunek 800zl. To chyba lekka przesada. Przecież nie będę grzał 60' na piecu bo się nie wypłacę, a piec gazowy najlepszą sprawność osiąga przy niższej temp.
 Najpierw miałem wymiennik  płytowy  bo instalacja była otwarta  z naczyniem wyrówanwczym.  Potem gdy to nie grzało zrobiłem instalacje zamkniętą ze sprzęgłem. Ale dalej to nie grzeje tak jak powinno.
 Czy w ogóle  musi być zamontowane sprzęgło?
Ciśnienie na piecu 1,5 a za  sprzęgłem i pompą obiegową 2,2. 
Co jest nie tak ???
Pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Jakim cudem ciśnienie na kotle różni się od ciśnienia za sprzęgłem? Sprzęgło to przecież baniak z króćcami i tam nie ma separacji obiegów. Chyba, że pozostał wymiennik w instalacji i dołożyłeś jeszcze sprzęgło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie możliwe z tym ciśnieniem, a jak pompy - tą w kotle i tą za sprzęgłem wyłączysz to też masz różnicę?

Wg mnie nadal masz wymiennik, tylko wtedy możliwa jest taka różnica ciśnien i temperatur

Potrzebne foto tego fragmentu instalacji

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się;) ale trochę duży wzrost ciśnienia za pompą, wygląda jakby instalacja miała straszne opory. 

A jaka jest temperatura powrotu do sprzęgła ( albo delta pomiędzy zasilaniem a powrotem)? Grzejniki są całe ciepłe, może są za bardzo skryzowane.

Kwota za ogrzewanie nie jest jakaś kosmiczna, może tyle potrzeba na taki metraż i ocieplenie.

Dom jest wygrzany, czy dopiero uruchomione ogrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

To nie możliwe z tym ciśnieniem, a jak pompy - tą w kotle i tą za sprzęgłem wyłączysz to też masz różnicę?

Wg mnie nadal masz wymiennik, tylko wtedy możliwa jest taka różnica ciśnien i temperatur

Potrzebne foto tego fragmentu instalacji

Cisnienie na wyłączonym kotle 1,8 a za sprzęgłem 2,1

8 minut temu, WojtuNie napisał:

Nie znam się;) ale trochę duży wzrost ciśnienia za pompą, wygląda jakby instalacja miała straszne opory. 

A jaka jest temperatura powrotu do sprzęgła ( albo delta pomiędzy zasilaniem a powrotem)? Grzejniki są całe ciepłe, może są za bardzo skryzowane.

Kwota za ogrzewanie nie jest jakaś kosmiczna, może tyle potrzeba na taki metraż i ocieplenie.

Dom jest wygrzany, czy dopiero uruchomione ogrzewanie?

Temp. na wlocie z pieca do sprzęgła oscyluje ok 48' 52' bo jest nastawiony na czujnik pogodowy a powrót do sprzęgła może 30'. Grzejniki są cale ciepłe, dom raczej wygrzany.

20 minut temu, sambor napisał:

To nie możliwe z tym ciśnieniem, a jak pompy - tą w kotle i tą za sprzęgłem wyłączysz to też masz różnicę?

Wg mnie nadal masz wymiennik, tylko wtedy możliwa jest taka różnica ciśnien i temperatur

Potrzebne foto tego fragmentu instalacji

20201216_150924.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wstydź się;) i zrób zdjęcie większej części instalacji ( kocioł sprzęgło pompa) bo to to nawet nie wiem co to jest (najprawdopodobniej jakieś pseudo sprzęgło).

Ile masz punktów do uzupełnienia wody w instalacji?

Też nadal obstawiam że wymiennik pozostał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 punkty uzupełniania wody. Ten separator to http://barberi.it/en/products/3-distribution-groups-and-heating-components/distribution-groups-from-the-boiler-room/21m-01 a pompa obiegową  na zdjeciu. 

20201216_154843.jpg

20201216_154855.jpg

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomiędzy kotłem a tym separatorem nie ma nic więcej,bo nadal nie widać na zdjęciach?

Jeżeli tak jest,to któryś z manometrów jest uszkodzony, albo mało dokładny i dlatego ta różnica ciśnień. 

Uzupełniając wodę obojętnie którym punktem ciśnienie rośnie w całej instalacji (na obu manometrach)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak uzupełniając wodę ciśnienie rośnie na oby dwóch manometrach. A manometry dobre chyba że dwa się nagle uszkodziły bo drugi który jest na dolewaniu wody do układu tak samo pokazuje. Między kotłem a separatorem nic nie ma wiecej.

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie z kotla wchodzi do separatora od dołu z lewej strony wychodzi górą lewą stroną, potem na pompę obiegową na grzejniki, powrot wchodzi do separatora z góry prawej strony i wychodzi dolem z prawej strony na kocioł. 

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, masz pewnie instrukcję do tego odmulacza.

Masz tam narysowane przypadki pracy:

U ciebie jest dolny przypadek - za mocna pompa na instalację zaciąga wodę z powrotu CO, 

Musisz zmniejszyć bieg na pompie, tak aby termometr przed i za odmulaczem pokazywał mniej więcej tyle samo.

 :odmulacz.jpg.dc7a1d015b1f5c3f35eba803b60f5aef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Też już nad tym myślałem lecz nie wprowadziłem tego w życie. Fakt jest taki ze wczesniej miałem mniejszą pompkę wilo o słabszej wydajności i było podobnie potem "fachowcy" wymienili mi na tę większą. Teraz nie mam jak tego sprawdzić gdyż jestem w pracy.

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.