Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wysokie przepływy w instalacji podłogowej


Semy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów.

Mają Koledzy wiedzę, jakie konsekwencje (dla instalacji wraz z kotłem gazowym) może sprawić ustawienie za wysokich przepływów na rotametrach? Czy jedną z nich może być większa niż zazwyczaj praca palnika przy jednoczesnej niskiej temperaturze zasilania? Otóż po przeczyszczeniu filtrów na zaworach przed pompami zwiększył mi się przepływ na rotametrach (takowy był cel tej konserwacji, bowiem część podłogi miałem zimną, wynikało to - jak mi się wydaje - z niskich przepływów  - od ok 0,3 - do 0,5 l/min). Postanowiłem dla największych obiegów (ok. 90m) zostawić przepływy na poziomie 2,5 - 3 l/min - co spowodowało zwiększenie pracy palnika z minimalnych 14% do około 30%, co za tym idzie do zwiększenia zużycia gazu, natomiast w niektórych rotametrach zaczęły "wibrować" membrany wraz z sprężynkami. Czy instalacja może bezpiecznie pracować na takich ustawieniach przepływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kolego Sambor, a czy coś może "pieprznąć" przy wyższych? Czy zwiększona praca palnika jest powodem takowych przepływów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co miałoby "pieprznąc" to nie pieprzniczka, takie same rotametry chodzą z pex-ami o większych średnicach i wtedy przepływy są ponad 3l.

Jedyny problem to głośniejsza praca rozdzielacza i rur.

Ustaw przepływy do max 1,5l i powinno być dobrze, pamiętaj że większe przepływy to większa moc dostarczana do podłogi = większe zużycie gazu .

Można też zmniejszyć bieg w pompie zasilającej rodzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...pamiętaj że większe przepływy to większa moc dostarczana do podłogi = większe zużycie gazu .

Moc palnika faktycznie wzrosła o 15%, natomiast temperatura zasilania pozostała taka sama jak wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba jeszcze moc  podłogówki zależy od delty wejście  - wyjście z pętli 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2020 o 15:05, Semy napisał:

Moc palnika faktycznie wzrosła o 15%, natomiast temperatura zasilania pozostała taka sama jak wcześniej.

Witam.

Skoro wzrosło zużycie o 15% to dlatego że odbiór wzrósł o 15% i będziesz miał szybciej cieplej np.o 15%, a wtedy to termostat wyłączy 15% wcześniej kocioł... a ciepło zostanie do domciu wtłoczone np.15% szybciej. To tak może nie matematycznie ale na chłopski (mój) rozum.....

Suma summarum.....po ustabilizowaniu i ponownym wyregulowaniu termostatu w domu po kilku dniach spadnie zużycie gazu do porównywalnego poziomu sprzed zwiększenia przepływów.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.