Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura na czerpni rekuperatora


pepoz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wykonałem we własnym domu instalacje WM z odzyskiem ciepła z powodzeniem bo jestem zadowolony z efektow. No wlasnie wszystko by było w porządku gdyby nie jeden dziwny fakt że gdy np. na zewnątrz jest temperatura 0°C to centrala pokazuje że na wejściu jest 6°C. Ok, powód do radości że gdzieś powietrze się ogrzewa ale tym samym na wyrzutni mam 7°C. Kanał od czerpni przechodzi przez nieogrzewany garaz, gdzie panuje przy tych warunkach ok 10°C, ale jest bardzo dobrze ocieplony rękawem sonodur grubości 5cm. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z taką sytuacją? Z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek się nagrzewa i oddaje ciepło do atmosfery,  Czerpnia jest na pewnej wysokości, a tam też  cieplej. To normalne w przypadku powietrza zasysanego. Też tak mam, tylko moje powietrze grzeje sąsiad. -)

 

Teraz mam 4- 4,5*C (na dworze- zależy który czujnik) i 8,3*C na czerpni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego o6483256 za info,

Czerpnia jest na wys. 2.5m od polnocy, dalej spiro 200 (dobrze ocieplona) do centrali długości 4m. Podejrzewam że wina leży po stronie rekuperatora który od środka jest zbudowany z blachy aluminiowej a nie jak współczesne urządzenia ze styro. Trudno, chyba tak musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw reku w spokoju, ciesz się, że jest "z blachy" tam masz ocieplenie. Te styropianowo piankowe wynalazki wiesz jak wyglądają po jakimś czasie w środku. To co masz jest wieczne. Zresztą najważniejsze, jest to, że masz świeże powietrze w domu i przy okazji jakiś tam odzysk ciepła, ale sam odzysk wbrew pozorom nie jest najważniejszy .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze chyba jest swieże, tzn. trudno stwierdzić bo nie mam miernika do CO² ale pilnuje wilgotności. Niestety w zimę nie mogę utrzymać jej więcej niż 35-40% choć centrala chodzi na 17% wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wello masz taki wymiennik?

Słyszałem że trwałość tego wynalazku to góra 5 lat. Poza tym mam centrale z 2008 roku, do tego modelu nie przewidziano entalpicznego. Chyba, że są zamienniki o tych wymiarach. Centrala to zehnder CA500BFB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz te 35% wilgotności, w jakiś poważny sposób Ci to doskwiera ? Nie sądzę, lepiej jak jest sucho niż miałbyś saune w domu.

Wello, poteoretyzować dobra rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie, właśnie odebrałem miernik jakosci powietrza i muszę stwierdzić że mój dotychczasowy higrometr przekłamuje.

Zamiast 33% wilgotności mam obecnie 52%.

Zawartość CO² też Ok.

Co sądzicie ?

 

 

Zrzutekranu_2020-12-02-18-17-12-891.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za czujnik, pewnie drogi.

W przyszłości zbuduj sobie czujnik co2 na mh-z19b i wemosd1 mini (w sumie wydasz może 100zł), a czujnik pm`ów (smogu) luftdaten/nettigo na sds011 będziesz miał pełen obraz sytuacji .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ali kupisz jeszcze taniej

https://nettigo.pl/products/zestaw-czesci-do-budowy-czujnika-luftdaten-info

 

 

Co Ty masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Netatmo Healthy Home Coach, kupiłem używkę za pół ceny. Wydaje mi się Ok, tym bardziej że ma historię odczytów i robi wykresy. Na czujnikach PM-ów bardzo mi nie zależy bo mieszkam na wsi gdzie powietrze jest czyste, a od sąsiadów jeśli coś reku zaciągnie to jest rzadkość. Idealnie byłoby wysterować rekuperator by reagował przepływem w zależności od poziomu CO². Tylko jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może twój rekuperator ma jakiś styk zwierny/rozwierny odpowiedzialny za przewietrzanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry pomysl, chyba te stare centrale mialy coś na zasadzie włącznika łazienkowego. Muszę sprawdzić w DTR-ce. Póki co mierze tym swoim miernikiem i wychodzi, że rano jest największe stężenie CO². Nie ma tragedii (1150-1200ppm) ale poobserwuje , jeśli okaże się to regułą to ustawię w harmonogramie tygodniowym zwiększoną wymianę w tych godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2020 o 21:56, pepoz napisał:

Netatmo Healthy Home Coach, kupiłem używkę za pół ceny. Wydaje mi się Ok, tym bardziej że ma historię odczytów i robi wykresy. Na czujnikach PM-ów bardzo mi nie zależy bo mieszkam na wsi gdzie powietrze jest czyste, a od sąsiadów jeśli coś reku zaciągnie to jest rzadkość. Idealnie byłoby wysterować rekuperator by reagował przepływem w zależności od poziomu CO². Tylko jak?

Też mam netatmo, ale stacje pogody. Healthy Home Coach jest niezłe do monitoringu klimatu, zostało opisane bardzo dobrze tutaj:  https://stacje-pogody.pl/artykul_netatmo_wprowadza_healthy_home_coach_nowe_urzadzenie_do_monitoringu_klimatu_w_domu,48.html

Najlepiej mieć takie urządzenie w każdym pokoju. Na stacje-pogody.pl jest bardzo dobra wyszukiwarka, można znaleźć urządzenia wykrywające CO2, PM, HCHO i inne szkodliwe substancje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatna choć droga zabawka -przyznaje. Gdyby nie to że kupiłem po bardzo okazyjnej cenie, nie zdecydowałbym się na kupno nowego. Co do PM to rekuperator na niewiele się zda, bardziej oczyszczacz powietrza. Z dwojga złego CO² daje nam większy podgląd sytuacji jakości powietrza w domu, a co ze świeżym zaciągnie juz mnie nie bardzo interesuje bo mieszkam na wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2020 o 20:30, o6483256 napisał:

No i masz te 35% wilgotności, w jakiś poważny sposób Ci to doskwiera ? Nie sądzę, lepiej jak jest sucho niż miałbyś saune w domu.

Wello, poteoretyzować dobra rzecz.

Nie popadaj w skrajność. Nigdzie nie pisałem o jakimkolwiek odzysku wilgoci, który miałby powodować efekt sauny w domu. Kolega pepoz napisał "Niestety w zimę nie mogę utrzymać jej więcej niż 35-40%", więc dla niego to problem. No chyba, że nie ma problemu, ale tego nie napisał :) Nie teoretyzuję. Osobiście zauważyłem, że w okolicy 30% wilgotności i niżej, zaczynam odczuwać suchość w nosie i gardle. Dodatkowo skóra na dłoniach zaczyna pękać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

@pepoz To ciesz się że masz wieksza temperature na reku niż na zewnatrz, bo co powiesz jak bedzie na zewnatrz -20C i na wejsciu bedziesz miał -20C zrobisz w domu lodówke? Przez reku ci się trochę ogrzeje ale do 18C-20C zeby ogrzac powietrze musialaby ci non stop grzalka zmigac i koszty sie robia jak nic.

U mnie tej zimy przy -22C na zewnatrz , na reku było -0,5C nawiew po przejsciu przez reku pokazywal 13C (bez dogrzewania wstepnego bo nie mam nagrzewnicy) takze jest wszystko gitarka kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam nagrzewnicy i wcale za nią nie tęsknię. To była pierwsza zima z takimi mrozami dla mojego reku. Co ciekawe, w instrukcji pisze że sterownik chroniąc wymiennik przed zamarznieciem zwieksza wyciąg w stosunku do nawiewu. Ja zauważyłem że w największe mrozy wyciąg był jakbyniejszy, czyli odwrotnie. Może poprostu wymiennik nie zamarzł na tyle by sterownik podjął  ta procedura odmrażania. Ogólnie jestem zadowolony bo gdyby wyciąg był większy od nawiewu to znowu byłby problem z kominkiem a tego nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akurat ustawiony wyciag 6% wiekszy niz nawiew i jest OK, z tego wzgledu tez ze nie mam zaizolowanej skrzynki rozdzielczej a jest ona w kotlowni i troche ochladza nawiew, ale zakupilem juz izolacje tylko musze zlac ze zbiornika CWU wode zeby zaizolowac dlatego tez czekam na wakacje az zona z dziecmi pojada do dziadkow wtedy bede działał:).

No i nie mam kominka takze problem tez odpada nadmienego podcisnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, masz zimno w kotlowni? Na przepływające powietrze tak mała powierzchnia rozdzielacza  nie ma większego wpływu. Tym bardziej ze temp. nawiew/wywiew aż tak bardzo się nie rozni. Wydaje mi się że z tym podcisnieniem na dłuższą metę nie jest dobre dla zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tal jak sie nie pali to jest zimno szczegolnie w zimie, gdyz mam kociol zasypowy 5kl powiedzmy.

Hmm moze i u Ciebie sie nie rozni temp nawiew/wywiew ale u mnie owszem jak sie nie pali w kotle temperatura tak jak teraz jest odpowiednio : wyciagu 20.1C , nawiew 18,8 C a w pomieszczeniach 21,7C. Natomiast gdy sie pali tj odpowiednio:

wyciagu 23.3C , nawiew 21,2 C a w pomieszczeniach 23,3C.

Nie mierzylem ile to wychodzi w Pa ale roznica predkosci rzedu 6% myslisz ze robi duze podcisnienie? U mnie jakos nie widac za bardzo zeby na zdrowie to sie przekladalo, wrecz przeciwnie gdy zamieszkalismy w tamtym roku w grudniu w nowym domu, dzieci rzadziej choruja, a najstarszemu w koncu przestalo sie lać z nosa caly czas.

Róznice moze czuc gdy jest włączone wietrzenie wtedy zasysa nawet klapke z okapu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.