Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja piec kondensacyjny jednofunkcyjny + zasobnik CO do domku 160m2 - sprzęgło czy bez?


Fabek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Drodzy koledzy, proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy post na forum. Proszę o rozwianie wątpliwości dot. instalacji CO i CW.

Domek 160m2, dwie kondygnacje, 2-4 osoby max. W tej chwili piec na węgiel. Planujemy instalacje pieca gazowego jednofuncyjnego z zasobnikiem.

Na dole 4 pomieszczenia - kuchnia 12m2 podłogówka, lazienka 9m2 podłogówka i 2 pokoje grzejniki. Na piętrze 3 pokoje wszędzie grzejniki.

Instalator upiera się na montaż sprzęgła. Z innej strony dostałem sugestię, aby zastosować zawory RTL, aby ogarniczyć temp. powrotu.

 

1) Czy sprzęgło będzie wymagane w tym przypadku?

2) Czy po zastosowaniu sprzegła piec musi pracować na wyższych obrotach?

3) Czy temp. powrotu powoduje, że piec kondensacyjny nie odzyskuje energii z kondensatu?

 

Bardzo proszę jak wykonać instalację, aby była prosta i tania w eksploatacji.

 

Pozdrawiam serdecznie, FB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w instalacji poza pompą w kotle nie będzie żadnych innych pomp oraz będzie tylko kocioł gazowy, to sprzęgło jest niepotrzebne. Jeśli dokładasz gazowego do węglowego, to sprzęgło również jest niepotrzebne, ale warto zabezpieczyć kocioł gazowy odmulaczem np. Giacomini R146C albo Flamco Xstream Clean.

Jak masz uruchamiane te podłogówki? Prosto z rozdzielacza razem z grzejnikami? Narysuj jakiś schemat obecnej instalacji i tego co ma być docelowo.

Im niższa temperatura powrotu, tym więcej ciepła się odzyska. Odzysk kończy się w okolicach 55 stopni Celsjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Postaram się rozrysować obecny schemat.

Węglowy kocioł usuwamy z instalacji i maksymlanie wszystko chcę uprościć.

W tej chwili podłogówka w łazience i kuchni uruchamiana jest sterownikiem i ma osobną pomę. Czy mogę z tej pompy zrezygnować i wszystko dać pod pompę w piecu jednofunkcyjnym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post na forum. 

Mam podobną sytuację jak kolega który założył temat tylko że ja już mam wykonaną instalacje w domu ok 160 m2 dwa poziomy.

Parter rozdzielacz 10 pętli

Poddasze  rozdzielacz 9 petli oraz rozdzielacz od grzejników 3 sztuki. 

W chwili obecnej rozdzielacz są że do bo połączone bez żadnych pomp. Jest tylko ta w kotle gazowym Aniston genus 22 kW.  Na parterze w salonie jest termostat modulowany który wyłącza pięć po osiągnięciu zadanej temp. 

Efekt jest taki że na poddaszu jest chłodniej niż w salonie dlatego chcę tam dołożyć termostat on/off którym zamykał bym elektrozawor ( który za montuje) na zasilaniu rozdzielacza od parteru ( teraz ręcznie zamykam dół żeby górę dogrzac). 

Problem polega na tym że nie wiem jak to rozwiązać po stronie elektrycznej bo ten termostat Cube Aniston wyłącza mi kocioł całkowicie. Jaki termostat kupić i jak go podłączyć do kotła żeby ten wyłączałam się po osiągnięciu zadanej Temp na poddaszu a nie tylko w salonie. 

 

 

IMG_20201201_211244.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.