Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji pompa ciepła, piec na paliwo stałe, sprzęgło, bufor.


MuminPapa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Szybki szkic sytuacji. Nowy dom 75m2 po podłodze z poddaszem użytkowym (czyli 115m2 użytkowej i jakieś 150m2 po podłodze), dobrze docieplony, pod lasem. Źródło ciepła w projekcie: pompa ciepła. Źródło ciepła mniej oficjalne - piec na paliwo stałe (drewno) w układzie otwartym, zalany glikolem. Piec umieszczony poza budynkiem jako osobne urządzenie (nie będę precyzował jaki dokładnie piec ale generalnie prosty, sterowany dmuchawą). Dom na etapie SSO. Pod fundamentami puszczone dodatkowe dwa PEX-y na źródło zewnętrzne (tak, wiem, kocioł i PEX-y ale raz, że markowe a dwa, że zrobię jakieś zabezpieczenie temperaturowe). Piec nie będzie używany okazyjnie - po prostu w zimie będę z niego korzystał a późna wiosna-wczesna jesień będzie używany znacznie rzadziej. Ogrzewanie w domu trochę złożone ale można uznać, że to podłogówka strefowa sterowana elektronicznie siłownikami/termostatami pokojowymi.

Teraz meritum sprawy jako, iż nigdzie na polskich forach nie znalazłem takiej sytuacji.

1. Chcę mieć instalację, w której pompa pracuje BEZ BUFORA (będzie dobrana jak należy) - nie chcę tracić COP-a. Bufor (1000l) ma być grzany tylko i wyłącznie przez piec na drewno.

2. Piec na drewno ma KONIECZNIE grzać zarówno CO i jak CWU (dla zobrazowania możliwie najprostszy piec a'la koza z wężownicą miedzianą ustawiony poza domem).

Załączam schemat instalacji (zapożyczyłem od jednego kolegi i zmodyfikowałem - mam nadzieję, że się obrazi). Proszę o ocenę samego schematu (idea instalacji nie ulegnie zmianie więc proszę tylko o omówienie schematu). Czy da się go jakoś uprościć? Czy gdzieś są większe błędy? Oczywiście zależy mi na tym, żeby to nie kosztowało majątku.

Wiem, że sprzęgło prawdopodobnie będzie musiało być zastąpione malutkim buforem (zład wody do defrostu), ewentualnie zrobione jakieś sterowanie: defrost=włączenie pompy obiegowej bufor-sprzęgło (nawet w przypadku wyłączonego pieca na drewno temperatura w buforze będzie pokojowa) - domyślam się, że da się coś takiego wykombinować. Nie ukrywam, że wolałbym jednak kupić tylko sprzęgło bo raz, że jest sporo tańsze, dwa że mniej komplikuje układ a trzy, że pompa nie musi grzać tych 50 litrów bufora tylko kilka litrów sprzęgła. W najgorszym razie zostawię jedną pętlę ogrzewania otwartą (nie przeszkadza mi to pomimo, że nie jest to rozwiązanie technicznie poprawne).

 

Dziękuję za pomoc!

ogrzeanie copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał(a):

Jest kilka błędów, bardzo podobne i bardziej prawidłowe schematy były prezentowane w dziale o pompach ciepła.

Czy możesz mi je wskazać? Przeglądałem forum cały dzień i takiego schematu nie znalazłem. Wszystkie są albo z buforem do którego bezpośrednio wpięta jest pompa albo z drugim źródłem ciepła nie ogrzewającym CWU.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponowałbym rozbić tą instalację na etapy- przynajmniej na rysunku.

Prawidłowe podłączenie układu kocioł/ wymiennik/ bufor - nie  wiemy czy masz już bufor i wymiennik.

Prawidłowe podłączenie Układu PC / CO/CWU

Spięcie obu tych układów w jeden.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał(a):

Ja proponowałbym rozbić tą instalację na etapy- przynajmniej na rysunku.

Prawidłowe podłączenie układu kocioł/ wymiennik/ bufor - nie  wiemy czy masz już bufor i wymiennik.

Prawidłowe podłączenie Układu PC / CO/CWU

Spięcie obu tych układów w jeden.

 

Dzięki za odpowiedź. Czy chodzi Ci o wizualne odseparowanie na rysunku obydwu tych układów aby wszystko nie było wizualnie pomieszane? Czy też chodzi Ci o fizycznie inne podłączenie?

Instalacja będzie zupełnie nowa - pytam zanim cokolwiek zacznę kupować.

Oczywiście kocioł/wymiennik/bufor mógłby być spięty po prostu kocił/bufor z wężownicą ale nie wiem czy nie chcę dla spokoju ducha tego odseparować (instalacja od brudnego kotła do wymiennika i reszta już "czysta").

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim rys jest za dużo błędów, aby coś poprawiać - lepiej to zrobić od początku.

Masz mieć instalację zasilaną z 2 niezależnych źródeł ciepła, które połączysz w całość.

Więc najpierw zapomnij o PC i zrób ją zasilaną z kotła na paliwo stałe- taką instalację na pewno znajdziesz na forum

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.