Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o poprawę wykonanej instalacji CO i CWU


Guidemaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie jestem nowy na forum, nie znalazłem wyczerpującego tematu na forum dlatego proszę o pomoc w poprawieniu instalacji, Instalację wykonywał hydraulik z poprzedniej epoki i prawdopodobnie zawiera dużo błędów ponieważ nie wszystko działa poprawnie. Zainstalowany został kocioł zasypowy na pellet 18 KW z palnikiem obrotowym KIPI, wszystko na schemacie ( budynek z lat 70, podpiwniczony, kocioł jest najniższym punktem istalacji, mury nieocieplone jeszcze ten sezon, poddasze nieocieplone nieużytkowe, strop wełna 40 cm, okna PVC ok 15 letnie) Kocioł zużywa w dni o temp. 0-10 st C ok 35 kg pelletu przy wyjściu z zaworu ok 36 st w domu ok. 19-20 st. boję się co będzie przy -10, instalacja jest jeszcze niedokończona ponieważ część budynku jest na nowej miedzianej instalacji a część jest na starej z rurami stalowymi grawitacyjnymi i grzejnikami żeliwnymi. teraz do sedna Instalacja jest teoretycznie odpowietrzona grzejniki grzeją całe (wszystkie) lecz w piwnicy w rurach co jakiś czas słychać szum przepływającej wody z powietrzem ( są odpowietrzniki automatyczne), kocioł jest ustawiony na 55st C powrót ok 50st C próbowałem odpowietrzać na różne sposoby znalezione na forach i dalej bez skutku, do tego to ogromne spalanie, czy kotły pelletowe naprawdę tyle spalają czy to wina nie docieplonego budynku i nie dokończonej instalacji ? a może zastosować sperator zanieczyszczeń i rozpuszczonego powietrza ? proszę o jkieś porady odnośnie problemu, z góry dziękuję 

EDIT: Obieg wokół kotła + obieg CWU rura miedz 28 mm , na grzejniki redukcja na 15 mm, rura zasilająca do cwu ma spadek w dół, nie wiem po co, kształtki instalator zastosował ocynk, nyple raz mosiądz raz ocynk, pewnie takie maił z jakiejś roboty mu zostało. pompa CWU LFP 25-60, pompa CO Wilo 25-60, pompa kotłowa Ferro 25-4

 

Rysunek2.jpg

Edytowane przez marcin
Zamieniłem format schematu z pdf na jpg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z pompy 25/60 wychodzi na grzejniki rura 15 to na pewno będą szumy i to nie spowodowane powietrzem w rurach, tylko zbyt dużymi przepływami, ew powietrze może być zaciągane przez odpowietrznik automatyczne, zaw bezpieczeństwa musi być na kotle a nie "gdzieś tam".

Ten automat za pompą od CW w tym miejscu nic nie daje, a wręcz szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od pompy na grzejniki idzie dalej 28 mm jakiś 1 metr rury potem są odgałęzienia na 15 mm i jedno 22 mm idzie na starą część domu gdzie jest stara instalacja stalowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz bieg na pompie od grzejników lub nawet zmień pompę na 25/40.

Ta 25/60 jest jakby nie patrzył za duża.

Na rurze Cu15 to max 2kW grzejnika można puścić.

Może trzeba średnice rur zwiększyć.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o zmianie pompy na mniejszą i może zrobię to po sezonie mam 10 grzejników panelowych o łącznej mocy ok 13 kW połowa domu jest na miedzi połowa na starej stalowej, postaram się ogarnąć jakiś dokładny schemat żeby temat nieco rozjaśnić, najgorzej jest przy starcie cwu jeden wielki szum wody i bulgotanie w płaszczu wodnym kotła, być może pompy są zbyt mocne do tak małej instalacji

EDIT dorzucam plan rur i przekroje

SCHEMAT CO 1-1.jpg

Edytowane przez Guidemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 25/60 dla CWU to też przesada i to spora- tego nawet nie stłumisz zaworem regulującym.

Załatw 1 pompę 25/40 i popróbuj je zamieniać , inaczej nic z tym nie zrobisz a jednocześnie po 2-3 latach przy takich przepływach co masz obecnie , woda w obiegu wypłucze w miedzianych kolankach dziury 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dorzucę małą pompę na cwu, a ta pompa wilo ma regulację mocy 5-40 W aktualnie jest na 6 W i 0.7m ale nie wiem czy chodzi o przepływ czy wysokość podnoszenia, więc mimo regulacji mocy pompa i tak jest za duża ? dodam tylko że w czasie przepinania pomp co/cwu zawsze słychac szumy w obiegu kotłowym i cwu mimo minimalnych mocy na pompach  a jak się mają sprawy do równoległego podłączenia wężownic ? to jest błąd który trzeba karać czy moze tak zostać i po co na rurze zasilającej cwu jest spadek skoro pompa tłoczy wodę a zz nie dopuszcza do cofnięcia się jej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, istalacja cierpi na uderzenia hydrauliczne i kawitację, zjawisko pojawia się pod wpływem zle zrobionej instalacji i zbyt dużych pomp, pompy powymieniam na takie 25/4, wężownice też połączę szeregowo, instalację przerobię w lato, teraz nie chcę tego już ruszać. Proszę jeszcze tylko o podpowiedz dlaczego na rurze zasilającej wężownice CWU jest spadek ?? tak ma być ?? jest ZZ i pompa więc po co spadek ? naczynie przeponowe mam ok 4 metry od kotła podłączone rurą  CU 16 mm, wydaje mi się za daleko i za mały przekrój, przenosić bliżej kotła ? i czy rurka nie jest za cienka ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2020 o 17:33, sambor napisał:

Wężownice powinny być podłączone szeregowo.

Przy równoległym podłączeniu zagrzeje większą pojemność wody do wyższej temperatury.

Zaleta: wyższa temperatura wracająca do kotła z górnej wężownicy a w konsekwencji wyższa wypadkowa z dwóch.

Wada: mniejsza efektywność wymiany ciepła kocioł-wymiennik CWU, co przy dużym wymienniku nie powinno być odczuwalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.