Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła + Slimko 16kW


lemanio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w przyszłym sezonie przeprowadzam modernizację kotłowni. Dom z użytkowym poddaszem - 10 letni. 168m.  Ocieplony 10 cm styropianu.  Podłogówka w dwóch łazienkach , oraz 30% dołu  + wiatrołap. Reszta grzejniki.  Naczytałem się tutaj różnych , różnistych rzeczy np.  kocioł na pellet + bufor. <---- że warto.  Że, warto kiedy mamy podłogówkę oraz grzejniki.  Mnie bardziej interesuje , zasada działania takiego bufora , np. 500l .  Czy mam rację, jeśli nie, proszę mnie poprawić.  Odpalam kocioł.... grzeje on bufor do jakiejś tam zadanej temperatury, która następnie puszczana jest na grzejniki oraz podłogówkę.  Rozumiem , że kocioł nagrzewa bufor i przechodzi w czuwanie , czy jak to się tam zwie.  Temp. na buforze spada i kocioł znowu go dogrzewa.....między czasie grzeje się  CWU.  Czy w takiej instalacji warto zamontować sprzęgło hydrauliczne ??  Na co wrócić uwagę ?  Czy cały ten mechanizm zadziała z regulatorem pokojowym ?  

Nie ukrywam , że po modernizacji , chciałbym aby ta kotłownia była jak najmniej bezobsługowa... :) 

I jeszcze na koniec ---> Bufor ciepła + kocioł na pellet.... naprawdę warto ?  (podałem Slimko , bo jest polecany na forum pod bufor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lemanio napisał:

Czy w takiej instalacji warto zamontować sprzęgło hydrauliczne ??

nie, bufor robi za sprzęgło.

18 minut temu, lemanio napisał:

Odpalam kocioł.... grzeje on bufor do jakiejś tam zadanej temperatury, która następnie puszczana jest na grzejniki oraz podłogówkę. 

tak, ale musisz dać dwie grupy pompowe, oddzielnie na grzejniki i podłogówkę

19 minut temu, lemanio napisał:

Czy cały ten mechanizm zadziała z regulatorem pokojowym ?  

nie potrzebny. Całość załatwiają grupy pompowe z zaworami 3D i siłownikami oraz sterowanie pogodowe.

20 minut temu, lemanio napisał:

Bufor ciepła + kocioł na pellet.... naprawdę warto ?

warto

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

dokonałeś świetnego wyboru. Kocioł SlimKo Kotłospaw w połączeniu z buforem ciepła to świetne rozwiązanie.  

Poniżej przedstawię zalecany schemat hydrauliczny który świetnie się wpasuje w Twoim przypadku:

5.png

 

Oczywiście, za buforem dojdzie dodatkowo ogrzewanie grzejnikowe które również proponuję zrobić na zaworze 3 drożnym ale nie koniecznie z siłownikiem. Do tego obowiązkowo zamontuj regulator pokojowy - popatrz np. na ten film i zobacz co on Tobie może dać:

 

Dokonałeś świetnego wyboru, teraz czas na kolejne kroki ! Chętnie wskażę odpowiednich Instalatorów do Twojej instalacji - zapraszam na prv.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie daj sie namówić na to rozwiązanie

44 minuty temu, Kotłospaw napisał:

proponuję zrobić na zaworze 3 drożnym ale nie koniecznie z siłownikiem. Do tego obowiązkowo zamontuj regulator pokojowy

będziesz pluł sobie w brodę.

Pokojowy tez sobie daruj, chyba, ze dasz oddzielne sterowanie do każdego pokoju/pomieszczenia. A tak to co, jedno pomieszczenie osiągnie temperaturę a pozostałe, to albo za ciepło albo za zimno.

 

To wszystko pięknie ładnie działa na filmikach, z tym ze filmiki sa wybiórcze i nie obejmują całokształtu

 

1 minutę temu, Gonzo19 napisał:

ze dasz oddzielne sterowanie do każdego pokoju/pomieszczenia

sterowanie mam na myśli obwody i termostaty, czyli zawór 3D-pompa-termostat.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś zwraca mocno uwagę na koszta - moim zdaniem lepiej odpuścić sobie zakup siłownika na zawór (300zł) i tą kwotę przeznaczyć na zakup regulatora pokojowego. Będzie on rozłączał pompę od grzejników, więc siłownik (tak jak w przypadku podłogówki i obniżenia temperatury zadanej od zadziałania termostatu) jest moim zdaniem zbędny.

Ale każdy oczywiście ma swoje zdania i rację.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłączenie pompy to najgłupszy pomysł jaki może być.

Panie @Kotłospaw a co z innymi pomieszczeniami? termostat w jednym a pozostałe 4 czy 5 lub więcej?

20 minut temu, Kotłospaw napisał:

lepiej odpuścić sobie zakup siłownika na zawór (300zł) i tą kwotę przeznaczyć na zakup regulatora pokojowego.

no faktycznie, wydajemy na kotłownie 15-20-25tys i szkoda nam 300zł. Ale oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat montuje się w najchłodniejszym pomieszczeniu, jeśli w przypadku osiągnięcia temperatury w nim znaczy to że w innych jest również osiągnięta a doregulować można pozostałe pomieszczenia termostatami na grzejnikach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to po co ten termostat, jak można zmniejszyć temperaturę zasilania grzejników. jest to bardziej komfortowe, bo temperatura powietrza to jedno a temperatura odczuwalna to drugie. Wyłączając pompę pozbywamy się komfortu termicznego jaki mamy przy zasilaniu non stop.

 

Dam skrajny przykład.

Zaćmienie słońca, trwa parę minut, temperatura powietrza w ciągu tych kilku minut nawet nie drgnie, ale jak słońce zostanie zasłonięte nagle robi się dużo chłodniej. Dlaczego? przecież temperatura powietrza i otoczenia nawet nie drgnie, no, może kilka tysięcznych stopnia.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

Zaćmienie słońca, trwa parę minut, temperatura powietrza w ciągu tych kilku minut nawet nie drgnie

No i tu się mylisz. 

Screenshot_20201116-170301.png

 

 

Zaćmienie o 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze są jakieś lekkie zgrzyty... ;) chętnie poznam zdanie osób , które posiadają kocioł pelletowy z buforem i opiszą jak u nich wygląda ta bezobsługowa kotłownia ??? czy faktycznie tak jest (tylko dosypujemy paliwa + czyszczenie) czy to wszystko to może mit.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam userów@Tomek0407,@sambor,@robin60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lemanio napisał:

Jak zawsze są jakieś lekkie zgrzyty... ;) chętnie poznam zdanie osób , które posiadają kocioł pelletowy z buforem i opiszą jak u nich wygląda ta bezobsługowa kotłownia ??? czy faktycznie tak jest (tylko dosypujemy paliwa + czyszczenie) czy to wszystko to może mit.... 

Ja mam kocioł na pellet plus bufor. Instalacja część podlogowka większość grzejniki. Sterowanie tylko pogodowe, zadnych termostatow. 

Tak jest.  Tylko dosypuje pellet raz na tydzień w mrozy do raz na dwa tygodnie jak jest cieplej tak ok 6-8 stopni. Czyszcze raz na miesiąc co drugi lub trzeci zasyp. Popiół co zasyp, ale to zależy od pelletu. 

 

 

@eliks pokaż taki sam wykres z okresu letniego jak temperatura była w okolicach 20-23st lub wiecej. 

W domu nie mieszkasz w temperaturach 8-9st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

chyba, ze dasz oddzielne sterowanie do każdego pokoju/pomieszczenia

O właśnie tak. Przy czym to sie nazywa "strefa" gdyz to moze byc kilka pomieszczen pod jednym regulatorem. Wszystko zalezy od budynku i tego co oczekuje inwestor. Mozna chodzic i "krecic" krzywa i rotametrami i kryzowac grzejniki lub ustawic po prostu zadana temperature...

Ten wyswietlacz dotykowy zaprezentowany przez @Kotłospaw sluzyby dla mnie do podgladu pracy kotla, nie powierzalbym mu innej funkcji. Moze wtedy stac gdzie kolwiek.

Bufor (magazyn energii) to fajna rzecz i obowiazkowa przy produkcji energii cieplnej przez urzadzenie ktore nie moze pracowac ponizej "mocy" budynku. Warunek ocieplenie bo sa straty.

10 minut temu, Gonzo19 napisał:

Sterowanie tylko pogodowe, zadnych termostatow

Na grzejnikach tez nie masz?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, PioBin napisał:

Ten wyswietlacz dotykowy zaprezentowany przez @Kotłospaw sluzyby dla mnie do podgladu pracy kotla, nie powierzalbym mu innej funkcji. Moze wtedy stac gdzie kolwiek.

tak jak dla mnie, nawet mam dla niego miejsce, tylko cena odstrasza :)

18 minut temu, PioBin napisał:

Na grzejnikach tez nie masz?

na grzejnikach mam :) to co pisałem, chodziło mi o termostaty pokojowe, tzw pokojówkę. Zbyt skrótowo napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ładowanie bufora kotłem to jedna sprawa, a zarządzanie dystrybucja ciepła to osobna sprawa. I tutaj można zrobić wersje light lub wypas. Wszystko zależy od tego na czym nam zależy - oczywiście im bardziej zaawansowane  sterowanie tym w większości przypadków droższe. Jak ktoś ma kasę to można się bawić. Po prostu trzeba to robić z głową i w sumie posłuchać ludzi którzy już to przerobili by nie popełnić błędów a co za tym idzie nie wydać niepotrzebnie kasy na bajery z których w sumie potem nie będzie się korzystać.

Polecam bufor.

Edytowane przez Tomek0407
błąd
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tomek0407 napisał:

Jak ktoś ma kasę to można się bawić. Po prostu trzeba to robić z głową i w sumie posłuchać ludzi którzy już to przerobili by nie popełnić błędów a co za tym idzie nie wydać niepotrzebnie kasy na bajery z kto®ich w sumie potem nie będzie się korzystać.

Dokładnie. Saiad chciał koniecznie termostat pokojowy(pokojówkę). Mówiłem mu, że szkoda pieniędzy i to nie działa tak jak myśli. Kupił jakiegos wypasionego Salusa, po tygodniu się w.... ł i zdemontował. teraz lezy gdzies w kotłowni czy garażu w pudełku.

Edytowane przez Gonzo19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lemanio napisał:

Odpalam kocioł.... grzeje on bufor do jakiejś tam zadanej temperatury, która następnie puszczana jest na grzejniki oraz podłogówkę. 

Tak to nie wygląda, bo czekałbym na nagrzanie bufora. Określasz jaka górna temperatura bufora daje sygnał do odpalenia kotła i ładowania bufora. Jest to temperatura na jakiej Ci instalacja pracuje by utrzymać komfort cieplny. Ja mam np 40 stC. Chodzi o to by na grzejniki, czy podłogówkę nie puszczać za zimnej wody bo nastąpiłaby sytuacja w której spada ci temperatura w domu przez jakiś czas a grzejniki nie mają medium o odpowiedniej temperaturze by reagować w odpowiedni czasie i następuje spadek temperatury. Poprostu musi to być tak temperatura załączania kotła wyładowanego bufora byś nie odczuł dyskomfortu. Ja mam 40 st. C.  Gdy kocioł pracuje z mocą nominalna 26kW to instalacja jest zasilana, a nadwyżka ciepła magazynuje się w buforze. Wszystko w tym samym czasie.

Edytowane przez Tomek0407
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie czekam na nagrzanie bufora. U mnie ogrzewanie działa cały czas. Najniższa górną temp. bufora mam ustawioną na 49st. Zanim kocioł sie odpali i zagrzeje, temperatura górna bufora potrafi spaść nawet do 45stopni. Maksymalną temperaturę na grzejniki mam ustawioną na 44stopni. minimalną na 26

obraz.png.8ac9ac7f6934da9ab33a6c14c346a31e.png

 

Kocioł mam 20kW, ale pracuje z mocą max ok 13kW(tak wylicza sterownik, nie wiem jaka jest faktyczna, ale zakładam, ze coś koło tego). Zauważyłem, ze czy ustawie 12 czy np. 16kW to czas ładowania bufora jest podobny, tylko mniej paliwa żre jak pracuje z mniejszą mocą. Przy większej mocy, więcej idzie w komin.

 

A obecnie przy 8st na zewnątrz, na grzejniki idzie 32st. Temperatury jakie utrzymuję to ok 23-24 w sypialnich, salon kuchni ok 24 a w jednym pokoju musi byc 25 i kocioł mam ustawiony pod ten pokój.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dystrybucja ciepła z bufora jest bardzo ważna

raz komfort cieplny - wyłącznie popmy to odczuwalne zimno

ja u siebie zrobiłem ksero dystrybucji ciepła outsidera

zawór 3d + siłownik + pompa adaptacyjna (ten wydatek dopiero boli). Oprócz komfortu zapewnia to specyficzną prace bufora, - dłużej się rozładowuje i ma niższa temperaturę na dole. Zawór chodzi wg krzywej grzewczej, a termostat pokojowy załącza obniżenie temperatury o 10 stopni, ale ma ustawioną małą histereze na 0,2 stopnia

efektem jest idealnie stała temperatura w domu

Póki co testuje termostaty tuya wifi, dam znać za tydzień jak to się sprawuje - chodzi o kontrole temperatury w pozostałych pomieszczeniach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Gonzo19 napisał:

Ja nie czekam na nagrzanie bufora. U mnie ogrzewanie działa cały czas. Najniższa górną temp. bufora mam ustawioną na 49st. Zanim kocioł sie odpali i zagrzeje, temperatura górna bufora potrafi spaść nawet do 45stopni. Maksymalną temperaturę na grzejniki mam ustawioną na 44stopni. minimalną na 26

obraz.png.8ac9ac7f6934da9ab33a6c14c346a31e.png

 

Kocioł mam 20kW, ale pracuje z mocą max ok 13kW(tak wylicza sterownik, nie wiem jaka jest faktyczna, ale zakładam, ze coś koło tego). Zauważyłem, ze czy ustawie 12 czy np. 16kW to czas ładowania bufora jest podobny, tylko mniej paliwa żre jak pracuje z mniejszą mocą. Przy większej mocy, więcej idzie w komin.

 

A obecnie przy 8st na zewnątrz, na grzejniki idzie 32st. Temperatury jakie utrzymuję to ok 23-24 w sypialnich, salon kuchni ok 24 a w jednym pokoju musi byc 25 i kocioł mam ustawiony pod ten pokój.

Ja robiłem testy przez 3 odpalenia kocioł na 20kW i czas pracy 161, 130, 136 min  przy podawaniu 4kg/h, normalnie pracuje na mocy 24kW wtedy podaje 5kg/h a czasy to 100, 104, 110min . Licząc najkrótsze czasy pracy przy tych dwóch mocą to odpowiednio przy 24kW spalanie 8,33kg za 100min, przy mocy 20kW spalanie 8,67,. Więc można powiedzieć porównywalnie. Tylko tyle, że na większej mocy krócej pracuje a różnica w temperaturze spalin była na poziomie 10stC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to u mnie spaliny hmmmm........... nie wiem, teraz nie testowałem, ale poprzednio to pod 180 skakały, z tym, ze normalnie były 130-140.

ale zaraz sprawdzę, właśnie za kilka kilkanaście minut się odpali

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sprawdziłem.

moc ok 13kW czas ładowania 110-120minut, temp spalin ok 125-130st, zużycie pelletu średnio  5,3-5,5kg

moc 18,5kW czas ładowania ok 90 minut, temperatura spalin 150-160st, zużycie paliwa 5,0-5,1kg

biorąc pod uwagę że czas pomiędzy naładowaniem a rozładowaniem bufora jest taki sam, to w sumie wychodzi na to samo czy duza moc, czy mniejsza, ze wskazaniem na mniejszą. bo spala ciut więcej, ale jest dłuższy czas od początku ładowania do początku ładowania.(tak tak, nie pomyliłem się :) )

 

Najlepiej to byłoby zrobić taki test dwudniowy aby cokolwiek porównać.

obraz.png.a9742c776d7f0c53f0a2df23ec69e445.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i gitara.... coś już tam wiem, myślę , że będę się kierował w tym kierunku. 

Jeszcze 3 pytania. Co w sytuacji gdy jest brak prądu ??? bufor nagrzany, kocioł nagrzany ... czy musiałbym w coś ingerować ? Zakręcić, przykręcić, czy zabezpieczenia zrobią to same....

2 pytanie....  Kotłospaw  wstawił schemat podłączenia kotła z buforem, co tam trzeba poprawić , żeby na 100% wszystko zagrało jak trzeba.

3 pytanie....potrzebna ekipa , która to wszystko zmontuje ;) są tu jacyś warci polecenia fachowcy.... woj. lubuskie .

imageproxy.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.