Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc z piecem. Amator


Awek520

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z przyczyn niezależnych zostałem głową domu. 

Proszę o pomoc i o wytłumaczenie kilku spraw.

 

Czy temperatura spalin jest dobra ? Podobno jest za mała..

Pięć mam Defro 24kw sigma ekogroszek na dom ok 200m słabo ocieplony. Okna -15 lat. Wkład ceramiczny w kominie od roku. Kocioł od 2, 3 lat i mieliśmy straszne wykwity.. później zamontowaliśmy wkład.

 

Zmieniałem ustawienia na 20kw bo podobno 24 to za dużo na taki budynek. Mogę tak zrobić ?

Kocioł chodził na 90 sprawności. Zmieniłem na 70 ale wartości takie same dalej.. 

 

Proszę o porady dla amatora..

IMG_20201111_091538.jpg

IMG_20201111_103718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Awek520 napisał:

Zmieniałem ustawienia na 20kw bo podobno 24 to za dużo na taki budynek. Mogę tak zrobić ?

Nie, nie możesz tak zrobić.

Ustaw na tyle ile jest na tabliczce znamionowej kotła

Nowoczesne kotły 5 klasa ma ją to do siebie że spaliny są zimne, dzięki czemu maja lepszą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ładna temperatura powrotu. Przy tak małej zadanej zaworu powinno być o wiele więcej na powrocie . Co to w ogóle za kociol ? Bo ze Defro to widać, ale pellet czy groch ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak by ci kocioł pracował z większą mocą to spaliny były by wyżej jak się w nim tylko tli to niema co wymagać wysokich spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Awek520 napisał:

Na 90 może być ?

To jest tylko obcięcie mocy maksymalnej do której kociołek może się rozpędzać. Jeśli kociołek przebija mocno ponad zadaną to możesz zejść i na 70% jeśli nie przebija i nie brakuje mocy to zostaw to tak jak jest na 90%

29 minut temu, Awek520 napisał:

Rozumiem, tylko czemu jak dzwoniłem do serwisu z Defro to pan powiedział że 70,90 to o wiele za mało ?

No i co polecili zrobić? :) zapewne serwisanta z 500 PLN :) 

2 minuty temu, Awek520 napisał:

A ta temperatura powrotu ?

Jest zbyt niska, brakuje pompy na powrocie (lub innego zabezpieczenia minimalnej temperatury powrotu ale to zależy od budowy twojej instalacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.. serwisant za 500zl...

 

Nie znam się na budowie tej instalacji.. zapytam brata który się trochę lepiej na tym zna.. 

Trzeba coś z tą pompą zrobić czy można tak zostawić.? W czym ona pomoże?

Ps. Polecił po cichu wyjęcie sprężyn.. bo nie można było czyścić pieca bo sprężyny były zapieczone.. ale z bratem naprawiliśmy to i znów działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliny są za niskie w stosunku do temp. bieżącej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zwiększyć węgla albo zmniejszyć nadmuch, zależy co jest na palniku.

 Nie możesz mieć mniejszej temp. na spalinach od temp. kotła podczas pracy bo dołem go grzejesz a górą studzisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, gersik napisał:

Nie możesz mieć mniejszej temp. na spalinach od temp. kotła podczas pracy bo dołem go grzejesz a górą studzisz.

Bzdury kolego piszesz. 

Takie wskazania są normą.

Zobacz że na zdjęciu jest praca na 1% a wczesniej zapewne stał w nadzorze bo temperatura przebita od zadanej o 3 stopnie, dołuż do tego brudny wymiennik lub i brudny czujnik i odczyty takie są normą.

O lewym powietrzu nie wspomnę które również obniża drastycznie temperaturę spalin.

25 minut temu, gersik napisał:

Spaliny są za niskie w stosunku do temp. bieżącej kotła.

A co to ma akurat w tym wypadku wspólnego ze sobą?

24 minuty temu, Awek520 napisał:

Czyli ? Co zrobić ?

Wstaw zdjęcie jak kociołek będzie pracował przynajmniej z mocą 50% swojego zakresu.

Wyjęcie sprężyn podniesie trochę temperaturę spalin, tylko czy to ma sens jeśli zamontowaliście wkład koninowy?

Zobacz czy masz dużo skroplin w kominie(wyczystce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Darekgra napisał:

brudny wymiennik

Akurat brudny wymiennik = wyższa temp. spalin.

10 minut temu, Darekgra napisał:

Takie wskazania są normą.

Powinny być normą jak kocioł będzie w podtrzymaniu a nie w pracy, jak by ona nie była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pracy.

A zdjęcie masz jak kociołek przeszedł z nadzoru w pracę na 1% :)

czyli w tym wypadku brudny wymiennik to izolacja która zapobiegła oddaniu ciepła z wymiennika do przepływającego powietrza przez kocioł, i mas w efekcie niższą temperaturę na czopuchu niż czynnika w wymiennwymienniku, proste :). Pamietaj że syf na wymienniku to izolacja która dział w obie strony, zależnie od tego gdzie jest cieplej a gdzie zimniej.

 

@Awek520 wrzuć zdjęcie jak kociołek pracuje przynajmniej 5 minut na mocy wyższej od 30%, a @gersik uwierzy w swój zły tok rozumowania tego przypadku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w nic nie muszę wierzyć. Kocioł nie stał w podtrzymaniu bo ruszyłby od temp zadanej (66) a nie od 69oC.

 Jak kocioł będzie pracował 5 min. na wyższej mocy to wiadomo że temp. spalin się podniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gersik napisał:

Kocioł nie stał w podtrzymaniu bo ruszyłby od temp zadanej (66) a nie od 69oC.

I tu znów jesteś w błędzie.

Zadana 66 przy 71 przechodzi w podtrzymanie, a do pracy wraca po spadku o 2-3 stopnie czyli przy 68-69 stopniach :) tak mają wszystkie sterowniki techa na groszek i niektóre na pellet też.

8 minut temu, gersik napisał:

Jak kocioł będzie pracował 5 min. na wyższej mocy to wiadomo że temp. spalin się podniesie.

Tu już prawdę prawisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz obniżenie zadanej kotła przez pokojówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokojówka powinna obniżać temp. czynnika grzewczego (zmniejszać na zaworze 4d).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gersik on ma pokojówkę RS i steruje zadaną zaworu proporcjonalnie. (Obniża i podwyższa wg wcześniej ustawionych parametrów)

Powinien tylko wyłączyć obniżenie zadanej kotła przez pokojówkę, lub obniżać ja minimalnie o 2 stopnie max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik jak by nie szczelny . Widac dość dziwną jasną jajowata plame . Warto sprawdzic .

IMG_20201111_181102.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Awek520 napisał:

O wartości max 2 stopnie, czyli temperatura w pokoju tak ? Jak na zdjęciu ?

Nie pokój zostaw w spokoju.

Chodzi o obniżenie zadanej kotła od pokojówki. (Menu ustawienia pokojówka obniżenie.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.