Skocz do zawartości
IGNOROWANY

za gorąca woda CWU


KarolBl

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie mojego problemu, bo jest ciekawy

 

albo kupiłem zły bojler, albo sam nie wiem jak z tego wybrnąć

pacjent to kospel SW100 (klik)

Generalnie za grzanie tego ustrojstwa odpowiada ferroli Biopellet Pro, więc szału nie ma. Nastawy na piecu: temp zadana CWU 50st (mniej się nie da nastawić); histereza CWU 20stopni (więcej się nie da nastawić)

Woda na wyjściu ma 55stopni po zagrzaniu, spada max do 52 stopni - i jak dla mnie to cały czas parzy. W dodatku piec się często załącza żeby to dogrzać. Nawet przy tak wysokiej histerezie to po spuszczeniu koło 20 litrów wody piec załącza i grzeje znowu. To jest bez sensu, mnie parzy wrzątek a na dodatek piec się jeszcze rozpala żeby go "dogrzać"

Dlaczego? Wydaje mi się że winne jest umiejscowienie czujnika temp prawie na samym dole wymiennika. Ta napływa zimna woda od dołu i jak jej poziom zbliży się do czujnika to wskazanie dostaje np. 25 stopni i piec włącza ogrzewanie. Mam 100 litrów bojlera, ale faktycznie pracuje tylko 20 litrów. Za każdym razem piec się odpala i nagrzewa więc ekonomia tego rozwiązania jest tragiczna.

Myślałem żeby wstawić kapilare w miejsce recyrkulacji (jest gdzieś w 2/3 czy 3/4 wysokości zbiornika) i tam "zapakować" czujnik. Pytanie tylko czy to coś poprawi czy nadal będzie pracować tylko górna ćwierć zbiornika?

Czy ktoś wie jak tam jest zabudowany ten termometr analogowy? może zamiast niego da się łatwo założyć czujnik?

Edytowane przez KarolBl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce go dawać za wysoko, bo wtedy wg mnie nie nagrzeje całej pojemności zbiornika, tylko kilka litrów u góry, wtedy czujnik pokaże zadaną i reszta wody pozostanie zimna. Tak na moją logike to powinien jednak być trochę powyżej połowy żeby "było optymalnie". Jednak "chłopski rozum: to nie zawsze dobry doradca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej i najlepiej to wstawić zawór termostatyczny do cwu. Wtedy zbiornik możesz grzać i do 100stopni, a do kranów poleci tylko taka jaka jest ustawiona na zaworze.

 

Zawór np. taki http://www.sankom.pl/download/dk/documentation/honeywell/woda/cwu/tm200.pdf

mam, polecam\

 

 

ten bojler 100l to na ile osób? 1 czy 2? U mnie sa 3 i mniejszy jak 200l to nie ma o czym gadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór termostatyczny rozwiąże problem wrzątku, ale nadal kocioł będzie się często załączał

Mój plan ze wstawieniem czujmika w górny otwór do cyrkulacji nie wypalił - nigdzie nie znalazłem kapilary na 3/4 cala.......

Na razie wziąłem ten czujnik wcisnąłem od góry pod izolacje, jakieś 10cm poniżej wylotu ciepłej wody i zobaczymy, tak na szybko

czujnik będą na swoim miejscu na dole zbiornika pokazywał 35 stopni, w tym czasie analogowy termometr (który jest prawie u samej góry) pokazuje 53 stopnie. Po przełożeniu w nowe miejsce czujnik pokazuje teraz 52stopnie

Pytanie tylko czy nie będzie za szybko dochodził do zadanej temperatury i pozostawiał dolne pół bojlera zimne, zobaczymy w praniu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, KarolBl napisał:

nigdzie nie znalazłem kapilary na 3/4 cala.......

https://www.hewalex.pl/oferta/akcesoria-z-grupy-2/obudowa-czujnika-temperatury-34.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, KarolBl napisał:

zawór termostatyczny rozwiąże problem wrzątku, ale nadal kocioł będzie się często załączał

Będzie rzadziej się załączał, poza tym zawór będzie powodował mniejsze zużycie cwu bo będzie mieszał z zimną. Ale jak uważasz. 

15 minut temu, KarolBl napisał:

Pytanie tylko czy nie będzie za szybko dochodził do zadanej temperatury i pozostawiał dolne pół bojlera zimne, zobaczymy w praniu....

Raczej dolne 3/4 będzie zimne.

W ten sposób z bojlera 100l zrobiłeś jakieś 15-20l.

Ogólnie rzeźbisz w g. Kombinujesz jak koń pod górę. 

Twoim najlepszym rozwiązaniem to wymiana bojlera na taki 150-200l (większy lepszy ) i zastosowanie zaworu termostatycznego. 

Zrobisz jak uważasz. 

15 minut temu, KarolBl napisał:

nigdzie nie znalazłem kapilary na 3/4 cala.......

W czym problem dać redukcję 3/4 na 1/2? Albo dobrze poszukać tak jak HarryH.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

qrcze, z wysyłką wychodzi 6 dyszek........ poczekam pare dni zobacze jak mój patent się spisze....

5 minut temu, Gonzo19 napisał:

W ten sposób z bojlera 100l zrobiłeś jakieś 15-20l.

na razie na firmowym umiejscowieniu czujnika mam właśnie taką pojemność, więc gorzej nie będzie

dopiero-co-kupionego bojlera nie zamierzam wymieniać. Poczekamy pare dni i dam znać co wymyśliłem z umiejscowieniem czujnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabrycznie masz kapilare do czujnika mniej więcej w połowie wężownicy i tak jest ok. Zbiornik jest grzany aż czujnik w tej kapilarze wskaże temp. zadaną cwu. Im wyżej go umiescisz tym zmniejszasz objętość do ogrzania, bo im wyżej tym wyższa temperatura. Niestety masz zbyt mały bojler i to powoduje szybkie zużywanie cwu i szybki dopływ zimnej wody, co powoduje szybkie wychładzanie dołu i załączenie kotła celem dogrzania wody.

W związku z tym, ze max histerezę masz 20st, co jest zbyt małą wartością, to jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworu jak pisałem wcześniej. Spowoduje to mniejszy pobór wody z bojlera i mniejsze mieszanie napływającej wody. Bojler wtedy grzejesz do 60-70st magazynując więcej cwu i mniejszy jej pobór, bo więcej zimnej będzie dodawał zawór termostatyczny. dodatkowo będziesz miał ochronę przed poparzeniem.

 

Wydawanie kasy na dodatkową kapilare jest bez sensu, lepiej te pieniądze dorzucić do zaworu, ale zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś nie tak w ustawieniach kotła skoro  histereza 20* C to powinien się załączyć  przy 30 *c na czujniku a może w ustawieniach serwisowych albo instalatora coś blokuje twoją histerezę  20* c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mironw napisał:

skoro  histereza 20* C to powinien się załączyć  przy 30 *c na czujniku

i tak zapewne jest, ale autor na to spogląda inaczej, tak jakby miał bufor i jego zasadę grzania. Niestety tak nie jest, bo bufor ma dwa czujniki a bojler jeden.

 

W dniu 11.10.2020 o 20:53, KarolBl napisał:

Woda na wyjściu ma 55stopni po zagrzaniu, spada max do 52 stopni

autor nie do końca rozumie zasade obsługi bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Raczej dolne 3/4 będzie zimne.

W ten sposób z bojlera 100l zrobiłeś jakieś 15-20l.

Jakie zimne - skoro 55 to wrzątek - to te 24*C to będzie ciepła woda -jak dla Pana @KarolBl , TYLKO TO BĘDZIE średnia temperatury  płaszcza a otoczenia  ,a nie wody CWU .

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

autor nie do końca rozumie zasade obsługi bojlera.

albo ktoś pomylił czujniki i dlatego tak reaguje kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2020 o 14:12, mironw napisał:

Raczej dolne 3/4 będzie zimne.

W ten sposób z bojlera 100l zrobiłeś jakieś 15-20l.

 

W dniu 14.10.2020 o 14:12, mironw napisał:

albo ktoś pomylił czujniki i dlatego tak reaguje kocioł

Panowie, celowo wstrzymałem się z odpowiedzią aż do zakończenia moich testów, potrzebowałem na to kilku dni powtarzalnych wyników

Nie jestem hydraulikiem, ale księgowym i informatykiem, do tego zawodowo zajmuje się ślusarką okienną to już w ogóle inna bajka, ale umiejętność logicznego myślenia jest uniwersalna

Przypominam stan wyjściowy

ustawione w piecu grzanie CWU na 50, histereza 20stopni! i efekt następujący:

zaraz po zagrzaniu temperatura wody na wyjściu 55 stopni, po spuszczeniu 15-20 litrów wody temperatura na wyjściu spadała do 51-52 stopni, ale na dole przy czujniku było już poniżej 30stopni i piec znowu się załączał i dogrzewał

Wprowadzone zmiany

czujnik który podaje informacje do pieca przeniosłem w okolice czujnika analogowego, czyli jakieś 10-15cm od góry bufora

ustawienia obecne pieca, grzanie CWU nadal na 50 stopni, histereza 8 stopni, dołożyłem drugi czujnik w miejsce oryginalnego który tylko i wyłącznie informacyjnie dla mnie zczytuje temperaturę w pobliżu dołu zbiornika

zaraz po zagrzaniu temperatura wody na wyjściu 51 stopni, czujnik przeniesiony do góry pokazuje 51, czujnik na dole tylko 42 stopnie (czyli nie nagrzałem całego bojlera, ale tylko wodę w górnej części)

- po spuszczeniu 15-20 litrów wody temperatura na wyjściu i na górnym czujniku spada do jakichś 48-49 stopni. na dolnym jest jakieś 28-30stopni

- po spuszczeniu jeszcze 25 litrów (czyli od nagrzania łącznie około 40litrów) temperatura na górnym czujniku (i wyjściu) spada do 41 stopni, załącza się piec żeby to dogrzać. Taka woda w kranie jest jeszcze zdatna zdatna do wzięcia prysznica i nam pasuje. Dolny potrafi pokazać 19-20 stopni

Dla mnie sprawa jest jasna i czujnik zostaje na nowym miejscu u góry zasobnika. Woda w kranie już nie parzy cały czas, a w dodatku piec dwukrotnie rzadziej się rozpala na grzanie CWU

Ideałem byłoby nabijanie tego jak bufora CO - czyli zadana temp góra i zadana temp dół, ale mój piec tego nie ogarnie

Ponieważ CWU zrobiłem na osobny obiegu z osobną pompą mój Tech i2 też tu nie pomoże, gdybym dał zawór przełącząjący na pewno by to wysterował

niemniej uważam że jest dwa razy lepiej niż było, a rady typu wymień (nowy) zbiornik na większy (i przerabiaj nową instalację) są niezbyt pomocne. Równie dobrze możecie poradzić żeby się do ciepłych krajów wyprowadzić...

Producentowi zbiornika podziękowałem opinią na ceneo (akurat się nawinęli z prośbą o opinię to dostali)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KarolBl napisał:

Ideałem byłoby nabijanie tego jak bufora CO - czyli zadana temp góra i zadana temp dół, ale mój piec tego nie ogarnie

Ogarnie pompa cyrkulacyjna, ale kosztem strat energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Gonzo19 napisał:

czyli ze zbiornika 100l zrobiłeś 40l. jak Ci tak pasuje......

a wcześniej miałem 20 litrów

ale widać że wiesz lepiej, więc doradź, jestem otwarty na propozycje. Trzymając koszty w ryzach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.