Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Błąd na dwóch pompach ogrzewania podłogowego Grundfos


Ponury

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy,

Robi się coraz zimniej, a ja wczoraj odpalając podłogówkę natknąłem się na pewien problem.
Otóż obydwie pompy ogrzewania podłogowego Grundfos Flex As pokazują błąd: jedna kropka czerwona, oraz ostatnia pomarańczowa. Jak również słychać cykliczne cyknięcia w pompie.
Korzystając z instrukcji obsługi wyczytałem, że chodzi tu o zablokowany wirnik. Znalazłem informację w jaki sposób go przekręcić ręcznie za pomocą śrubokręta. Wirniki chodzą bardzo lekko i od samego początku nie stawiały oporu.
Zadzwoniłem do instalatora, który przyjechał i stwierdził, że spotkał się z takim problemem po raz pierwszy i nie udało mu się znaleźć przyczyny.
Dodam tylko że to 2 pompy zamontowane na belkach ogrzewania podłogowego (jedna na dole, a druga na piętrze). Czy nie jest to dziwne, że obie odmówiły posłuszeństwa w tym samym czasie?
Instalator ma zadzwonić do Grundfosa, żeby dowiedzieć się czy oni mogą pomóc w tym temacie.
Czy ktoś z Was miałby jakiś pomysł co może być powodem błędu? Byłbym wdzięczny za pomoc.

Dodam tylko, że w lipcu miałem przegląd kotła (jednofunkcyjny z zasobnikiem - Fondital Antea 12KW), jak również wymieniane były zawory pod kotłem bo się zapiekły. Spuszczano wodę i później dopuszczano.
Instalacja ma 2 lata.

 

Foto:

 



Pozdrawiam,
Łukasz

20201011_144140.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spuszczaniu zapowietrzono, po ponownym napuszczeniu nie odpowietrzono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jak instalator się zjawi to podpowiem. W jaki sposob się odpowietrza? Pompe czy cala instalacje? Odpowietrzniki na rotametrach sa otwarte, ale domyślam się że to nie to?

Dodam, że pompa nawet nie startuje - jedna i druga. Słychać tylko charakterystyczne cyknięcie.




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zablokowana pompa, musisz docisnąć śrubokrętem krzyżakowym bardzo mocno i dopiero ją przekręcić . normalnie ta śruba nie jest połączona z wirnikiem . Czasami trzeba lekko uderzyć jakimś gumowym młotkiem i pójdzie . Najlepiej zrobić to na załączonej pompie, po zabiegu wyłączyć pompę i załączyć ponownie wtedy błąd zniknie .

Edytowane przez tomekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie odblokować jedną pompę. Powodem było jej zapowietrzenie i unieruchomienie wirnika. W jaki sposób naprawiłem problem: poluzowałem korpus pompy po którym usłyszałem wyraźne syczenie. Po chwili zaczęła lecieć woda. Wtedy przekręciłem śrubokrętem kilka razy wirnik i dokręciłem obudowę. Załaczyłem zasilanie i zobaczyłem, że pompa pracuje. Jutro powalcze z druga. Dziękuję za pomoc.

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.