Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nietypowa kotłownia na pellet


felinar

Rekomendowane odpowiedzi

Ja polecam ci Defro Delta Ekopell 15kw. Wystarczy ci na twój domek w zupełności jest niewielkich rozmiarów posiada palnik odpowiedni do spalania gorszego pelletu jest samoczyszczący. Sam taki posiadam już drugi rok i jestem bardzo zadowolony. Prosta konstrukcja, obsługa prosty sterownik dobry i bezproblemowy serwis. Tylko widzę że możesz mieć problem z zasobnikiem na pellet ze względu na brak miejsca w kotłowni.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje ten Pellux z Plumem? Bo tak generalnie to patrząc na 4 obostrzenia które rzucił autor to nasuwa mi się Slimko, który tutaj jeszcze nie był zaproponowany, a spełnia wszystkie wymagania serwisowo-rozmiarowo-jakosciowe :-) Jak masz więcej kasiory to RTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wyjechałem z tym Pellux em full z sonda dodatkowym modułem i internetem coś koło 16 tys. @eliks masz rację kompakt to Slimko albo Ferroli żeby spełnić założenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Benton661 napisał:

Bardziej od kotła ważniejsza jest instalacja hydrauliczna, która jest przy nim. Ciekawi mnie, jaką wizję ma na to ten Twój hydraulik.

W wycenie otrzymałe min.:
- sprzęgło - rozdzielacz
- zawór schładzający do układu zamkniętego
- regulator ciągu na komin
- zawór 3d z siłownikiem

Kocioł biawar pellux jest bardzo drogi, bo katalog zaczyna się od 15 tysięcy z tego co widzę. Slimko kotłospaw to właśnie propozycja (jedna z propozycji) którą rzucił hydraulik, cenowo bardzo fajnie się kształtuje, a te kilka tysięcy różnicy wolę przeznaczyć na dobrze rozwiązaną hydraulikę.

Instalator wchodzi w przyszłym tygodniu i muszę podjąć konkretną dezycję ...

Przeglądając slimko kotłospawa wpadł mi w oko taki schemat, i jest to rozwiązanie które proponuje mi instalator. Co sądzicie o takim wykonaniu hydrauliki ?
https://kotlospaw.pl/slimko/ zakładka schematy

 

Kocioł w układzie ze sprzęgłem hydraulicznym.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często tak się robi w małych kotłowniach - kocioł kompakt, sprzęgłorozdzielacz, jakaś grupa pompowa. Masa kotłowni tak stoi

Z kompaktów nowy ferroli wygląda spoko - ale sterowanie jest kichowate i trzeba kombinować z dodatkowymi modułami - nie każdemu się chce.
Kompakt taki czy inny to i tak częste czyszczenie - w kotłospawie i innych podobnych kompaktach są kanały poziome, niski wymiennik co bywa upierdliwe (starszym osobom raczej nie ma co tego zakładać - bo trza się pozginać przy czyszczeniu). W Ferrolim mało miejsca na popiół i też palnik może się zakrztusić po pewnym czasie. Biawar Pellux compact ma już pionowe kanały, czyszczaki - ale wymaga dojścia z boku - co wymaga znowu miejsca. Wszystko jak zwykle ma zady i walety.

Ogólnie na rynku mamy: Ferroli jako tanie kotły, później garażowce za stosunkowo duże pieniądze i kotły za 14-15 tysięcy gdzie już coś idzie wybrać (tylko jak dołożymy osprzęt to i można pompę ciepła za to wyrwać).

Sprawdź jakie masz założenia - co jest najważniejsze i pod to złóż zestaw - czy ma być tanio, wygodnie i bezobsługowo, czy ma zajmować mało miejsca, czy ma mieć dobry serwis i dostęp do części itp.. Mały piec + bufor mało miejsca sumarycznie nie zajmie, kocioł z ALL..O może nie mieć serwisu, kocioł kompakt nie będzie wygodny w czyszczeniu, będzie mieć mniejszy zasobnik itd itd.

Co do pojemności wodnej kotła - jeżeli mała - możesz włożyć podwieszane sprzęgło-bufor galmeta np. 80 litrów i zawiesić je gdzieś na ścianę. Cena niewiele większa jak za ocieplone sprzęgło.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć tą pompę z cwu i wstaw elektrozawór 3 d . .Pamiętajcie o dobrym rozmieszczeniu zwrotnych.

33 minuty temu, shogunzlasa napisał:

sterowanie jest kichowate

Sterowanie procesem spalania jest super tylko brak sterowania instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o sterowniku ecomax 860 w kotłospawie ? Dzwoniłem na serwis i powiedzieli, że jest mało awaryjne i proste dla użytkownika. Dodatkowo wprowadzili swój alogorytm pracy, którego nikt na rynku jeszcze nie ma z producentów Polskich. Hydraulik powiedział, że cały układ który będzie budować obsłuży nam sterownik z kotła także nie będę musiał dokupywać żadnych modułów.

Dodatkowo parę km ode mnie jest ich przedstawiciel - serwisant także jest to o tyle dobrze, że "w razie w" mam ich obok siebie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Kowalskiego to tam jest za dużo opcji, ale Kowalski to chce mieć ciepło i tyle, najgorzej jak są użytkownicy co mają palce grzebalce dlatego pamiętaj o module internetowym co w razie W serwis Ci skoryguje coś co zepsułeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłospaw wydaje się mieć fajny support. Możesz zamówić coś podobnego, tańszego i zostać na lodzie.
Hydraulik wydaje się kumaty, wsparcie na miejscu - są plusy. Jest do kogo gębe otworzyć.

Co do układu - dołóż zawór ograniczający temp. na grzejniki - żeby nie poszło z 60-70 stopni na których gania kocioł.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotlospaw fajny tylko ten wymiennik poziomy będzie trochę syfu przy czyszczeniu. Tyle minusów widzę a tak ok. Fajny palnik dobre sterowanie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie temat dopiero się zaczyna !

Zdecydowałem się właśnie na slimko 16kW kotłospaw, mam obawy tylko co rozwiązania sterowania pokojowego - hydraulik proponuje dać dwa termostaty - jeden dedykowany na którym będę widział wszystkie parametry z kotła a on będzie mi sterował zaworem mieszającym na podłogówkę i w przypadku jeśli temperatura na parterze zostanie osiągnięta - temperatura zadana się obniża, a drugi termostat, na górze (grzejniki) będzie rozłączał pompę.

Tak dokładnie opisał mi to hydraulik - co myślicie o takim rozwiązaniu ?

Szczerze mówiąc oferta na ten kocioł była najlepsza, bo w zestawie są już czujniki temperatury, przewody pompowe, pogdynka gdzie u każdego innego producenta musiałbym to dokupić...

Z racji iż został mi pewien bufor pieniężny który mogę przeznaczyć na kotłownię jaki polecacie:
- regulator ciągu (w wyczystkę czy na komin)
- termostat uniwersalny - ma być prosty w obsłudze
- sonda lambda - czy warto stosować

Proszę o wszelkie podpowiedzi - chciałbym mieć wszystko dograne na tip top :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik dobrze kombinuje , oby nie popełnił jakiegoś błędu .

Jaki termostat pokojowy główny wiesz może model ?

Na pewno spraw sobie econeta , nad sondą się zastanowisz i sam stwierdzisz z czasem czy Ci ona potrzebna . 

Regulator ciągu  to zależy od komina jak masz ceramiczny to może być na wyczystkę , ja mam ceglany to smartflow na kominie się sprawdza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, felinar napisał:

Tak dokładnie opisał mi to hydraulik - co myślicie o takim rozwiązaniu ?

To dobre rozwiązanie.

Ponadto poważnie zastanowilbym się nad sondą, ponieważ jak będziesz kupował w jednym pakiecie, to być może jej ceną też będzie okazyjna. Gdy będziesz ją dokupował oddzielnie, może być drożej. 

I skoro będziesz miał już dwa termostaty pokojowe, to po co ci kolejny? Do czego miałby służyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, felinar napisał:

Tak dokładnie opisał mi to hydraulik - co myślicie o takim rozwiązaniu ?

A powiedział Ci, że kocioł będzie miał dużo odpaleń dobowych z racji małej jego pojemności wodnej  i stale pracującej pompy podłogówki? Posłuchaj kolegów i pomyśl o tym buforze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, shogunzlasa napisał:

Co do pojemności wodnej kotła - jeżeli mała - możesz włożyć podwieszane sprzęgło-bufor galmeta np. 80 litrów i zawiesić je gdzieś na ścianę. Cena niewiele większa jak za ocieplone sprzęgło.

 

Mógłbyś podrzucić schemat? Czy taki mały bufor do powiększenia ilości wody w kotle montuje się na takiej samej zasadzie jak np bufor 1000 litrów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie montuje się na takiej zasadzie bo wieszasz go na ścianę gdzieś na wysokości i nie wkurza Cię taki ogromny baniak :D Nie musisz go też sterować jak bufor.
Prawda jest taka, że to nie bufor a większe sprzęgło - pozwala trochę wygładzić pracę instalacji. Schemat zmieni się tak, że teraz masz sprzęgło-rozdzielacz, a jak założysz bufor / większe sprzęgło to rozdzielacz będzie osobno.
Dokup zapalarkę w zapasie za 150 zł i przestań już studiować bo kręćka dostaniesz. Czy wstawisz bufor, sprzęgło, sprzęgłorozdzielacz - bedziesz Pan zadowolony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor odpada, sami widzicie ile zostaje miejsca w kotłowni a jest to jedyne miejsce na magazynowanie pelletu - także z racji że jest to mała kotłownia to rozwiązanie odpada.

W dniu 16.09.2020 o 20:11, cezar76 napisał:

To dobre rozwiązanie.

Ponadto poważnie zastanowilbym się nad sondą, ponieważ jak będziesz kupował w jednym pakiecie, to być może jej ceną też będzie okazyjna. Gdy będziesz ją dokupował oddzielnie, może być drożej. 

I skoro będziesz miał już dwa termostaty pokojowe, to po co ci kolejny? Do czego miałby służyć? 

Ja chcę zostać przy tylko dwóch termostatach - więcej nie potrzebuję.

Dzwoniłem do serwisu kotłospaw, pan powiedział, że ilość rozpaleń będzie możliwie najniższa ze względu na algorytm pracy - kocioł moduluje mocą tak aby ciągle krążyć wokół temp. zadanej a nie żeby dogrzać - wyłączyć się - chwilę czekać - i ponownie załączyć.  Serwisant powiedział, że są dwie możliwości aby wyeliminować ilość rozpaleń:
1. Nadzór
2. Ich nowe (autorskie) sterowanie

Podpunkt drugi jest jeszcze w fazie testów (taką dostałem inf.) ale zawsze będę mógł zaktualizować sterownik - także OK. Postanowiłem przeznaczyć parę stówek na moduł NET, serwisant też go zalecał chociażby do aktualizacji oprogramowania przez niego czy do regulacji.

Kocioł przyjeżdża w przyszłym tygodniu, czekamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, felinar napisał:

Dzwoniłem do serwisu kotłospaw, pan powiedział, że ilość rozpaleń będzie możliwie najniższa ze względu na algorytm pracy - kocioł moduluje mocą tak aby ciągle krążyć wokół temp. zadanej a nie żeby dogrzać - wyłączyć się - chwilę czekać - i ponownie załączyć.  Serwisant powiedział, że są dwie możliwości aby wyeliminować ilość rozpaleń:
1. Nadzór
2. Ich nowe (autorskie) sterowanie

Hmmm... nowy klient łyknie każdą bajkę... Ten kocioł i palnik akurat tak się nadaje do "modulacji" , jak ja na księdza... Nie chcę być złośliwy, ale obawiam się, że oprócz większego zużycia paliwa będzie po prostu czarno w kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@felinar Zapytałeś się na jakiej mocy pracuje kocioł w nadzorze, a także o co chodzi z tym ich autorskim sterowaniem :) 

A o sonde trzeba była zapytać, bo jest szansa, że dzięki niej ten nadzór będzie jakoś prowadzony. Oby się nie okazało, że w większość to będzie właśnie podtrzymanie... Jak kupisz, to się przekonasz o czym piszemy... 

P. S. 

Ja też kiedyś dzwonilem do swojego serwisu z zapytaniem... Czy jak kupie od nich wkład ceramiczny, nakładkę ceramiczną i zawirowywacze, to czy mój 10-cio letni kocioł stanie się kotłem 5-ej klasy.

Odpowiedz - TAK.  Jeszcze nawet na to papier dostanę :) 

Takie bajery żeby wcisnąć komuś kilkanaście kilogramów szamotu ze sprężynami za ok 1000 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągły Nadzór w kotle pelletowym to bzdura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, podtrzymanie w kotle pelletowym to nieporozumienie

Ale to tylko moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że te palniki słabo modulują na małych mocach, nawet z sondą i nowym "autorskim" sterowaniem niewiele to pomoże. To już zależy od konstrukcji palnika, która jest jaka jest. Kocioł będzie zarastał syfem i sadzą w szybkim tempie i spalał więcej paliwa niż powinien. Sam się o tym przekonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.