Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe bezpośrednio na betonie


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Witam chodzi o dom już stary w którym podłoga to beton a pod nią jest piwnica w sumie do niczego bo 140cm wys i plan taki aby od spodu czyli od piwnicy najleić 20cm styropianu od spodu w 2 warstwach po 10 cm a rurki u góry położyć bezpośrednio na betonie i zalać to cienką warstwą anhydrytu ok 4-5 cm , jak to mogło by sie zachowywać ? rozważania teoretyczne bo kupno tego domu jest w fazie załatwiania i podłogówka to pierwsze które się nasówa po to aby kiedyś jak dojdzie zakaż spalania nie zostać z palcen no właśnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obecną podłogę "potraktował" jak strop betonowy. Zrobiłbym to tak. Dałbym styropian ten na podłogi minimum 4 cm, na to folia na podłogówkę ("ekran"), na to rozkładasz pexa i wylewasz wylewkę betonową minimum 4 cm a najlepiej 4,5 cm nad rurki, czyli grubość wylewki będzie jakieś 5,5-6 cm, jeśli wylewka z anhydrytu to "cieniej" ale dokładnie nie wiem ile bo takiej nie robiłem. 

Jak dasz odrazu na obecą podłogę rurki bez styropianu to rurki będą "pracować" na betonie i mogą się uszkodzić. To moje zdanie, być może nie obiektywne bo ekspertem nie jestem i nie musisz się sugerować moją opinią ale ja bym zrobił tak jak pisałem wyżej. 

Styropian od spodu też bym dał chyba, że masz "miejsce" aby dać więcej na podłodze (zamiast 4 cm, dać minimum 10 cm)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz miejsca to daj styropian z wypustkami chociaż ten 2,5 cm. A sufit to chyba sumarycznie (robocizna + materiał) będzie Ci taniej wełną ocieplić i sufit podwieszany.

Ile masz wysokości ma poziomie na którym chcesz robić tą podłogówkę? Jak wysokie są nadproża drzwi wewnętrznych i drzwi wejściowych?

Edytowane przez michal1235
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No właśnie sęk w tym że do góry  za bardzo nie da się iść ,wiem że zawsze robi się na styropianie u siebie też tak robiłem ale tu jest inaczej , rurki raczej na tym betonie nie pracowałyby bo anhydryt jest strasznie chytliwy i jak capnie z betonem to tworzy jedną całość a te 20 cm styro na mijankę od spodu czyli w piwnicy powinno izolować dobrze tylko ten bezwład bzie potęrzny i w grę wchodzi tylko grzanie non stop na niskich parametrach a ciepło nigdzie nie ucieknie a tym bardziej w dół .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz wysokość pomieszczeń gdzie chcesz zrobić podłogówkę?
Zgodnie z przepisami dla pomieszczeń mieszkalnych nie może być niższa niż 250cm, a na poddaszu nie mniej niż 220cm. To są wymiary już na gotowo.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No właśnie jak bym zrobił tam normalną podłogówkę to nie dość że wszystkie drzwi trzeba by podnosić dokładać nadproża to wysokość pomieszczeń zbliżyła by się do tych 250 cm a to lipa trochę dlatego taki pomysł na izolację styropianem od spodu niby na opak ale logika podpowiada że to powinno się udać choć wiem że bezwład będzie potężny więc grzanie musi być non stop co nie jest w sumie takie złe bo to tylko uzupełnianie strat a nie rozruch z zimnego co kilka godzin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładając styropian od spodu nie likwidujesz mostka na wieńcu a do tego i  wylewkę anhydrytową musisz zrobić "pływającą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.