Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Tech i-1 - zawór 4D otwarty na 100%, zimne grzejniki


wiceqq

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Posiadam sterownik Tech i-1 i używam go od niedawna, do tej pory w trybie letnim. Wczoraj przy chłodniejszym wieczorze zacząłem używać sterownika w trybie 'ochrona powrotu'. Ustawiłem temperaturę powrotu jaką sterownik ma utrzymać na ok. 45-50 stopni. Przez jakiś czas jak zaglądałem do kotłowni powrót był ok, i zadana na grzejniki w granicach 55 stopni. Za jakiś czas poczułem chłód w domu, zaszedłem do kotłowni i patrzę, a tam coś takiego jak na filmie który nagrałem :

https://youtu.be/E9dkm-ashjQ

Zawór otwarty na 100%, brak nagłówku ochrona powrotu, temperatura na kotle odpowiednio wysoka, pompa CO za zaworem słychać że chodzi, grzejniki chłodne/zimne. Nowa instalacja, termostaty na grzejnikach ustawione na '3', bez podłogówki. 

Bardzo proszę o pomoc, wczoraj w nocy poległem na tym.

Pozdrawiam serdecznie. 

IMG_20200826_230314.jpg

IMG_20200826_230336.jpg

IMG_20200826_230341.jpg

IMG_20200826_230725_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty na 3""

Chata się dogrzała, więc zostały odcięte grzejniki. Temp kotła rosła, więc sterownik otworzył zawór na maxa aby zrzucić nadmiar energii. Tylko, że w tym przypadku poszło tylko na instalacje, ponieważ grzejniki zostały odcięte przez termostaty... Tak ja to sobie tłumaczę... 

Może ktoś inny się wypowie kto posiada  taki sterownik. 

Screenshot_2020-08-27-08-01-10-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę tylko zawory przed pompami, a za...? są? Bo jak nie, to woda z układu do spuszczenia.

Edit.... Zawór zwrotny za pompą powinien przytrzymać... 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem znacznie lepiej byłoby, gdyby "czarna" pompa została przesunieta w lewo tak , aby powrót z zaworu 4D był bezpośrenio pionowo do powrotu kotła (bez dwóch kolan) Odpowietrznik na trójniku w rogu, zaś zawór zwrotny w razie braku miejsca na pionowym odcinku rury. Poprawiłoby to krótki obieg mieszacza choć pewnie i tak należałoby dodać pompę.

Ekran Techa pokazuje, że moze być zle ustawiony sam zawór 4D, ponieważ przy otwarciu 100% oraz temp. kotła 54C (zadanej 56C), powrót ma 55C. Należałoby sprawdzić położenie przegrody w zaworze, bo to może być główną przyczyną zimnych grzejników.

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka zadana kotła czy zaworu, to w tej chwili mało istotne.

Patrz na  chwilową temperaturę kotła, temp. powrotu, temp. za zaworem oraz otwarcie zaworu. Coś tu nie gra.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu w sterowniku i-1 działa w ten sposób, że zawór stopniowo otwiera się i zamyka pilnując zadanej temp. powrotu. U Ciebie powrót jest dogrzany więc zawór otworzył się na 100% i teraz próbuje dojść do temp zadanej 56st (a temp. zaworu jest 42st). Grzejniki nie mogą się nagrzać bo zamknęły się termostaty i nie puszczają gorącej wody stąd też skok temperatury na piecu (70st). Tyle tylko, że powinna to pokazywać czujka w sterowniku (temp. kotła). Może masz w złym miejscu czujkę.

W przypadku palenia z wysoką temperaturą na kotle lepiej jest w sterowniku włączyć opcję "ochrona kotła" ponieważ powrót i tak będzie dogrzany a sterownik będzie pilnował temperatury zadanej i zabezpieczał kocioł przed przegrzaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba sobie wbić do głowy, że sterownik/mieszacz 4D z jedną pompą nie jest w stanie RÓWNOCZEŚNIE  pilnować temperatury powrotu oraz tej za zaworem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś pilnuje tylko jednego parametru. Dwóch nie da rady. Priorytetem była ochrona powrotu więc sterownik skupił się na tym. Podejrzewam, że na początku był przymknięty i puszczał małą temperaturę na grzejniki która i tak dogrzała pomieszczenia i termostaty się zamknęły. Jak dogrzał powrót to zaczął puszczać więcej na grzejniki i otwierał się co raz bardziej. Otworzył się na 100% bo powrót dogrzany ale temp za zaworem nie osiągnęła zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce się realizować ochronę powrotu zaworem 4D 1", to bez pompy kotłowej małego obiegu jest to niemożliwe. Tak jak pisał @gmaj22 trzeba domontować tą pompę na rurze między 4D a powrotem. 

Poza tym jeśli faktycznie doszło do zamknięcia wszystkich termostatów, to bez przepływu czujnik wskazuje błędny odczyt. Najlepiej mieć w układzie jeden grzejnik stale otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.