Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Cu , stal + twarda woda


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ,

obecną instalację CO mam zrobioną na miedzi + grzejniki aluminiowe (zawory termostatyczne z brązu) + kształtki/kolana w kotłowni przy piecu ze stali ocynkowanej , woda na tą porę twarda . 

Do dziś licząc 10 lat jest względny spokój teraz pytanie dlaczego skoro ocynk nie wskazany przy wysokich temperaturach ,a do tego CU + aluminium ? Wątek zakładam bo mam w planie dołożyć zmiękczacz wody do instalacji ,a przy okazji może powymieniać (mufy , kolana , kształtki itd.) z ocynku na stal węglową czyli czarną . Czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie czy ocynk mogę zastąpić jeszcze czymś innym ?

W instalacji CWU natomiast ocynku ruszać nie muszę skoro tam przy zimnej wodzie sprawuję on swoją cechę czyli zabezpieczenie przed korozją ?

Opublikowano

Daj sobie siana nic nie zmieniaj ta woda już nie jest twarda, co się miało wytrącić to jest na ściankach i zabezpiecza przed destrukcją instalacji. To jest moje zdanie jak zawsze kontrowersyjne. Pozdrawiam Hermogenes

Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, adamu napisał:

woda na tą porę twarda

I bardzo dobrze!

Jakby była miękka to wszystko diabli ( korozje) by wzieli. 

 

Ale jak Kolega sąsiad pisze:

2 godziny temu, Hermogenes napisał:

To jest moje zdanie jak zawsze kontrowersyjne. 

A tak naprawdę to jaka jest obecna twardość wody?

Ponadto powinieneś wiedzieć, że bardzo miękka woda jest tylko dla przemysłu i wcale nie jest zdrowa dla ludzi i zwierząt.

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Dużo pytań to rozłożę to na punkty :

1.   Zastanawiałem się nad zmiękczaczem z zaleceń dla zmywarki i ogólnie patrząc po nowych domach znajomych każdy ma to urządzenie . W instalacji wpięte filtr siatkowy x2 oraz węglowy wymieniane co 3 miesiące , do tego dzis wyciągając anodę z cwu biawar po 2 latach delikatny osad kamienia i anoda cała czyli woda bardzo twarda chyba nie jest ?

2. Ksztaltki ocynkowane w instalacji z błyszczących zrobiły się rdzawe po dotknięciu osad się sypie czyli skorodowały  ,  po zaglądnieciu do mufy ocynkowanej ścianka już oblepiona od korozji ...  czyli powinienem je wymienić na stał czarna ?

3. W takim razie Panowie jeżeli odradzacie owa stacje zmiękczająca I jej nie zamontuje , a w planie jest wymiana źródła ciepła co spowoduje przeróbkę instalacji nadal mogę myśleć o wymianie ocynk>stał czarna /ew. Mosiądz ?

Opublikowano

Do zmywarki lub pralki daje się lokalne uzdatniacze, np takie

https://allegro.pl/oferta/fhpra3-filtr-pralkowy-aquafilter-do-wody-pralki-6092713460?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=AGD+drobne,+do+zabudowy+i+wolnostojące&gclid=EAIaIQobChMIwIvuy9bb6gIVia3tCh3cGQE6EAYYASABEgLGSvD_BwE

https://www.filtrybb.pl/filtry-do-zmywarek/866-filtr-pralkowy-i-zmywarkowy-pelny-zasyp-ust-m.html?gclid=EAIaIQobChMIwIvuy9bb6gIVia3tCh3cGQE6EAYYAiABEgLcUPD_BwE#/37-przylacze-3_4

14 minut temu, adamu napisał:

do tego dzis wyciągając anodę z cwu biawar po 2 latach delikatny osad kamienia i anoda cała czyli woda bardzo twarda chyba nie jest ?

No właśnie, jest raczej lekko twardawa ok 12-15st w skali niemieckiej - czyli idealna! 

Opublikowano

No i super , w takim razie stacja  zbędna i pare groszy w kieszeni . Co do wywalenia ocynku z instalacji miedź/Alu mam zielone światło i słuszność tego zabiegu czy wierzyć ,ze korozja ocynku zabezpiecza instalacje i to zostawić ?

Opublikowano

 "Biała korozja" powstaje wówczas, gdy świeżo ocynkowane powierzchnie nie zdołały jeszcze wytworzyć ochronnej warstwy patyny z węglanu cynku – a już zetknęły się z wilgocią pod postacią mgły, szronu, deszczu, śniegu, rosy, itp. Cynk koroduje w każdych warunkach, a przy dużym zawilgoceniu powietrza proces ten ulega przyspieszeniu i wówczas również ilość wydzielających się produktów białej korozji jest większa. Biała korozja, psując wygląd ocynkowanej stali, nie obniża jednak jej odporności korozyjnej. Główny składnik białej korozji, czyli nierozpuszczalne w wodzie kryształki zasadowego wodorotlenku cynkowego,osiadając bezpośrednio na powierzchni rury tworzą powłokę hamującą dalszą reakcję cynku z tlenem zawartym w otoczeniu i zabezpieczając częściowo cynk przed korozją. Jeśli Twoje kształtki są rude z zewnątrz to korozja zjada stal.  Pozdrawiam Hermogenes

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Jednak wymieniam kształtki ocynkowane na mosiężne . Tak jak wspomniałem instalacja miedź + aluminium . W instalacji CO ocynk w środku tylko ma nalot rdzawy , natomiast w CWU od środka zawalone jakby ktoś tam spawał  wiec wymiana na + .

Natomiast ciekawi mnie dlaczego rdza pojawia się również w instalacji zimnej wody . Od wodomierza zawory żeliwne i jakieś tam kształtki z ocynku ,który tu pasuje , ale np. Po drodze jest rura pp śrubunek mosiężny i naczynie przeponowe i od środku na mosiądzu już zdołał osadzić się kamień czy właśnie ta rdza z połączeni różnych metali . 
Wnioskuje , ze nawet gdy nie występuje  bezpośrednie połączenie tych dwóch metali , ale są jednym układzie rdza wystąpi nawet w zalecanej dla ocynku zimnej wodzie .

Edytowane przez adamu
Opublikowano (edytowane)

Obecnie modernizuję kotłownię i przy kotle mam zamontowane kształtki ocynkowane, które wcześniej były również zamontowane w zasypowym kotle. Gorąca woda płyne w nich już 20 lat i korozji brak, jedynie jakiś tam osad. W szpargałach mam jedno ocynkowane kolano mocno skorodowane w środku ale pochodzi z instalacji ciepłej wody z sieci.  Pewnie chodzi o mocno natlenioną wodę. Mimo że mam otwartą instalację C.O. to jednak korozji ocynku brak a temp. kotła do 67 st. Najwięcej rdzy było w zbiorniku wyrównawczym z wiadomych przyczyn ale w kotle i kaloryferach spokój, a w intalacji są i takie co mają 30 lat zwykłe blaszane. Także bez przesady z tą korozją ocynku, teoria jedno a życie swoje. 

Edytowane przez alf
Opublikowano

Zgadzam się z tym CO i CWU , u mnie tak samo ,ale dlaczego przy zimnej wodzie z sieci do bojlera koroduje mosiężny śrubunek dlatego , ze wpięte jest do niego naczynie czy problemem jest ocynk przez który woda przechodzi po drodze ? 

Opublikowano (edytowane)

Kolejny etap wymiany ocynku , kolano i nypel zlokalizowane przy napełnianiu instalacji CO ( zasilanie zimnej wody z sieci ) jak widać na załączonym obrazku już zmienione ,a stare zawalone od środka czego to jest wina ?

Publikuje zdjęcia, od wodomierza praktycznie ocynk ,który ponoć w instalacji zimnej wody nie daje takich objawów ?

B55430D9-9D88-42E6-80E9-1022448B2459.jpeg

C397667A-4052-473C-B6E4-8E4924CDF800.jpeg

BFC3024C-FFDF-4731-8696-24D039F2475E.jpeg

239DE93E-6E8A-4F41-ACA6-5D03170D5CE7.jpeg

Edytowane przez adamu
Opublikowano

Z tym ocynk nie ma nic wspólnego, to kamień z nieuzdatnionej wody.

Opublikowano

Korozja to utlenianie czyli ,,zjadanie'' materiału a tutaj przybywa ? To co jest w tych kolankach mamy też w czajnikach.  Dopiero co zdemontowałem 20 letnie kształtki ocynkowane od kotła i zostały zomontowane ponownie na kolejne 20 lat. Wasze miedziane rury w instalacjach o zgrozo też zielenieją, znaczy korodują. Wiem bo widziałem, chyba że to tylko u mnie tak jest. 

Opublikowano

U mnie też nieciekawie, czajnik trzeba raz w tygodniu octem traktowac. Ciśnienie w rurach też słabe więc pewnie prześwit tak jak u Ciebie. Instalacja C.O. to jednak inna bajka, przerabiam coś praktycznie każdego roku i nawet cała woda jest zmieniana. Wspawałem do kotła nawą mufę na zawór bezpieczeństwa i przy okacji oglądałem kociołek od środka i nie ma tam rdzy ani kamienia jedynie jakiś czarny lekko tłusty nalot. Nie wiem skąd ta nagonka na ocynk, być może już tak musi być. Jedyny element gdzie była rdza to zbiornik wyrównawczy. 

Opublikowano
39 minut temu, adamu napisał:

Czyli kiepska woda u mnie płynie skoro po 2 latach prawie połowa prześwitu zawalona ...

Jak sądzę, masz własne ujęcie - zrób analizę wody. Ogólnie rury stalowe zarastały kamieniem, ale jeśli aż tak po 2 latach, to taka woda pitna zapewne nie jest obojętna dla zdrowia.

10 minut temu, alf napisał:

Nie wiem skąd ta nagonka na ocynk, być może już tak musi być

Ocynk nie zje Ci stali - wręcz przeciwnie. Korozja ujawni się na aluminium i miedzi, jeśli są w układzie i jeśli elementy nie będą połączone elektrycznie. Potem jakieś smużenie i naloty na połaczeniach, ślady podciekania na kaloryferach alu przy uszczelkach między segmentami itd - to jest efekt korozji elektrochemicznej, a na pewno nie dziura w kotle. 

Opublikowano (edytowane)

No właśnie woda z wodociągu miejskiego , w smaku i do gotowania jest ok ,a czajnik to raz na rok się odkamienia w moim przypadku bo tragedii nie ma .

Dlatego mnie dziwi jak te kształtki reagują skoro inna armatura domowa czy nawet rury prześwietlając tam wszystko jest ok.?

Edytowane przez adamu
Opublikowano

Ja kiedyś do mojej instalacji miedziane rurki, aluminiowe grzejniki i stalowy kocioł zalewałem coś takiego https://allegro.pl/oferta/inhibitor-c-o-ferdom-ch-2-1-5-1-l-9434334770  Nie mam pojęcia, czy coś to pomagało, czy nie.  Także nic nie zaszkodziło. Teraz jestem na etapie wymiany kotła na nowy i instalację też zaleję tym samym, albo tym wynalazkiem https://allegro.pl/oferta/sentinel-x100-1l-inhibitor-korozji-osadow-do-c-o-8740204578  To ustrojstwo także zmiękcza wodę a raczej pozbywa jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za twardość wody. Pod żadnym pozorem nie wolno zalewać instalacji wodą zmiękczoną, czyli z jonami sodu ze zmiękczacza. Taka woda jest mocno agresywa dla miedzi. 

  • Zgadzam się 1
Opublikowano
32 minuty temu, adamu napisał:

czajnik to raz na rok się odkamienia w moim przypadku bo tragedii nie ma

Ponieważ woda jest żelazista. Gdy taką miałem, to kamienia na czajniku i grzałkach nie było wcale, ale na dnie bojlera wiadro brunatnego szlamu po paru latach. Jak się załączała grzałka, aż było słychać szum, bo 1/4 grzałki w szlamie.

Opublikowano

To ciekawe , czyli co mogę zrobić, aby to poprawić ? Za wodomierzem od nowa zrobić instalacje i zamontować coś więcej niż filtry , bo zmiękczacz się nie nadaje gdyby przyszło wodę nabijać w układ .

Ogolnie 20lat miałem kocioł na eko ze stara instalacja i tak kwiatków takich nie było , a tutaj 2 lata , a tykam to dlatego ,ze poprawiam po fachmanów dodam ,ze woda z ujęcia wodociągowego taka sama od lat . 

Opublikowano

Popatrz po instalacji na styku połączeń elektrycznych może coś wprowadziłeś/zmieniłeś i jakieś prądy wyrównawcze płyną po rurach. Jak na razie wszyscy strzelamy może ktoś trafi. Pozdrawiam Hermogenes

Opublikowano (edytowane)

Filtr węglowy w korpusie do tego zjawiska się nie przyczynia ? 
 

Zostaje przeanalizowanie podłączenia zimnej wody od wodomierza bo tylko ten układ zimnej wody kuleje . Do budynku wchodzą stare calowe czarne rury ,wodomierz i dalej poprowadzone  w ocynku przez hydraulika w ostatnich latach .

5B31287F-37AC-4F1D-B5BD-25527DCF4982.jpeg

Edytowane przez adamu
Opublikowano

Ja nie wiem co jest przyczyną, podsuwam tylko pomysły. Musiały się zmienić warunki elektrochemiczne w instalacji skoro wcześniej było dobrze a teraz kuleje. Ze strony elektrycznej do sprawdzenia upływności wszystkich urządzeń, szczególnie sprawdzić czy coś nie jest podłączone poza układem przeciwporażeniowym o ile taki jest w budynku ( a może jest on podłączony do instalacji wodnej tak robią niektórzy "Janusze" ) . Ze strony chemicznej nic nie sprawdzisz; zapewne brak danych porównawczych poza tym  że było dobrze. Tak jak napisałem wcześniej, coś zostało dodane co te warunki zmieniło. Pozdrawiam Hermogenes

Opublikowano

Takiego układu nie posiadam , jedyne co jest na prąd przy cwu to grzałka w bojlerze oryginalna , a potem kocioł i jego zasilanie.

Trudno rozwale to wszystko I będzie zrobione jedynie na PP i mosiądzu + przyłączenia stalowe zbiornika CWU.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.