Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła na drewno


maffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dom piętrowy 200 m2 + piwnica, stare budownictwo, ściany  z 1,5 pustaka, ocieplony styropianem 7 cm,  stara instalacja na pewno dużo wody w nią wchodzi, grzejniki głownie żeliwne, po 6 na piętro + 2 w piwnicy. Komin z białej cegły i tu pytanie czy konieczny jest jakis wkład do niego ? Czy konieczny jest bufor, nie biore zadnego dofinansowania chodzi tylko o to czy bez bufora ten piec mi szybciej nie padnie.

Po tym co wyczytałem na temat kotłów najbliżej mi chyba do MPM DS II. Jaką moc ewentualnie wybrac. Z obliczen wynika ze wystarczy 18 kw ale kusi ta duza komora zasypowa w 25 kw.

Jak to jest z paleniem nie do końca wysuszonym drewnem ? Mam bardzo duzo cienkiej, nie połupanej brzozy, ściętej zimą lub na poczatku wiosny, częściowo na pewno już wyschła. Suchą sosną ktoś pali, nie ma problemów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle zasypowym wkład kominowy nie jest niezbędny, jednak dużo zależy od samego kotła(temp. spalin) i wilgotności opału.

Bufor jest konieczny, wynika to z przepisów i działania kotła zasypowego, czy jego brak będzie miał wpływ na trwałość kotła trudno powiedzieć, na pewno będzie miał wpływ na proces spalania i trudności z tym związane.

MPM DS jest kotłem zaprojektowanym do spalania węgla, tego musisz być świadomy, oczywiście da się w min spalać drewno, ale tylko DS 14kW ma certyfikat na drewno i tylko liściaste.

Decydują się na drewno jako opał, lepiej wybrać większy kocioł z dużą komorą zasypową i z dużym buforem, ze wzgledu na komfort obsługi, chodzi o to by jednym, ew. dwoma wsadami naładować bufor, a potem wykorzystać to ciepło do ogrzewania domu prze całą dobę, albo dłużej.

Palenie wilgotnym drewnem stanowczo odradzam, nie dość, że będzie to trudno spalić, to prędzej czy później doprowadzi to do uszkodzenia kotła i komina. Sosną da się palić o ile kocioł jest do tego przystosowany, a jest to wymagające paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iglaste nie są aż takie korozyjne. Z tego co wiem to one potrzebują 2 sezony. Paliłem klasycznie przez lata naprawdę sucha sosna w kominku i było wszystko super. Gdy miałem mokra to faktycznie ciężka sprawa była. Wtedy było dużo sadzy a ona już jest bardzo korozyjna. 

Mokry buk to jest tragedia a on właśnie często tez nie wyschnie w jedno lato.

Gdy kocioł się przegrzeje to jest bardzo dla niego niekorzystne. Np Blaze daje gwarancję do póki nie pogotujesz kotła przez 100h. Bez bufora to raczej tego nie widzę. Taka eksploatacja to jeden z 3 zabójców kotłów. 

Wklad kominowy nie jest potrzebny choć nie wiadomo jak w przypadku gdy nie ma bufora. U mojego teścia w 10 lat padl bardzo dobry komin przez kopciucha z dmuchawa, a bez bufora to chyba podobna zasada działania.

Zasyp jest bardzo ważny. Dlatego z MPM trzeba palenie zaplanować na większy bufor.

Albo kupujesz kocioł z regulacją mocy albo bierzesz mocniejszy MPM z większym buforem. Albo walczysz podjazdowo jak partyzant;) z palnikiem do papy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam mps ds 2 bez bufora i dom podobny ok 170m2 i mam 14kw i wystarcza z powodzeniem.  podstawa dobrego spalania to ustawienie piec na min, 70 i przepalanie.

Palę sosną głównie i i w przy mrozach dodaje odrobine wegla  tak wychodzi mi niecała 1t na sezon grzewczy. 

mysle ze 18 jest wystarczająca ale i 14 dała by rade. 25kw bez bufora - lepiej zapomnij - bedzie dla ciebie na 200% za mocna.

u nas maronka pali w podobnym budunku jak twój ale nieocieplony i ma 18kw i tez zadowolony.

Ja pale suchą sosną i pali sie bdb https://www.youtube.com/watch?v=U-lmM5x7gq0

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

W związku z tym że ze zmiana kotła mogłem jeszcze jeden sezon poczekać to przewalilem forum od góry do dolu i teraz mi najbliżej do kotlow zgazowujących drewno mimo ich wysokiej ceny.

Kocioł Bioflux Alpha pb 20 kw wygląda nieźle,modulacja mocy, ekrany w komorze, drewno do 50 cm. Jaki bufor do niego ? Na tanieogrzewanie można kupić w zestawie z buforem 800 l, może lepiej dołożyć jakiś inny ?

Kocioł attack slx 15 kw za wiele się chyba nie różni ale drewno już tylko do 35 cm.

No i Blaze harmony 15 kw juz do kupienia w Polsce ale może lepiej ewentualnie poczekać na praktik. I tu też pytanie o bufor, wystarczy jakiś mały, 300, 400 l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Attack w wersji SLX (od 20kW do góry) ma dużą komorę załadunkową a polana zmieścisz na 60 cm z hakiem. Jak będziesz miał mały bufor będziesz częściej dokładać, niezależnie na jakiej mocy będziesz gonić. Ja zastanawiam się nad przewymiarowanym kotłem (w granicach rozsądku oczywiście) z dużą komorą i być może 2 buforami po 800l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chyba nie da się go kupić w Polsce.

Jak to jest z tym buforem. W piecu się pali, najpierw się nagrzewa instalacja a dopiero potem bufor ? I jaka temperatura z bufora idzie na grzejniki, można to jakoś ustawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie widziałem SLX'a w sprzedaży w Polsce ale podejrzewam, że jak ludzie zaczną pytać to sytuacja się zmieni. Jeśli chodzi o bufor to zerknij:

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

Temat buforów jest również dość szeroko opisywany na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, maffer napisał:

przewalilem forum od góry do dolu

 

Godzinę temu, maffer napisał:

Jak to jest z tym buforem. W piecu się pali, najpierw się nagrzewa instalacja a dopiero potem bufor ? I jaka temperatura z bufora idzie na grzejniki, można to jakoś ustawić ?

No to już powinieneś wiedzieć. Nie żebym był złośliwy,ale na forum tego tematu nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.07.2020 o 17:23, Ryni napisał:

Bufor jest konieczny, wynika to z przepisów i działania kotła zasypowego, czy jego brak będzie miał wpływ na trwałość kotła trudno powiedzieć, na pewno będzie miał wpływ na proces spalania i trudności z tym związane.

Jak nie jak tak,  zastanów się, ciągłe cykle spalania paliwa  na mocy nominalnej, a spalanie z niską mocą i kondensacją  kotła.

Bufor daje same plusy, podnosi sprawność czyli spalamy ekonomiczniej paliwo, są mniejsze wahania temperatury w budynku ogrzewanym, itd.

Jedyny minus to dodatkowe koszty zakup zbiornika buforowego, ale to czy kupić czy nie, można rozważać przy kotłach z podajnikiem np. pelletowych, tu  bufor niestety  konieczny w/g  przepisów. 

W dniu 10.07.2020 o 23:20, mikkei napisał:

mam mps ds 2 bez bufora i dom podobny ok 170m2 i mam 14kw i wystarcza z powodzeniem.

Im mniejszy kociołek tym mniejsza komora załadowcza, więc ładowanie bufora nawet upierdliwe.   

23 godziny temu, maffer napisał:

W związku z tym że ze zmiana kotła mogłem jeszcze jeden sezon poczekać to przewalilem forum od góry do dolu i teraz mi najbliżej do kotlow zgazowujących drewno mimo ich wysokiej ceny.

Kocioł na drewno to raczej z wymiennikiem pionowym ze względu na  szybsze zanieczyszczenie półek,  Bioflux PB ALPHA wygląda obiecująco, zwłaszcza, że ma płaszcz  katalityczny w komorze załadowczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym te półki się będą zanieczyszczać? Popiołu w drewnie raczej dużo nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Animus napisał:

Jak nie jak tak,  zastanów się, ciągłe cykle spalania paliwa  na mocy nominalnej, a spalanie z niską mocą i kondensacją  kotła.

Bufor daje same plusy, podnosi sprawność czyli spalamy ekonomiczniej paliwo, są mniejsze wahania temperatury w budynku ogrzewanym, itd.

Ciągle spalanie z mocą optymalną daje do 25% oszczędności, problem w tym, że tego trzeba się chcieć nauczyć. I to by było na tyle jeśli chodzi o plusy bufora. Ja go niema i bardzo się zastanawiam, czy w ogolę go zamatuje, na szczęście mam jeszcze 3 lata na przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestionował bym może tego gdybyś miał kocioł zgazowujący, ale znając Twoje dokonania z tego i innych forów wydaje mi się, że w kwestii spalania w tego tupu kotłach nie powinieneś się wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się nie powinieneś wypowiadać, mydlisz ludziom oczy, że zasypowiec bez bufora jest czysty, ekologiczny i oszczędniejszy niż buforem, nie jest.  To tak samo jak by z samochodu euro 6 wyciąć DPF oraz katalizator i mówić, że nadal spełnia normy.

KOCIOŁ ZASYPOWY BEZ BUFORA CIEPŁA TRUJE NA POTĘGĘ I NIE SPEŁNIA 5 KLASY. 

Niby po co producent i norma podają, że zasypowiec ma pracować z buforem ciepłą skoro według ciebie jest on nie potrzebny? 

Już wiem dlaczego tak piszesz , bo zasypowiec z buforem jest kompletnie nie opłacalny, w jego cenie jest kocioł podajnikowy.

O a co to za nowość  to mpm nie jest już kotłem zgazowującym ??

 

Montujcie dalej zasypowce bez buforów a wcześniej  czy później zabiorą wam te brzytwy. 

ttps://czysteogrzewanie.pl/2016/11/zabierzcie-malpom-brzytwy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że kocioł zgazowujący najwięcej zanieczyszczeń emituje w czasie rozpalania, u mnie poziom tlenu w spalinach, w tym okresie oscyluje na poziomie około 6% taki stan utrzymuje się przez około godzinę, pozostałe 10-12 godzin poziom tlenu ustawiony man na 8-9% zależnie od węgla i wystarczy dosypać kolejną poręce paliwa odpowiednio wcześnie by uniknąć niepotrzebnego rozpalania i niepotrzebnej emisji zanieczyszczeń. Paląc cyklicznie nie do się tego uniknąć, dlatego uważam, że bufor w takiej sytuacji nie jest dobrym rozwiązaniem.

I jeszcze dla wyjaśnienia MPM jest kotłem zgazowującym.

Zaswiadczenie MPM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier wszystko przyjmie. W praktyce MPM DS nie jest kotłem zgazowujacym i nie nadaje się do palenia drewnem. Proszę nie wprowadzać potencjalnych nabywców w błąd, chyba po to jest to forum żeby zdawać realne informacje a nie sprzedawać badziewia bo ktoś tam poprzerabial swój kocioł i z serii został tylko płaszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

A czym te półki się będą zanieczyszczać? Popiołu w drewnie raczej dużo nie jest.

Na dole jest mniej, ale u góry więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.