Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec gazowy i zerowa wydajność


Havoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam piec gazowy Junkers Novatherm 20kW (tyle udało się ze starej tabliczki przeczytać).

Zacznę od tego że rachunek za gaz-listopad- wyniósł...ponad 400zł :) Mieszkam w bloku 50m2...okna po zeszłorocznych rachunkach (ponad 200zł/m-c) zmieniłem...a tu nagle mam jeszcze wyższe rachunki.

Przyprawia mnie już to o ból głowy. W nocy potrafi zeżreć 25m3 gazu (i wcale w mieszkaniu nie jest ciepło) na innych ustawieniach zszedłem do 15m3. Jak na mieszkanie w bloku mam co prawda kiepskie warunki, cały pion pusty a ja na samej górze. Ale mimo braku ciepła z dołu to przecież i tak jest tragicznie.

 

Woda jest grzana prawidłowo, gorąca (choć nie za bardzo) ale dobra, grzejniki również potrafią się mocno nagrzać...jak trzeba można zrobić klimat tropikalny...ale...w takim razie dlaczego skąd te ogromne zużycia gazu?

Moje podejrzenia padają jedynie na ok 10letnią instalację oraz brak jakiegokolwiek odkamieniania i innych rzeczy (nie znam się :) )

Fachowiec mówił że piec pracuje dobrze O_o a odsyfienie go może spowodować przecieki, bo teraz kamień pewnie zapycha ubytki w nagrzewnicy a potem może cieknąć...no to chyba kurka nie pracuje za dobrze skoro może być dziurawy?! ...jeszcze jak przyszedł to mi podstawił przeciętą butelkę plastikową pod piecykiem bo troszke kapało...naprawa fest! :)

 

Teraz pytanie do prawdziwych fachowców (czyt. WAS :) ).

Co polecacie zrobić...nowy piec jeśli się nie mylę to wydatek rzędu kilku tysięcy a to trochę na obecny stan rzeczy za wiele ;( Dlatego sam już nie wiem...

Znalazłem nawet na allegro magnetyzery :) może coś takiego zwiększy moc?...choć nie wierzę w takie zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Kolego, bez urazy, ale wydaje mi się, że nie powiedziałem Ci że kupiłeś ten pseudowynalazek.

 

Sprawa twojej instalacji i zużycia gazu. Można zmniejszyć zużycie odkamieniając wężownicę ( wymiennik ogniowy ). Jednak może faktycznie wtedy wystąpić tala sytuacja, że zacznie cieknąć. Wtedy jedyną radą jest wymiana. Koszt wymiennika do twojego pieca to około 350 zł. Duże zużycie gazu może być spowodowane u ciebie właśnie zakamienieniem. Wtedy bardzo sie zmniejsza skuteczność wymiany płomień/wymiennik/woda w instalacji i ciepło z spalania ucieka przez komin.

 

Proponuję zwracać uwagę na wszystkie przecieki w instalacji i je szybko usuwać. Przeciek to zmiana objętości i ciśnienia w instalacji, co też trzeba uzupełnić dopuszczając wodę z kolejną porcją kamienia który odkłada się tam gdzie ma do tego najbardziej sprzyjające warunki, czyli intensywne podgrzewanie - w wymienniku.

 

A jeśli ktoś chce zastosować coś naprawdę skutecznego i polepszającego pracę i trwałość instalacji c.o. to proponuję filtry strumieniowe a separatorem powietrza. To naprawdę działa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dziękuje. Co do magnet. się nie zrozumieliśmy ale okey zostawmy już to :)

No właśnie...u mnie niby nigdzie nie cieknie, przynajmniej nie widać tego, a ciśnienie spada co kilka dni i dolewam wody cały czas.

Chcąc zmienić wymiennik muszę wzywać fachowca czy też zabrać to do jakiegoś serwisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecieki z wymiennika mają to do siebie, że ich najczęściej nie widać. Bo przeciek jest ale woda odparuje na pracującym piecu - ogrzewanym wymienniku. Trzeba dopełnić instalację, a z nową wodą kolejna porcja kamienia odkładająca się na wymienniku ogniowym. Kamień w wężownicy to izolacja cieplna na granicy ogień-woda i im ta izolacja jest grubsza ( wymiennik bardziej zakamieniony ) tym dobiór ciepła przez wodę jest utrudniony i musisz do podgrzania tej samej ilości wody użyć odpowiednio większej ilości gazu.

 

Jeśli nie masz chociaż małego doświadczenia w branży to nie proponuję wymiany samemu. Nie w tym piecu. Wezwij kogoś z pojęciem, naprawdę dobrego hydraulika lub kogoś kto naprawia piece gazowe c.o. Jeśli chcesz to i serwis.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku każdy dzień grzania na zakamienionej wężownicy to straty. Jasne, że część energii z spalania gazu odbierze ci woda ale tylko część. Reszta ucieknie przez komin i z twojego portfela. Im wcześniej wymienisz tym więcej oszczędzisz. Albo mniej wydasz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.