Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skamp pv mini czy pv 13?Dom 190 m2


SZELDON

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dylemat przy wyborze kotła. Padło na skama pv mini 9 kw lub 13. Dom nie  całe 200 m2. 15 styro na ścianach(jedna 18) wełna w skosach 30 cm,a na strychu 45 i 15 cm styropianu w podłodze parteru. Balkon o góry 6 cm styroduru, okna 3-szybowe  Temp. w domu ponad 22 stopnie. Wynik z ciepło właściwe 9 kw -pv 13 byłaby chyba ok, ale średnia moc wychodzi 3,9 kw i tu lepiej sprawdzał by się chyba skam pv mini? Ma ktoś może ,zamontowane takie piece w podobnych metrażach? Czy ten kalkulator działa w miarę ok? Obecnie mam defro 20 kw zasypowca. Nigdy nim nie paliłem na okrągło bo nie ma takiej potrzeby. W mrozy 4 duże szufle i palenie od góry raz na dobę(grzane również cwu ale to tylko godzina czasu więc nie doliczam). Wynik z tej zimy to ok.2 tony-koszt 1300 zł  jakiś groszek-(gazu brak). Informacje od sekom-

Skamp-PVmini 9kW
jak ma być z zapalarką i taką wersja SKZP02
To kocioł na palniku SV200-10 (moc max do 12kW) z dmuchawa 40W

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7sdx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ocieplony masz ten dom jakoś ? Jeśli można zapytać jakie spalanie miałeś? Na emaila odpowiedzieli,że jeśli dobrze wprowadziłem dane  na stronie cw to skamp pv mini da radę:) tylko to tak na styk mi wychodzi i stąd ten dylemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak, ocipelony mury mam 50cm plus 10 styropian. Średnie spalanie wyszło mi na poziomie 13kg w domu 21-22 stopnie woda grzania non stop, znaczy pompka włączoną na stałe Cwu. Wejdź na temat palnik sv200 tam jest już trochę na temat.

Pozdrawiam Andrzej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Skama 9Kw,  a że też jest na granicy, to wpakowany jest palnik 15 Kw. W ten sposób mam możliwość troszkę podciągnąć moc, jak by była potrzeba. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to , jak to szybko się teraz rozwija , teraz można mieć piec który dobrze spala i ekogroszek i pellet , o czymś takim niedawno to można było tylko pomarzyć . 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko, jak szybko. Czyż raz już nie było kotłów dobrze spalających wegiel, pellet i owies, nawet z zapalarkami? Tak z 15 lat temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2020 o 11:09, SZELDON napisał:

Witam, mam dylemat przy wyborze kotła. Padło na skama pv mini 9 kw lub 13. Dom nie  całe 200 m2. 15 styro na ścianach(jedna 18) wełna w skosach 30 cm,a na strychu 45 i 15 cm styropianu w podłodze parteru. Balkon o góry 6 cm styroduru, okna 3-szybowe  Temp. w domu ponad 22 stopnie. Wynik z ciepło właściwe 9 kw -pv 13 byłaby chyba ok, ale średnia moc wychodzi 3,9 kw i tu lepiej sprawdzał by się chyba skam pv mini? Ma ktoś może ,zamontowane takie piece w podobnych metrażach? Czy ten kalkulator działa w miarę ok? Obecnie mam defro 20 kw zasypowca. Nigdy nim nie paliłem na okrągło bo nie ma takiej potrzeby. W mrozy 4 duże szufle i palenie od góry raz na dobę(grzane również cwu ale to tylko godzina czasu więc nie doliczam). Wynik z tej zimy to ok.2 tony-koszt 1300 zł  jakiś groszek-(gazu brak).

Też w tym roku spaliłem ok. 2 ton w Skam-PV 13 - dom 186 m2 więc wiem, że 13 jest tu najlepszym wyborem z ekogroszkowych, ale kupując dzisiaj wziąłbym Skam BIO 15 i palił pelletami  bo wychodzi taniej i czyściej w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Pieklorz wbił ćwieka z technixem pel15 kw. Zacząłem się poważnie zastanawiać nad tą hybrydą. Zawsze można przejść na inne paliwo jak coś nie gra. Mało opini o tym kotle(w końcu nowość). Skam bio nawet jeszcze nie widziałem muszę zernkąć..ale nastawiony jestem na ecogrocha,peletem bym ogarniał cwu latem co najwyżej.Już sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2020 o 00:20, SZELDON napisał:

Mi Pieklorz wbił ćwieka z technixem pel15 kw. Zacząłem się poważnie zastanawiać nad tą hybrydą. Zawsze można przejść na inne paliwo jak coś nie gra. Mało opini o tym kotle(w końcu nowość). Skam bio nawet jeszcze nie widziałem muszę zernkąć..ale nastawiony jestem na ecogrocha,peletem bym ogarniał cwu latem co najwyżej.Już sam nie wiem.

Mi o ten sam chodziło tj. Skam Technix BIO 15 dwupaliwowy.

Zorientuj się po ile masz pellet w okolicy np. na olx bo może się okazac jak u mnei, że po 590 zł / tonę w bigbagu a za ekogroszek dobry trzeba dać 980 zł / tonę i taniej jest grzać cały rok pelletami niż ekogroszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten sterownik...taki prechistoryk trochę , no ale pierwsza wersja więc nie można wymagać wszystkiego . Chyba wstrzymam się ze skamp 13 i wezmę technix pel ale poczekam na lepsze sterowniki, to znaczy potrzebna mi jeszcze jedna pompa na pewno .

Edytowane przez SZELDON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to poczekaj, do sezonu daleko więc spora szansa na lepszy sterownik jest ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa z zaworem temp. do ochrony powrotu jest ok i chyba najlepszym sposobem dlatego wspominam. Wiesz nie każdemu pasuje chronić przez cwu ,a do zaworu czterodrogowego też zazwyczaj jest potrzebna ta dodatkowa na powrocie.W instrukcji ze sterownika od skama było"Jeśli w instalacji posiadamy pompę kotłową, to możemy wykorzystać wyjście POMPA CO2
lub POMPA CYR do jej sterowania. Pompa kotłowa chroni powrót kotła przed zbyt niską
temperaturą oraz zapewnia prawidłowy przepływ wody w tzw. małym obiegu np. przez zawór 4-D i kocioł lub sprzęgło i kocioł.
WYŁ. GDY ZBĘDNA – gdy żaden obwód (CO, CWU) nie pracuje pompa kotłowa również się wyłączy."

Dokładnie o ten parametr mi chodzi-tak chce zrobić u siebie i dlatego pytam.

Odnośnie aktualizacji rozumiem ,iż w ten sposób zmieniamy tryb z peletu na ecogroszek?

Edytowane przez SZELDON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.