Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skamp pv mini czy pv 13?Dom 190 m2


SZELDON

Rekomendowane odpowiedzi

Skamp-PV Pellet. Kocioł dwupaliwowy. Zimą palisz grochem, w okresach przejściowych i latem na CWU pelletem. Ale jak "spróbujesz" pelletu groch pójdzie w zapomnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolego Pieklorz konkretnie który piec według ciebie będzie dla mnie najlepszym wyborem którego nie będę żałował 
Bierz skampa 13 kw + zapalarka i do tego ster skzp02 lub skzp05. Do tego stera możesz podpiąć analaiaztor spalin brager bca-02 wtedy nie musisz bawić się nastawami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Heiztechnik napisał:

Więc po co kupować dwupaliwowy?

Żeby nie być zdanym na łaskę producentów peletu ?  Ci jak widać, podnoszą ceny jak im się podoba, i nikt nad tym nie panuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
3 godziny temu, radik81 napisał:

Skamp-PV Pellet. Kocioł dwupaliwowy. Zimą palisz grochem, w okresach przejściowych i latem na CWU pelletem. Ale jak "spróbujesz" pelletu groch pójdzie w zapomnienie.

On chyba nie jest dwupaliwowy bo zasobnik od spodu ma zespawany a wychodzi tylko rura do pelletu przynajmniej tak mi brat powiedział bo zamówił myśląc że będzie do tego i tego ale 15-ka jest tylko do pelletu ale w sumie już się oswoił z pomyłką .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tam zdaje się trzeba wyjąć tę część , która jest między koszem, a podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, berthold61 napisał:

On chyba nie jest dwupaliwowy bo zasobnik od spodu ma zespawany a wychodzi tylko rura do pelletu przynajmniej tak mi brat powiedział bo zamówił myśląc że będzie do tego i tego ale 15-ka jest tylko do pelletu ale w sumie już się oswoił z pomyłką .

Jest. Do zmiany paliwa należy: 

1. Zdemontować górny podajnik pelletu ze zbiornika. 

2. Zamontować zaślepkę w koszu. 

3. Zdemontować separację między koszem a palnikiem. 

4. Zamienić w palenisku płytkę z pelletowej na ekogroszkowa. 

5. Przełączyć soft z peletu na ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Pieklorz  jak ty to mówisz to tak będzie , on mi to dziś telefonicznie opowiadał i twierdził że to jest tak jak by zespawane tzn dostęp z zasobnika do ślimaka ale pewnie pierwszy raz to widział i może nie kojarzyć , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w sumie co zamówił. Przy zamówieniu pelletowego , jak ktoś nie wybiera i nie zaznacza opcji ekogroszek, to nie są wydawane tabliczki znamionowe, energetyczne ani atesty ani płytka rusztu do ekogroszku. 

Można to jednak w każdej chwili zamówić. Taki zestaw do ekogroszkowego to koszt 200zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 25.02.2021 o 17:24, Pieklorz napisał:

Jest. Do zmiany paliwa należy: 

1. Zdemontować górny podajnik pelletu ze zbiornika. 

2. Zamontować zaślepkę w koszu. 

3. Zdemontować separację między koszem a palnikiem. 

4. Zamienić w palenisku płytkę z pelletowej na ekogroszkowa. 

5. Przełączyć soft z peletu na ekogroszek

Miałeś rację , on to źle oglądał i okazało się że jest dobrze czyli po zdemontowaniu tej nakładki robi się ekogroszkowiec , teraz kompletuje resztę czyli nowy komin bojler jakiś zawór 3 lub 4 drogowy i kwiecień wymiana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś miał możliwość porównać palniki sv200 z innymi np sasa heiztechnik lub innej firmy ? Oraz może ktoś z was przesiadł się z pieca z palnikiem sv200 na inny lub w drugą stronę? Jak jest z opałem gdzie mniej spala itp. Oraz pytanie jak to jest z piecami skamp na ekogroszek ponoć mozna również przerobić na pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś miał możliwość porównać palniki sv200 z innymi np sasa heiztechnik lub innej firmy ? Oraz może ktoś z was przesiadł się z pieca z palnikiem sv200 na inny lub w drugą stronę? Jak jest z opałem gdzie mniej spala itp. Oraz pytanie jak to jest z piecami skamp na ekogroszek ponoć mozna również przerobić na pellet?
Ja przeszedł z fajki pancerpola PPS 10kw, potem był Batory 10 kw a później skamp z SV i na tym palniku najoszczedniej spala i praktycznie każdy opał.
Teraz używam sondy lambda tlen mam 9-14% co na retoercie żeby dobrze się paliło to tlen trzeba trzymać 12-16% świadczy to też o mniejszej sprawności retorty..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Pieklorza.

Czy kocioł SKAM PV13 można przezbroić także na pellet. 

Czy można go zamówić jako kocioł dwupaliwowy?

Czy można kupić jako ekogroszkowy, a później dokupić odpowiednie części, aby był także pelletowy?

Jeśli tak, to jaką moc generuje na pellecie? Jakiej wielkości dopłaty można się spodziewać?

Myślałem o zakupie SKAM pv13 w wersji ekogroszkowej z SKZP-05 (podobno ma mieć także obsługę pelletu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że są  Skampy  na dwa paliwa. Do peletu jest potrzebna separacja między koszem a podajnikiem,  dodatkowy podajnik, płytka do palnika, oraz sterownik który ogarnia oba paliwa.

Jeśli ktoś już posiada skampa na groszek, to może sobie dokupić owe części, i będzie działał. 

Zapomniałbym , a jeszcze potrzebna jest zapalarka. 

Moc osiągnie taką, na jaką pozwoli palnik.

Oczywiście są kompletne kotły, jeśli ktoś potrzebuje zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławek007 Jak planujesz palić ekogroszkiem możesz zamówić Skamp-PV 13kW z skzp05, do 05ki jest 620zł dopłaty.

05ka obsługuje zapalarkę i da się z niej zrobić pod pellet choć fabrycznie bez obsługi czujnika pojemnościowego pelletu (a jest potrzebny do svki pelletowej).

Następnie aby z 13ki ekogroszkowej zrobić uzbrojenie pelletowe potrzeba górny podajnik pelletu, separację, płytkę do pelletu. Ogólnie aby to wszystko miało szanse na pelecie śmigać z drobną przeróbką 05-ki to min. ok. 1300-1400zł trzeba liczyć po tzw najniższej linii oporu bez wymiany sterownika.

@Stas21 myślę,że PV15Pell zaletą tego wymiennika jest wpływ na generowane temperatury spalin, jakby trzeba było je podsnieść, to można wymontować zawirowacze z ciągów pionowych (np. na lato)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że wymiennik z pionowym grillem spalinowym jest lepszy do obsługi.

Dzięki niemu kocioł niższy a samo czyszczenie rzadsze. Plus to możliwość demontażu zawirowaczy z ciągów pionowych dla podniesienia spalin, to na lato dobra rzecz.

 

Co do przepisów i wydawania pozwoleń na budowę od stycznia 2021 preferowany w tym zakresie jest pellet. Od bodajże 1lipca tego roku w dotacjach przy emisji pyłu do 20mg/m3 jest tez przewidziana większa dopłata na kotły na pellet. Myślę,że aktualnie lepiej miec wyjściowo kocioł na pellet i papiery dla pelletu a ekogroszkiem zawsze tez idzie palić. Panowie z laboratorium badan kotłów Zetom Katowice wspominali,że to prawdopodobnie ostatni rok dotacji do ekogroszku, więc jak ktoś palnuje zakup na dotację do ekogroszkowego, to w tym roku chyba będzie to ostatnia szansa

 

Sam własny, starszy i duży dom ogrzewam od stycznia pelletem na Sv-ce, wczoraj przywiozłem testową partię pelletu 8mm workowanego po 15kg w cenie 600zł/tona, wczesniej miałem taki przemysłowy z MDF po 450zł w BigBagu. 600zł przy wygodnych workach 15kg to i tak nadal taniej jak dobry groszek, który w moim regionie jest po średnio 900zł, więc mimo tego,że więcej schodzi na dobę pelletu jak groszku, to wychodzi taniej a jest nieporównywalnie czyściej i dużooo mniej pellet brudzi sam wymiennik. Mniej przy tym pracy krótko mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik w skampie pv15 pellet to ta sama konstrukcja jak w skampie 13kw? Też przeszedlem na pellet z MDF-u po 600zl palę nim w szufladzie defro. Palnik w skampie 15 pellet poradzi sobie z gorszym pelletem ma funkcje czyszczenia w razie wystąpienia jakiś spieków. Do tego kotła jest jakiś inny sterownik niż Argos który obsługuje pellet i ekogroszek nic z skzp nie wyszło? Myślę właśnie nad skampem 15 pellet. Do domu kostka lata 80 na obecną chwilę brak ocieplenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2021 o 13:15, Pieklorz napisał:

@Sławek007 Jak planujesz palić ekogroszkiem możesz zamówić Skamp-PV 13kW z skzp05, do 05ki jest 620zł dopłaty.

05ka obsługuje zapalarkę i da się z niej zrobić pod pellet choć fabrycznie bez obsługi czujnika pojemnościowego pelletu (a jest potrzebny do svki pelletowej).

Następnie aby z 13ki ekogroszkowej zrobić uzbrojenie pelletowe potrzeba górny podajnik pelletu, separację, płytkę do pelletu. Ogólnie aby to wszystko miało szanse na pelecie śmigać z drobną przeróbką 05-ki to min. ok. 1300-1400zł trzeba liczyć po tzw najniższej linii oporu bez wymiany sterownika.

 

Na razie planuję przez 1,5-2 zimy palić Greenpalem 3-20mm (25-27MJ), bo udało mi się zakupić kilka ton w promocji z PGG za 646zł. z przesyłką w cenie zanim go wycofali z oferty.

A co trzeba przerobić w SKZP-05, aby działał z pelletem? 

Bo nie ukrywam, nie chciałbym wymieniać sterownika. Czujnik pojemnościowy trzeba dokupywać osobno czy w tej przeróbce za 1300-1400 to już jest?

Widzę, że przy pellecie dużo czyściej, a można koło mnie zakupić w cenie poniżej 600zł. Groszek kosztuje 830-850zł, więc chciałem spróbować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.