Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skamp pv mini czy pv 13?Dom 190 m2


SZELDON

Rekomendowane odpowiedzi

Zapowiada się ciekawie , jak z cena nie przesadza to warte rozważenia , TIMEL  miał wypuścić moduł rozszerzeń do SKZP ale coś mocno się opóźnia , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2020 o 07:41, Pieklorz napisał:

Wersja v1 posiadająca badania jest na 3pompy. Tu płytka ma bodajze 12wyjść łącznie. 

Wersja V2 czekająca w kolejce na badania jest na więcej pomp i dwa zawory. Producent nie wprowadzi jej na rynek do chwili ukończenia badań. Ta płytka ma mieć 16wyjść łącznie.

A będzie to jakoś oprogramowane "po Bożemu?"

Wersja V1 widzę ma trzecią pompę jako cyrkulacyjną praca pauza - czyli jako kotłowej jej nie zrobimy zależnej od temperatury. W efekcie podstawowe schematy do pelletu biorą w łeb.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tworzę ani tego sterownika ani nie piszę softu. Przy pracach nad V2 zgłosiłem co bym chciał, podobnie zrobili inni producenci. Kwestia kogo wysłuchają i jak to ostatecznie wykonają. Kiedy będzie? Jak skończą pisać nowe warunki dla większej ilości urządzeń oraz czujników i jak będzie to przetestowane przez nich.

 

Zaletą tego v1 jest łatwość poruszania się po menu, duży czytelny wyświetlacz. Trzeba mieć w ręku oba, aby się przekonać. Sam ten 7calowy wyświetlacz generuje koszty. Kwestia ilości i może poziom dopłaty nie będzie tak wysoki.

Tu także są sugestie zgłoszone odnośnie rozwoju oraz opcji jego rozbudowy przez RS. Pracy mają sporo a okres roku jest jaki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetlacz wygląda spoko - fakt, że to pewnie będzie jakiś w miarę uczciwy sterownik ze stajni technixa też cieszy.

Jest komunikacja RS to i opcje na przyszłość są. Co jak co, ale SVka w wersji groszkowej i pelletowej z badaniami powinna być przyszłościowa i jakiś porządny sterownik jej się należy. Pewnie jeszcze jak dojdzie Skamp PV z podwójnymi badaniami to rozbije bank bo jednak czyszczaki do pelletu to fajna sprawa.
Fajnie by było jednak, żeby sterowanie nie było robione po łebkach jeśli chodzi o soft - ale czas pokaże co z tego wyjdzie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam program to zawsze kwestia ważenia tego, co robi producent elektroniki i jak to widzi, dalej zgłoszenia oraz życzenia producentów razem z uwagami zbieranymi od klientów, uwagi instalatorów w połączeniu z dalszą obsługą serwisową. 

 

Na przykładzie takiego SKZP, dość szybko weszła zapalarka od momentu startu prac, a w fazie rozwoju softy miałem co 24h. Tu jednak sprawa była prosta, bo robione było coś, czego nie było.

Kwestia poprawy czujnika pogodowego utknęła w czasie po dzień dzisiejszy a miało być szybko i sprawnie.

 

Przy kolorowym uwagi m.in. zgłaszam ja, ale też spora firma z rynku słowackiego, inny duży polski producent (pewnie za jakiś czas temat wypłynie sam), są uwagi innych korzystających z niego od pierwszych sztuk testowych, jest takżeTechnix ,bo to przecież główny inwestor i dystrybutor dla producentów kotłów. Musi potrwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Panowie potrzebuję piec na ekogroch dom ok 160m2 po niemiecki średnia wysokosc pomieszczen ok 215cm parter z piaskowca ok 80cm piętro pustak i coś jeszcze ok 40cm gr. Do tego 10cm styropian a piętro od poddasza ocieplone 20cm wełna rodzina 5 osób 2 łazienki 1prysznic i 1 wanna. Pomożecie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/blws

Zastanawiałem się nad sas solid 19

Heiztechnik q eko 20

Defro sigma lub zębiec ale jeszcze wpadl ten skamp i teraz mam wielki problem co wybrać oraz moc jaka dobrać żeby nie przedobrzyć  teraz mam zwykłego heiztechnika 25kw i wydaje mi się zbyt wielki i musiałem na 90% grzejnikach założyć termostaty 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 22,0°C.

10,9kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -18°C.

A Ty chcesz zasadzic niemal 9kw większy kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko tą ciepla wode liczysz na caly rok . Czyli dodaje się zapas a  korzysta sporadycznie . I w efekcie ma się cały czas przewymiarowany kociol . Tak że jak dodawać ten zapas to maks 2kw i w sumie @Pieklorz się wstrzelil w moc .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na węglu i retorcie 95, a świstak siedzi i zawija w te sreberka. Takie rzeczy zobaczysz na papierach z dwóch instytutów ichpw i sorbchemu. Wynika to z badania drugą metoda wskazaną w normie, gdzie pewnych elementów nie bierze sie pod uwagę. Wszystko jest dobrze póki nie trafi to na badania krzyżowe, a na te przetarg wygrał ZETOM i bada bardziej restrykcyjna metoda i przy dobrych wiatrach wyjdzie z tego 88-89%.

Przyjmij sobie, co będzie zdrowym podejściem, że kotły 5ej klasy i ecodesign powinny mieć >88% na 100 i 30% mocy w laboratorium a reszta w domu to już dosłownie kwestia dobrego palnika, paliwa i operatora niezależnie od kotła jaki sobie wybierzesz.

Rzetelnie zbadany kocioł z retorta musi miec mocniej rozbudowany wymiennik i jakieś ceramiki bądź zawirowacze, bo taka jest specyfika pracy retorty,że bez tego nie wyjdzie.

Najcześciej jak jest retorta, to więcej ceramiki i puzlli musi być tam, gdzie palnik, czyli w komorze. Ceramika za jakis czas będzie wymagać wymiany.

 

Moja rada jest taka, abyś nie brał większego jak 15kW a reszta wg Twojego uznania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli iść już w 15 kw . Przemyślał bym kociol na dwa paliwa . I tak zima slaby ale mało kłopotliwy groch , po to by zapewnic sobie dobre spalanie na niskich mocach . Typowe lato oraz okresy przejściowe montaż systemu peletowego , to zapewni odpalanie po to by nagrzac ciepła wode czy tylko uzupelnienie ciepla w domu . Musisz się liczyć z tym że kocioł ma stałą swoją moc maksymalna A co za tym idzie palenie poniżej tej mocy traci na sprawności . I to co spali nie spali tak optymalnie jak przy pełnej mocy . Więc wybieranie zapasu jest wybieraniem gorszej sprawnosci przy cieplejszych dniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak,że między 30 a 100% mamy podobne sprawności, do tego potrzeba odpowiedniego palnika, znaczący spadek jest poniżej 25-30%mocy.

Te widełki w normie 30-100% nie są z sufitu wzięte.  Tu słabiej wypadają retorty obrotowe, z retort najlepiej wychodzi klasyczna, szczelna fajka dobrana wielkościa do kotła i szczelna, połączenie żeliwa i stali, bo to przy obecnych wymogach jest istotne, same żeliwne to już wg mnie nie na ten czas i nie na te paliwa. Ja preferuję SVki, bo wypadają najkorzystniej, nie mniej jak ktoś woli klasyczne rozwiązania, to szczelna stała retorta w mocach kotła 20 w górę się sprawdza (powiedzmy od 17-18kW minimum), tutaj potrzebny kocioł 13-15kW.

Z mojego doświadczenie wynika,że standardowe retorty to zakres od 6-7kW w górę, SVka pójdzie dobrze od 4kW. Większość sezonu potrzebujemy tego zakresu w okolicy 4kW dla uzupełniania strat ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł/piec to musisz wybrac sobie sam wg swojego upodobania.

Jak chcesz retortę, to ja tylko sugeruję, abyś patrzył na klasyczną i jak najmniej ceramiki czy stada jeży (blaszek na płaskich kanałach, bo to strasznie upierdliwe w czyszczeniu)

Przy ceramice należy liczyć się z tym,że kiedyś pęknie i daną płytę trzeba będzie wymienić (to nic strasznego, tak jak wymieniamy klocki w aucie czy tarcze, tylko mówię,że trzeba to brac pod uwagę)

 

Ja preferuję palniki SV200, bo na stanowisku miałem okazję pracowac z wieloma palnikami i ten moim zdaniem w najszerszym zakresie pracuje z niskimi emisjami utrzymując wysoką sprawność procesu spalania. To palnik, który powstał z myślą o klasie 5-ej i nie był do niej naciągany, plus tego jest taki,że nie ma w kotłach przebadanych z palnikiem SV200 płyt ceramicznych. 

Idealnych rozwiązań nie ma, każdy palnik ma silne i słabe strony. SVka jest tak skonstruowana, że jej serwis jest prosty i dane elementy można wymieniać, podobnie jest w przypadku klasycznych retort, szczególnie pancerpola, gdzie od lat wszystko dostaniesz tj czy rure, czy ślimak, czy wianek. Problem serwisowy jest przy żeliwnych, tu częśc producentów zakończyła produkcję (np. firma żeliwny sp z o.o.) wraz ze zmianą normy i brak odlewów a inne firmy zmodyfikowały odlewy (kilka zmian ekoenergia, kilka zmian ewmar, drobne korekty batory itd.) i przy awarii najczesciej cały odlew wymaga wymiany jak ktos ma stare wersje. Nieco więcej zachodu jest z serwisem obrotowych, ale to tez wszystko do ogarnięcia.

Ja pracuję w sekom, więc cieszyłbym się jakbyś taki wybrał, ale to jest Twoja decyzja i nie zmuszam do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.