Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie da rady... Pompa kotlowa wilo 25/1-4 pracuje na min czyli na 5w a zawory 3d podlog pootwierane na 60%  i dogrzany jedynie pierwszy pi nitce . 

158981707062682773456215082007.jpg

KNie da rady... Pompa kotlowa wilo 25/1-4 pracuje na min czyli na 5w a zawory 3d podlog pootwierane na 60%  i dogrzany jedynie pierwszy pi nitce . 

20200518_174631.jpg

20200518_174653.jpg

Opublikowano

5 Wat to nie jest jej minimalna moc...

Ile masz ustawione na pokrętle?

Do testów masz jeszcze ten zawór przed pompą.

Opublikowano

Daje też o sobie znać brak ZZ na powrotach z poszczególnych obiegów.

Opublikowano

Na stalych ibrotach c1 pompa chodzi na 6w. Na ustawieniu min na grzejniki idzie 4w. Zawor jak zdlawie minimalnie to jest 1w czyli mieli... Wstawienie "skrotu " za ostatnim po nitce zaworem 3d a powrotem do kotla pomoglo by w odzyskaniu obiegu, plus zaworyvzwrotne przy wyjsciu i wejsciu do kotla? 

Widac ze nie ma obiegu... Pompa kotlowa 5w , pompy na zaworwch 3d po 12w i takie otwarcie zaworow...

15898178708913970842171372754876.jpg

Opublikowano (edytowane)

Ustaw kotłową na 9W i wtedy przymknij zawór, a pompy na obiegach podnieś do 20W.

12 minut temu, kozik123 napisał:

... Wstawienie "skrotu

Na 100% to pomoże przerobienie zgodnie z zamieszczonym schematem.

Reszta pomysłów to chałtura.

Edytowane przez Darekgra
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Tak się cały czas przyglądam jak rozwija się sytuacja i wydaje mi się, że wszystko kręci się w kółko, skoro zmiany ustawień nic nie dają, to w końcu trzeba się wziąć za przebudowę instalacji według schematu, który koledzy dopracowali.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

@kozik123 dla pewności i mojego świętego spokoju możesz zdjąć jeszcze siłowniki i zrobić zdjęcia samym zaworom aby być pewnym że przesłony w zaworach są poprawnie ustawione.

Opublikowano (edytowane)

@kozik123 Cały czas próbuje zrozumieć jak masz podłączone i skonfigurowane sterownik, chciał bym to rozebrać na części. Zapytam może najpierw o sterownik dodatkowy, bo tu niema za dużo elementów. Przede wszystkim, gdzie masz zamontowane czujniki od tego sterownika, bo to, że pracuje on w trybie podłogówki jest oczywiste?

Edytowane przez Ryni
Opublikowano

Tak mzt pracuje jako zawor podlogowy pod ktory podlaczony jest zawor 3d na silowniku, jego czujnik powrotu podpiety jest przed samym wejsciem powrotu do pieca co nijak ma sie do wskazan temp czujnika wbudowanego zaworu podczas pracy pompy przewalowej z uruchamianiem histereza powrotu. Przy pracy pompy przewalowej ciaglej temp czujnikow obydwu zaworow pokrywaja sie . 

Odnosnie rozwiazania problemu to co, pompa za zaworem 4d? 

Opublikowano

Właśnie i moim zdaniem ten czujnik powinien być na powrocie tego obiegu podłogowego, który jest obsługiwany prze ten sterownik, tak żeby pomiar temp. z tego czujnika odnosił się tylko do tego obiegu, a że jest to jeden z wielu obiegów można go pominąć, wyłączyć, albo zignorować, a pracę tego obiegu ustawić w priorytecie CO, wtedy algorytm będzie odnosił się do czujnika za pompą.

Teraz chciał bym się dowiedzieć jak podłączone są pompy, zawór i czujniki do sterownika kotła. Pompę CWU można pominąć, bo tu powinno być wszystko OK, bardziej interesuje mnie w jaki sposób podłączona i jak skonfigurowana jest po pompa za zaworem 4D(czy to jest pompa CO)?

Jak podłączona jest pompa za 2 zaworem 3d jak opisana jest w menu sterownika (jako pompa obiegowa, pompa zaworu czy podobnie), w końcu czy za tą pompą jest czujnik temp. z którego odczytywana jest temp.tego obiegu?

No i czy pompa przewałowa jest tak skonfigurowana w sterowniku i sterowana jest z czujnika na powrocie kotła przy samym kotle?

 

Opublikowano

Pompa przewalowa sterowana jest z czujnika wbudowanego i z tego samego czujnika korzysta zawor podlogiwy z sikownikiem dolnej podlogi. Pompy podlogowe widac na zdjeciach : zawzawor wbudowany i zawor 1( dolna i gorna podloga) .  pompa za zaworem 4d jak i sam zawor 4d nie sa podpiete pod sterownik ( pompa jedynie sie uruchamia razem z kotlowa od progu temp) , gdyz zawor ten nie jest na silowniku a sterowany manualnie. Jak juz wspomniano problemem jest brak obiegu goracej wody, problem rozwiazuje sie podczsas pracy cwu lub gdy zawor 4d jest otwarty na 100% ale to nie jest rozwiazanie...

Opublikowano (edytowane)

Czyli pompa przewałowa skonfigurowana jest OK, jedyny problem to zawór 3D i pompa dolnej podłogi, ta poma powinna być skonfigurowana w trybie podłogówki i jednocześnie w trybie priorytetu CO, wtedy algorytm nie powinien przymykać zaworu dla trybu ochrony powrotu. Pompa za zaworem 4D może być tak podłączona.

Obejrzałem jeszcze raz filmik i wszystko wygląda dobrze tzn. zawór dolnej podłogówki nie zamyka się po uruchomieniu pompy przewałowej, tutaj już nic nie poprawisz i zmiany ustawień nie pomogą, musisz przerobić instalacje tak jak na schemacie.

Edit:

Algorytmy w sterownikach pisane są pod konkretne schematy instalacji i jeśli instalacja się od tego schematu rożni to po prostu nie będzie działać, dzisiaj sam dzwoniłem do serwisu Tech-a, żeby dowiedzieć się czy algorytm CWU(sterownik różnicowy) obsłuży mi zawór przełączający 2 bojlery.

Edytowane przez Ryni
Opublikowano (edytowane)
10 godzin temu, kozik123 napisał:

Jego czujnik powrotu podpiety jest przed samym wejsciem powrotu do pieca  co nijak ma sie do wskazan temp czujnika wbudowanego zaworu podczas pracy pompy przewalowej z uruchamianiem histereza powrotu

Ale to chyba jest logiczne że jak niema przepływu na obiegu kotłowym to rużnica być musi i nie doszukuj się tu drugiego dna bo go niema.

10 godzin temu, Ryni napisał:

Właśnie i moim zdaniem ten czujnik powinien być na powrocie tego obiegu podłogowego, który jest obsługiwany prze ten sterownik, tak żeby pomiar temp. z tego czujnika odnosił się tylko do tego obiegu

To kolego niestety jest bzdura... Czujnik powrotu ma mierzyć temperaturę wody wpadającej do kotła (w tym celu jest ochrona powrotu) pomyśl jaka jest temperatura wody powracającej z samego obiegu podłogowego... oraz weź pod uwagę to że nie masz możliwości jej podniesienia na samym powrocie z obiegu dopiero poprzez podmieszania z obiegiem kotlowym.

Edytowane przez Darekgra
Opublikowano (edytowane)
9 godzin temu, kozik123 napisał:

Jak juz wspomniano problemem jest brak obiegu goracej wody

Obieg jest zawsze tylko że w Twoim przypadku w określonych sytuacjach jest on odwrotny niż być powinien.

8 minut temu, kozik123 napisał:

Czyli jaka przerobka usprawni cala instalacje, co najlepiej zrobic? 

 

Jak to jaka??? W tym temacie w poście #50 masz załączony schemat @Ryni lekko zmodyfikowany przeze mnie aby było dobrze i według niego trzeba wykonać instalację. Tylko musisz jeszcze zachować odpowiednie średnice rur oraz zaworu 4d aby to wszystko mało "czym płynąć". W tej chwili wyjście z kotła i powrót do niego są również zbyt małej średnicy.

Ps

Prosiłem kiedyś o zdjęcia rozdzielaczy podłogowych, bo tam też jeszcze mogli coś namieszać.

Edytowane przez Darekgra
  • Zgadzam się 1
Opublikowano
8 godzin temu, Darekgra napisał:

To kolego niestety jest bzdura... Czujnik powrotu ma mierzyć temperaturę wody wpadającej do kotła (w tym celu jest ochrona powrotu) pomyśl jaka jest temperatura wody powracającej z samego obiegu podłogowego... oraz weź pod uwagę to że nie masz możliwości jej podniesienia na samym powrocie z obiegu dopiero poprzez podmieszania z obiegiem kotlowym.

Tu mnie masz, powinienem raczej napisać napisać, że ten czujnik(dodatkowy) w tej konfiguracji sterownika w zasadzie nie działa, jest tylko wskaźnikiem, a ochrona powrotu realizowana jest dzięki czujnikowi sterownika głównego.

Opublikowano (edytowane)

@Ryni działa i steruje funkcją ochrony powrotu na zaworze podpiętym do wspólnego sterownika. Za utrzymanie prawidłowej temperatury powrotu w tym układzie głównie odpowiada pompa na bypassie (czujniki to tylko sygnał wejściowy i same nic nie robią) a zawory mają jej tylko pomóc w sprawniejszym przywróceniu rządnej temperatury powrotu oraz zapobiec nadmiernemu schłodzeniu kotła.

Koledzy mieszacie jeszcze dwie sprawy:

1. To Pompa kotłowa na bypassie która fizycznie wykonuje robotę i dogrzewa powrót kotła poprzez tłoczenie gorącej wody z góry kotła na jego dół czyli powrót. W tej konfiguracji nie potrzebuje ona żadnego sterowania poprostu ma działać cały czas i może być podpięta na "sztywno" do gniazda elektrycznego. Oczywiście jeśli sterownik pozwala można nią sterować na zasadzie włącz wyłącz wraz z uruchomieniem i wygaszeniem kotła. Przy instalacjach poprawnie zmontowanych i idealnie zestrojonych można pokusić się o sterowanie z histerezą zależną od aktualnej temperatury powrotu.

2. Ochrona powrotu realizowana przez zawory 3 czy 4D, w tym wypadku działa ona na prostej zasadzie, jeśli temperatura powrotu kotła ( nie danego obiegu) spadnie poniżej ustalonego minimum ma za zadanie odciąć odbiór ciepła od kotła tym samym odcinając powrót z obiegu grzewczego schłodzonej wody do kotła. Co daje możliwość szybszego dogrzanie powrotu kotła przez punkt 1, oraz w konsekwencji mniejszy spadek temperatury zadanej (wyjściowej) z kotła. Do poprawnego realizowania tej funkcji sterowniki zaworów potrzebują danych z czujnika-ów temperatury powrotu na wejściu do kotła, niema to znaczenia czy jest to czujnik wewnętrzny sterownika kotła czy czujnik dodatkowego sterownika zaworu,  pod warunkiem poprawnego jego umieszczenia na instalacji.

Edytowane przez Darekgra
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

W tym konkretnym przypadku, przy takiej konfiguracji dodatkowego sterownika ten czujnik po prostu sobie jest i nie steruje żadną funkcją tzn. w przypadku przypisania do tego konkretnego zaworu priorytetu CO odczyt z tego czujnika nie ma wpływu na pracę zaworu i pompy. Co innego gdyby był ustawiony priorytet ochrony powrotu, wtedy przymykał by zawór żeby podnieść temp powrotu, ale to by miało sens przy zaworze 4D lub gdyby ten sterownik sterował zaworem 3D używanym tylko do ochrony powrotu ale to nie dotyczy tego przypadku.

W głównym sterowniku w kotle wygląda to trochę inaczej, choć tam też czujnik powrotu jest wyłączony z pracy pompy i zaworu 3D. Działa to w taki sposób, że czujnik powrotu przez to, że włączony jest priorytet CO nie bierze udziału w pracy zaworu 3D i pompy, a dzięki temu można go przypisać do styku dodatkowego, który pracuje w trybie pompy przewałowej i ten układ czujnik-styk działa jak zwykły termostat załączający pompę. Tak to mniej więcej wygląda w sterownikach Tech-a i muszę przyznać, że trochę mi zajęło nim zrozumiałem jak działają poszczególne algorytmy i co, kiedy i w jaki sposób obsługują.

Jeśli chodzi o zasady ochrony powrotu przy użyciu zaworu 3D, 4D, czy pompy, to je znam i rozumiem, ale na pewno nie był bym w stanie ich tak dobrze opisać jak Ty to zrobiłeś.

Opublikowano (edytowane)

Nie wiem co masz dokładnie na myśli pisząc "priorytet CO" przy sterowaniu zaworami. Stery Techa te od kotłów i MZ czegoś takiego nie mają. Jest tylko dodatkowa funkcją ochrony powrotu, oraz ochrony kotła.

W konfiguracji którą ma autor czujniki powrotu główny i dodatkowy biorą udział w realizowaniu funkcji ochrony powrotu na obu zaworach 3d pod warunkiem aktywacji owej funkcji, dodatkowo dla czujnika powrotu głównego jest możliwość włączenia jego wskazań do sterowania pompą kotłową.

21 minut temu, Ryni napisał:

ale to by miało sens przy zaworze 4D lub gdyby ten sterownik sterował zaworem 3D używanym tylko do ochrony powrotu ale to nie dotyczy tego przypadku.

Ma to sens dla obu przypadków również w instalacji autora tematu.

Edytowane przez Darekgra
Opublikowano

Czyli jednak czegoś nie wiedziałem o sterownikach Tech-a, " priorytet CO" to jest funkcja(część algorytmu, nie wiem jak to dokładnie nazwać), która wyławiacza przymykanie zaworu, gdy potrzeba więcej ciepła(wody z obiegu) do podgrzania powrotu i jednocześnie wyławiacza czujnik powrotu z pracy algorytmu zaworu 3D i w sumie staje się on zwykłym termometrem lub jeśli jest możliwość przypisania go do dodatkowego styku, działa on jak czujnik termostatu. Tutaj w przypadku tych sterowników wygląda na to, że "priorytet CO" jest ustawiony domyślnie i nie ma go w menu, a dopiero włączenie "priorytetu ochrony powrotu" go wyłącza.

W przypadku tej instalacji, a w zasadzie przy takiej konfiguracji, czujniki powrotu są wyłączone z pracy algorytmów sterujących zaworami 3D, jeden działa jak zwykły termometr(sterownik dodatkowy), a drugi jest przypisany do styku dodatkowego (pompa przewałowa) i w połączeniu z nim korzysta z innego algorytmu działając jak zwykły termostat ze stykiem zwiewnym, załącza tylko pompę ochrony powrotu.

Opublikowano (edytowane)

Autor ma włączona ochronę powrotu na obu zaworach więc czujniki są niezbędne do prawidłowego sterowania siłownikami.

Dla uściślenia... jeśli chodzi o pompę kotłową to próg jej załączenia jest zależny od minimalnej ustawionej temperatury osiągniętej na kotle, temperatura z czujnika powrotu określa maksymalną temperaturę do jakiej ta pompa ma pracować i po jej przekroczeniu zostaje wyłączona a powróci ponownie do pracy po jej spadku o ustawioną histerezę.

Edytowane przez Darekgra
Opublikowano

Powiem, że raczej nie, bo wtedy w momencie uruchamianie pompy ochrony powrotu obydwa zawory powinny się przymknąć o kilka procent(5%?), a na filmie tego nie widać, chociaż w tej chili zaczynam mieć wątpliwości.

Opublikowano (edytowane)

Dlaczego miały by się przymykać?

Dla pompy kotłowej możesz dać inną temperaturę powrotu np 58 stopni a dla ochrony powrotu przez zawory inna np. 45 i wtedy zawory nie zamkną się przy pracy pompy kotłowej bo to odrębne sygnały sterujące, a zaczną się zamykać dopiero w sytuacji gdy powrót spadnie poniżej 45 stopni.

Ps.

Ochrona powrotu na zaworach po aktywacji zamyka zawory do ustalonego minimalnego otwarcia a nie tylko o kilka %.

Edytowane przez Darekgra

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.