Skocz do zawartości
IGNOROWANY

dwa rozdzielacze czy jeden instalacja co


1pieter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Remontuje dom z 75r i niedługo już przyjdzie czas na zrobienie centralnego ogrzewania, chciał bym się poradzić czy jeśli planuje (parter) podłogówkę w 4 pomieszczeniach i 3 grzejniki to muszę dawać osobne rozdzielacze do tego i tego? Kotłownia i bojler będą w piwnicy. Pomieszczenia wyglądają jak na załączonym obrazku podłogówka na czerwono, a grzejniki na zielono.

Pozdrawiam

centralne.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz do grzejników możesz zainstalować w piwnicy bo odpowietrzą się te obiegi przez grzejniki ale rozdzielacz do ogrzewania podłogowego musi być na tym poziomie gdzie jest podłogówka aby można było ją odpowietrzyć. W grzejnikach i podłogówce panują inne temperatury i muszą to być dwa niezależne obwody a zatem i rozdzielacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jak byś jeszcze napisał na co będzie kocioł, i jak planujesz sterować temperatura w obiegu grzejnikowym i podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 1pieter napisał:

dzięki za jasną odpowiedzi, bo widziałem po domach, że mają na jednym rozdzielaczu to i to dlatego mnie to zastanawiało

To widziałeś pewnie rozdzielacze kombinowane do CO i podłogówki. Są takie, ale instalacja podłogowa musi być przemyślana i dobrze policzona oraz wykonana. Sterowanie nią wtedy jest ograniczone, bo mamy jedynie mieszacz pompowy oraz termostaty w pomieszczeniach a pętle odcinane powinny być siłownikami. 

Tak czy owak muszą być dwie pompy, z czego jedna mo,ze "obsłużyć" zasilanie CWU oraz rozdzielacza CO/PODŁ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom kupiliśmy z kotłem defro optima komfort plus 10-15 kW węgiel kamienny który ma 5 lat . Właśnie nie wiem za bardzo teraz. Maiłem zmałpować od brata ponieważ ma podobny dom, ale on ma właśnie na jednym rozdzielaczu , a w to chyba nie chciał bym się pchać . Szukam informacji w internecie, ale mało jest gotowych schematów co za czym połączyć by to działała, dużo tylko ogólników jest i jestem trochę w kropce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyśle nad tym buforem, ale chyba budżet mi narazie nie pozwoli na takie wydanie ponad 1500zł na jakiś bufor 1000l.

jak w ogóle realizować sterowanie takim centralnym ogrzewaniem? przy trzech pompkach na podłogówce, grzejnikach i CUW?

znajdę gdzieś materiały wspomagające jak zaprojektować sobie instalacje na odcinku od rozdzielacza do pieca?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.