Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Zamiast Zaworu 4d


1973

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zacząłem palić od 1 pażdziernika do dziś 14.12 10 minęło 75 dni.Kupiłem 80 worków pieklorza worek waży 25kg razem 2 tony.Zostało mi, teraz byłem w kotłowni 34 worki czyli spaliłem 46 worków = 1150 kg. Chata parter 80m2 strych 20m2 na dole 22st a na strychu 14st żeby nie zamarzło bo góry nie użytkuję.Piec poza domem 10m (garaż). No i wymiennik + termostaty. Jak były mrozy -15 to w podajnik naładowałem 90kg zjadł to w 4 doby,na dobę pożarł 22.5kg.Dodam jeszcze że przez te 75 dni jeden raz czyściłem piec. Czy warto wstawiać zawór 3 D czy mogę jeszcze coś zaoszczędzić????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to dobry temat, myslalem ostatnio by go założyć, ale jak wasze doświadczenie z tego typu zaworami w porównaniu z ztradycyjnymi 3 i 4 drogowymi( tutaj myśle bez sterowania-zwykla nastawa reczna)

To jest właśnie zwykła nastawa ręczna, tylko nastawiasz temp. wyjściową a nie stosunek mieszania (on dobiera się sam). Tak więc jak dla mnie są trochę lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie, że wymiennik ogrzewa wam pomieszczenie w którym się znajduje, czyli dodatkowy grzejnik. U mnie różnica wynosi jakieś 8 stopni.

Chyba że zapakuje się go w opakowanie ze styropianu o grubości 2.5cm takie jak jest zapakowany przy zakupie. Wtedy niestety nie ogrzewa pomieszczenia. Tak jak napisał ernest17 proszę o konkrety. Do kolegi piotrek1111 , różnica 8 st rozumiem że masz zawór 3,4 D a konkretnie ile spalasz to mnie interesuje. Chciałbym porównać spalanie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ironia, czy piszesz na poważnie? Jeszcze nie ma tak żeby zwiększenie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu skutkowało zmniejszeniem spalania.

Jest dokładnie tak jak pisze automatyk. Przy małym odbiorze ciepła wraca woda zimna ale jest jej mało, przy dużym otwarciu termostatów wraca woda cieplejsza ale jest jej dużo i kocioł spali więcej. Myślę że jest to logiczne i nie ma o czym dyskutować.

To nie jest ironia.

Załóż, na chwilę, że nie wiesz skąd sie ta ciepła woda wzięła, co potem powraca do kotła i wszystko stanie sie jasne....

 

Tę wodę kolego 1973 musi najpierw zagrzać kocioł. I traci na to więcej energii bo otworzyłeś zawory na 23-24C. To jest konkret a nie to ile kto spala (bo porównywanie spalania w różnych instalacjach jest zupełnie bezużyteczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega 1973 gada dobrze. Jak ktoś ma wymiennik i spala mało to znaczy, że to się sprawdza, a jak spalają mniej koledzy co posiadają zawory 3 lub 4D to tu jest biznes. Proponowałbym podawać spalanie na dobę i powierzchnię domu i czy z zaworem czy z wymiennikiem i wtedy będziemy mogli to sobie mniej/więcej ocenić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest ironia.

Załóż, na chwilę, że nie wiesz skąd sie ta ciepła woda wzięła, co potem powraca do kotła i wszystko stanie sie jasne....

 

Tę wodę kolego 1973 musi najpierw zagrzać kocioł. I traci na to więcej energii bo otworzyłeś zawory na 23-24C. To jest konkret a nie to ile kto spala (bo porównywanie spalania w różnych instalacjach jest zupełnie bezużyteczne).

Tę wodę kolego 1973 musi najpierw zagrzać kocioł. Teraz o tym wiem. Po to się zalogowałem na tym forum żeby się czegoś nauczyć od doświadczonych kolegów. Ernest17 napisał dokładnie to o co mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega 1973 gada dobrze. Jak ktoś ma wymiennik i spala mało to znaczy, że to się sprawdza, a jak spalają mniej koledzy co posiadają zawory 3 lub 4D to tu jest biznes. Proponowałbym podawać spalanie na dobę i powierzchnię domu i czy z zaworem czy z wymiennikiem i wtedy będziemy mogli to sobie mniej/więcej ocenić

Kolego, takich "konkretów", o które pytasz jest na tym forum pełno. Ale widzę, że nawet Tobie nic one nie dają - skoro dalej pytasz.

Wystarczy zmienić temp. zadaną w pomieszczeniach o 0,5C/dobę i spalanie różni się zauważalnie. Zależy to również od słońca (usytuowania okien i pogody w danym okresie), wiatru (szczelności okien) i temp. zewn. w danej chwili.

Nic tym sposobem nawet mniej/więcej nie ocenisz.

Poza tym wymiennik służy do czego innego niż zawór 3/4D.

 

Ale z drugiej strony nie widzę przciwwskazań - analizujcie do woli, chętnie poczytam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.