Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d- zagadka.


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Otóż mam pewien problem i nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Zauważyłem, że raz na dobę lub co dwa dni(trudno to wyczuć-nie zawsze jestem w domu i trafię na to) zdarza się, że zawór 4d otwiera się na max i wraca z powrotem. Nie jest to spowodowane wzrostem temperatury. Na kotle mam zadaną 65 st. temp. waha się w przedziale 63-70(w zależności od CWU). Bywało, że wcześniej koło godziny 18:00 robiły się gorące grzejniki. Sprawdzam temp. a na kotle żadna wysoko temp. Ostatnio zauważyłem około godziny 23:00 gorące grzejniki. Następnego dnia również o tej godzinie gorące grzejniki. Po spr. historii temp. nie było temp. powyżej 70st. W czym tkwi problem??? 

Kiedyś pisałem do Defro, ale bez sensownej odpowiedzi. Również tu na forum, ale przy innym temacie i też nikt nie zdiagnozował problemu. Jeśli chodzi o moją instalację: kocioł Defro Komfort Eko Lux 20 KW. Bojler pionowy 140 Galmet. Osobna pompa z obiegiem na CWU+pompa na CO+pompa na powrocie. Zawór 4D z siłownikiem Honeywell. Ogrzewam dom parterowy nieocieplony około 180m2. Może komuś uda się rozwiązać tę zagadkę i dojdzie do tego w czym tkwi problem? Poniżej kilka zdjęć.

IMG_20200106_211941.jpg.cc40f0f365e988f2e4ef00f0ec866c1a.jpg

IMG_20200106_211957.jpg.fa49e03d7b81c16971d6edc441851891.jpg

IMG_20200106_212021.jpg.60e06d692e9d75db2b5b84d853961cd7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna takiego otwierania zaworu jest dużo prostsza, żadna to zagadka.

Otóż w sterownikach Techa siłowniki zaworu CO jest automatycznie kalibrowany mniej więcej co dwie doby. Co powoduje jego maksymalne otwarcie i ponowne przymknięcie. Nie da się tego wyłączyć ani zmienić interwału wykonywania kalibracji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Trener40 napisał:

Przeczytaj instrukcje sterownika. Być może powyżej 70 st zrzuca energię do instalacji, aby wychlodzić kocioł. 

Temp. fabryczna to chyba 83 st. Ja dla bezpieczeństwa zmieniłem na 78st. 

39 minut temu, Darekgra napisał:

Przyczyna takiego otwierania zaworu jest dużo prostsza, żadna to zagadka.

Otóż w sterownikach Techa siłowniki zaworu CO jest automatycznie kalibrowany mniej więcej co dwie doby. Co powoduje jego maksymalne otwarcie i ponowne przymknięcie. Nie da się tego wyłączyć ani zmienić interwału wykonywania kalibracji. 

Dziwne, że Defro nie znało tej odpowiedzi.. jeżeli to prawda i jest to standard to dziękuję za odpowiedź! Choć z ostatniego razu zauważyłem, że było to po 24h.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mik90 napisał:

Dziwne, że Defro nie znało tej odpowiedzi

Zapewne twoje pytanie trafiło do niewłaściwej i nie kompetentnej osoby w Defro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro zna mało odpowiedzi, taki smutny wniosek po sezonie z tym złomem.

Zapewne nie przekraczasz 50C, więc możesz zmienić typ zaworu na podłogowy. Wtedy kalibrować będzie się w dół, czyli zawór będzie zamykany, a nie otwierany. Do tego możesz zwiększyć minimalne otwarcie, aby skrócić całą operację kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, że jak sterownik robi kalibrację zaworu to wyłącza pompę przy otwarciu siłownika na max. Dopiero jak siłownik wraca to załącza pompę. Oczywiście sterownik pamięta na ile % był otwarty i do tej pozycji wraca. Dopiero po tym ruchu zaczyna ustawiać zadaną. Oczywiście pompa wpięta do sterownika jako "pompa zaworu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, HarryH napisał:

 

Zapewne nie przekraczasz 50C, więc możesz zmienić typ zaworu na podłogowy. Wtedy kalibrować będzie się w dół, czyli zawór będzie zamykany, a nie otwierany. Do tego możesz zwiększyć minimalne otwarcie, aby skrócić całą operację kalibracji.

Jezeli tak zrobisz może to skutkować nagłym wzrostem temperatury na kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, gilal napisał:

U mnie jest tak, że jak sterownik robi kalibrację zaworu to wyłącza pompę przy otwarciu siłownika na max. Dopiero jak siłownik wraca to załącza pompę.

Kilka razy pisałem w tej sprawie do Defro i Techa aby taką funkcjonalność zrobili lecz na cały proces kalibrowania (powrót siłownika jest powolny bo już uwzględnia max skok i odstępy czasowe pomiędzy pomiarami) i na wszystkie pompy za wyjątkiem CWU.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darekgra napisał:

Zapewne twoje pytanie trafiło do niewłaściwej i nie kompetentnej osoby w Defro.

 

Defro produkuje kotły, zaś sterownik i jego soft są dziełem Techa, stąd pewnie wynika "niekompetencja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darekgra napisał:

Kilka razy pisałem w tej sprawie do Defro i Techa aby taką funkcjonalność zrobili lecz na cały proces kalibrowania (powrót siłownika jest powolny bo już uwzględnia max skok i odstępy czasowe pomiędzy pomiarami) i na wszystkie pompy za wyjątkiem CWU.

 

U mnie to szybko idzie bo mam siłownik 60s :) i dużego skoku temp. nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kazio321 napisał:

Jezeli tak zrobisz może to skutkować nagłym wzrostem temperatury na kotle

A co Ty masz stos atomowy w tym Defro, że w kilkanaście sekund podgrzeje kilkaset kilo żeglarstwa i wody? Praktyka też to potwierdza, niedowiarkom mogę wysłać wykresy z emodul.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 nie mam defo, po 2 ile ustawisz mini otwarcie? Bo jeżeli zawór sterujesz pogodowo a na zewnątrz będzie większa temperatura to zawór nie będzie mógł wysterowac zadanej temperatury a w domku będzie za cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czyli zasilanie i powrót ma taką samą temperaturę więc temperatura dość szybko rośnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Pisałem bezpośrednia do Tech. Zadałem też pytanie o najnowszą wer. oprogramowania. Oto odpowiedź, którą otrzymałem:

 

"Witam.

Kalibracja zaworu jest normalna i konieczna do prawidłowego funkcjonowania. Występuje raz na 24/h lub raz na 48h  w zależności od wersji programu. 

Nowsza wersja to 3.6.0  - jest to wersja tylko do kotłów z retortą. W wersji tej nie ma obsługi rusztu awaryjnego.  

Jeśli wszystko działa poprawnie przy obecnej wersji to nie zalecamy aktualizacji.

 

W załączniku przesyłam wersję 3.6.0"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.