Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem+Zawór 4D+Przeróbka Instalacji


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze drobna zmiana schematu - czy tak będzie dobrze mam na myśli głównie podłączenie RB?

post-2974-0-49317000-1437503894_thumb.jpg

post-2974-0-44497200-1437506440_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana podpięcia RB na korzyść.

 

Skoro nie masz termostatów na parterze, to jakoś nad ogrzewaniem musisz zapanować. Termostat pokojowy to jakieś wyjście jest. Czy się sprawdzi, to trudno powiedzieć. Warunkiem jest w miarę równe nagrzewanie/wychładzanie pomieszczeń w stosunku do miejsca, gdzie zawiesisz termostat. Jeśli w jednym pomieszczeniu masz za duży grzejnik a w drugim za mały, to termostat sprawy nie załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tą RB pytam bo mam wrażenie że przy takim podłączeniu pompa będzie tłoczyć do naczynia ale mówisz że jest ok.

Z tym termostatem to myślałem od razu że to nie za bardzo tym bardziej że 2 pietra są ale wolałem spytać. Trzeba będzie założyć zawory termostatyczne na parterze. Chyba że da radę jakoś przydławieniem zapanować bo na tych grzejnikach są tylko takie zwykle kulowe zawory z motylkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie: czy pompa 25/40 pociągnie mi ten układ? Bo mam taką LFP i ona na III biegu pobiera 45W a ta którą mam aktualnie przy kotle to 25/60 ale skośnooka i ona na III pobiera 93W a na I-45 to bym chińską dal na CWU a lfp na CO. W sumie to mogę spróbować jak nie pociągnie to dam na co 60ke. O grzejniki to jestem spokojny ale podłoga... Przypominam 25mkw 2 pętle (łazienka 9 i korytarz + kuchnia 16 ale ile mb jest rury to nie wiem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę tą lfp i zobaczymy.

Kocioł się robi-z tłoka się zrobił ślimak Tilgner + btucer+ ster ecoal z rusztem awaryjnym w postaci żeliwnego sztabkowego nad paleniskiem automatycznym. Widać to prawda że tylko krowa nie zmienia poglądów ;)

A mógłbym Cię prosić o komentarz do postu #78?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej to drabinkowy w łazience wisi. Naczynie będzie ok 1m-1,2m powyżej niego na poddaszu

Z tym naczyniem to mi chodzi o to czy jak będzie tak jak na rysunku od razu trójnik na wyjściu to strumień wody z płaszcza tłoczony przez pompę nie rozbije się na naczynie i co i czy by nie zrobić tak ze na wyjściu kolanko i dopiero trójnik z wyjściem do góry do NW. Ale rozumiem że jak NW na odpowiedniej wysokości to może być tak jak na tych dwóch schematach. Przepraszam za chaos ale muszę rozdzielić uwagę

I jeszcze co z tym dławieniem grzejników na parterze-da radę tak coś zwojować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpięcie RB jest w tej postaci (po korekcie) najlepszą opcją. Jednocześnie nie ma to żadnego znaczenia jak ją wepniesz, jeśli rozpatrujesz tylko "strumień" pompy. W RB w punkcie wpięcia do układu panuje jednostajne ciśnienie statyczne odpowiadające wysokości lustra wody w naczyniu ponad ten punkt. To ciśnienie "robi" za korek, który nie pozwala na tłoczenie wody w kierunku zbiornika. Dlatego @sambor sugeruje odpowiednio wysoko je zawiesić, a to co podajesz w zupełności wystarczy.

 

Pamiętaj, że RB nie ma zadania separować powietrza krążącego w układzie (małe pęcherzyki), ale ma zabezpieczać układ przed wzrostem ciśnienia.

 

Regulacja ręczna grzejników jest możliwa, ale bardzo łatwo ją "zepsuć" kiedy np. zamkną się termostaty piętra i więcej wody popłynie na parter. Pomyśl najlepiej o montażu termostatów na każdym grzejniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślę cały czas ale będę to musiał na razie odłożyć bo budżet mi się powoli zamyka :|

Teraz już mam jasność z tym NW . Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze w sprawie śrubunków -

1. dawać gdzieś jeszcze oprócz wyjść z kotła i zasobnika CWU np przy zaworze 3-D? Może filtry przed wejściami do 3-D?

2.W którym miejscu konkretnie umiejscowić odpowietrznik na CWU i zawór zwrotny?

3.Czy dawać zawory odcinające na zasilaniu i powrocie wężownicy przy zasobniku CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jescze kilka detali:

 

1. W sprawie podłączenia CWU a konkretnie odpowietrznika to jak lepiej(patrz zał)?

2. Czy przy ładowaniu samego CWU zawór bezp. na kotle nie będzie puszczał(ktoś na forum zgłaszał chyba taki problem) czy odpowietrznik powinien to rozwiązać?

3. NW które mam ma gwinty przyłączeniowe 3/4" :\ - powinienem wymienić...

4. Proszę również jeśli można o odp na pytania z poprzedniego postu zwłaszcza nt śrubunków

Z góry dzięki

 

post-2974-0-10642600-1439984223_thumb.jpg

post-2974-0-48172600-1439984245_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik daj bezpośrednio za śrubunkiem wężownicy zbiornika CWU.

owinno to wyglądać tak (kolejno do strony kotła): zawór kulowy > filtr > pompa > zawór zwrotny > trójnik redukcyjny (od góry wkręcony odpowietrznik) > śrubunek > wężownica zbiornika CWU > śrubunek > zawór kulowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie tak jak na 1 schemacie. A pozostałe pytania? Ktoś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek przychodzi ekipa montować kocioł i mnie tak wzięło żeby parę szczegółów jeszcze dopracować. Tematu nie zamykam-tak jak obiecałem dam znać jak to działa i wstawię może fotki. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK- kocioł zamontowany. Delikatne zmiany względem schematu sprzed montażu(teraz jest tak jak na schemacie poniżej) - rura wznośna została ta co była wyprowadzona z pionu, dodany ZZ za pompą CO. Poza tym ta pompa LFP 25-40 nie daje rady - grzejniki ciepłe do połowy, podłogówka na piętrze wogóle nie grzeje - trzeba założyć 60-kę. Dalej zobaczymy co będzie się działo. Mam nadzieję że będzie ok. 

PS. Jaka jest mniej - więcej optymalna temp spalin? W tej chwili jak kocioł pracuje to spaliny w granicach 160 - 200stC. Na razie jadę na PIDzie- jest ok jak przez te parę godzin(groszek wypala się ładnie, nie ma spieków, kruchy popiół. I jak z przysłoną wentylatora? Na PIDzie odsłonięty na full czy przysłonić?

post-2974-0-23098300-1440177557_thumb.jpg

post-2974-0-43688100-1440177589_thumb.jpg

post-2974-0-07086800-1440177612_thumb.jpg

post-2974-0-74782300-1440177646_thumb.jpg

post-2974-0-67842100-1440177680_thumb.jpg

post-2974-0-16720800-1440177704_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Pojawił się pewien problem -otóż po zamianie pompy na 60kę podłogówka na piętrze dalej nie grzeje i grzejniki na parterze te co na schemacie poniżej cieple do połowy. Zastanawiałem się co może być przyczyną bo wcześniej z pompą na zasilaniu było ok. I chyba odkryłem - w jednym miejscu nie ma analogii podpięcia zasilania i powrotu(patrz żółte kółka). Wersja A - tak jest teraz, wersja B- jak moim zdaniem powinno być. Czy dobrze myślę?

post-2974-0-23717800-1440523923_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wybraliście piorytety najpierw ochrona kotła i cwu potem grzejniki a podłoga na końcu największe opory i największy odbiór mocy we wstępnej fazie grzania .ile czasu pracował ten układ pomęcz się i zagrzej tą podłogę żeby podbieranie zasilania przez 3D było małe.Jak pchasz 70 a wraca 20 to mieszanie jest ze wskazaniem na zasilanie.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat instalacji jest błędny!. Do podłogówki musi być oddzielna pompa z zaworem mieszającym (!!!!) Drugi problem to regulacja hydrauliczna instalacji. Niestety na jednym obiegu grzewczym nie powinno podłogówki i grzejników, a do tego pomieszane średnice To poważny błąd. Z twoich kombinacji i udziwnień niestety będą nici. Radzę instalację wykonać według sprawdzonych schematów z tego będą nici

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czytałeś wcześniejsze posty ale ta instalacja działała przed wymianą kotła z pompą na zasilaniu więc czemu ma teraz nie działać? Nie wiem jakie udziwniania i kombinacje masz na myśli to chyba prosty układ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat z postu 93 jest błędny. I tu zdania nie zmieniam. Układ jest za prosty! Próbujesz zaoszczędzić na jednej pompie a właściwie na pompie i układzie mieszającym co do niczego dobrego nie doprowadzi. Zastosowałeś 3D do ochrony powrotu ale nie masz pompy z mieszaczem na podłogówkę a jest niezbędna. Podłogówka z grzejnikami na jednym obiegu grzewczym to naprawdę zły pomysł. Masz ochronę powrotu i od razu pytam jaka będzie temperatura zasilania jak na powrocie będziesz utrzymywał 50-55C? A jak odpowiesz sobie na pytanie o temperaturę zasilania to porównaj tą temperaturę z maksymalną temperaturą zasilania podłogówki. Kolejne pytanie to jak będziesz sterował temperaturą podłogówki. I wyciągnij wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego schematu nie wymyśliłem sobie sam-powstawał przez prawie 2 m-ce przy pomocy forumowiczów (głównie @Sambora i jestem ciekaw teraz jego opinii bo jedna podważa drugą) bo chciałem żeby wszystko grało. Jak jest sterowana temperatura jest powiedziane we wcześniejszych postach-na grzejnikach termostaty a na podłogówce RTL na powrocie. Jaka będzie temperatura zasilania gdy na kotle 65 a powrót 55 - myślę że nie mniej niż 55.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważaliśmy przez cały czas schemat kotłowni i ten jako taki jest dobry.

Tu pytanie do autora jakie temp były na kotle podczas prób?

Powinny być ponad 60C, a zaw 3-D , jeśli to jest VTC 55C otworzy się na max przy 65C więc wtedy trzeba rozpatrywać przepływy, możliwe, że będzie potrzebna regulacja hydrauliczna  instalacji grzejnikowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.