Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zawór 4d a termostaty


adamvfr

Rekomendowane odpowiedzi

Meritum : Moje obawy wzbudzają grzejniki, są dość duże może nawet nieco przewymiarowane, w każdym razie przy temp plusowej dolna część grzejnika jest  chłodna

i zastanawiam się czy to im nie szkodzi ?

 

Witam, jestem posiadaczem pieca i nie dyplomowanym palaczem, chciałbym zasięgnąć porad.

Co ogrzewam i jak...

Dom, czerwona cegła z 1930r.  nieocieplony.
Dół 75m2, poddasze użytkowe 65m2
Piwnica - kotłowania 25m2
posadzka 15cm styropianu
Docieplenie dachu 30cm wełna o współczynniku 33
Ściany szczytowe poddasza - przed-ścianka z 15cm wełną

Defro komfort eko lux 12kw sterownik K1PRv4

140m2 ogrzewanych przez 6 grzejników panelowych z termostatami, 2 grzejniki drabinkowe bez termostatów, zawór 4d z siłownikiem jest nieużywany obecnie, podobnie jak sterownik pokojowy, termostaty na grzejnikach robią dobrą robotę, stała temperatura w praktycznie całym domu 21st.C

 

Do sedna sprawy... 

         Obecnie nie korzystam z automatyki zaworu 4d (ustawiony w pozycji 0 czyli nie miesza) nie widzę potrzeby go używać gdyż piec mam ustawiony na 60st i taką temperaturą nikt u mnie w domu się nie oparzy tym bardziej że na grzejniki dociera 55st ( częściowo niezaizolowane rury w piwnicy) a powrót ma 50st to dzięki drabinkom w łazienkach bez termostatów.

Próbowałem włączyć do ogrzewania ten zawór (zadana 52st) ale poddałem się bo były duże skoki temperatury na piecu (przechodzenie w nadzór potem gonitwa) uznałem że gryzą się 4d z termostatami i sumie ok bo prawie wszystko jest bardzo dobrze, prawie wszystko...

Moje obawy wzbudzają grzejniki, są dość duże może nawet nieco przewymiarowane, w każdym razie przy temp plusowej dolna część grzejnika jest permanentnie zimna i zastanawiam się czy to im nie szkodzi ?

Może powinienem ustawić na zaworze 4d temp. 45st po to aby grzejniki były cieplejsze po całości, i korzystać z pogodówki w tym sterowniku pieca ?

A może sterownik pokojowy to jedyne dobre rozwiązanie ?

 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, adamvfr napisał:

Obecnie nie korzystam z automatyki zaworu 4d (ustawiony w pozycji 0 czyli nie miesza) nie widzę potrzeby go używać gdyż piec mam ustawiony na 60st i taką temperaturą nikt u mnie w domu się nie oparzy tym bardziej że na grzejniki dociera 55st

To zmień skalę na właściwą albo poprawnie ustaw przegrodę wewnątrz 4D, bo taka temp. na grzejniki powinna być przy ustawieniu 4D na "10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1779411091_WhatsAppImage2020-02-17at10_35.45(3).thumb.jpeg.3ab855362e0fa54128107397292d53c4.jpeg1392499845_WhatsAppImage2020-02-17at10_35_45.thumb.jpeg.9caa95ab90ed4bc8ebce650d95c53b75.jpegchyba że jest odwrotnie wstawiony tak ? ale to bez róznicy

chcesz zrobie fotke

bo chydraulik moim zdaniem właśnie źle zamontował siłownik i swego czasu temp nie szła na grzejniki

możemy to skonfrontować

WhatsApp Image 2020-02-17 at 10.35.45(2).jpeg

WhatsApp Image 2020-02-17 at 10.35.45(1).jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przestawiona jest sama skala to nie ma problemu ale jeśli przegroda to już tak.Przy max otwarciu (10) gorąca powinna być rura zasilania za zaworem na instalację a powrót z zaworu do kotła chłodniejszy. Przy max zamknięciu(0) powrót z 4d gorący a zasilanie na grzejniki chłodne.

By zlikwidować problem chłodnych dołów grzejników obniż temp zasilania grzejników za pomącą 4d do możliwie minimalnej - powiedzmy 45st. Wtedy dłużej grzejnik będzie włączony i będzie grzał większą powierzchnią. Zwiększy też to komfort. Możesz też zwiększyć wydatek pompy - przy większym przepływie grzejnik będzie grzał większą powierzchnią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 4d jest zamontowany gałką w stronę pieca i ustawiony na "0"  nie miesza, gdyby był zainstalowany w stronę podajnika to... też by nie mieszał ale dawał by powrót na grzejniki

dlatego muszę mieć w pozycji 0 i muszę instalować siłownik 4d do góry nogami by poprawnie działał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, hajtaler428 napisał:

Możesz też zwiększyć wydatek pompy - przy większym przepływie grzejnik będzie grzał większą powierzchnią

ale termostat i tak zmniejszy światło przepływu nawet jesli pompa coś wpompuje to termostat zamknie przepływ całkowicie, fakt pompę mam ustawiona na najniższy bieg ale daje radę bo na górze drabinka gorąca.

 

ale czy to w ogóle jest potrzebne czy to zabija te grzejniki, bo myślę że teraz jest najbardziej komfortowo, 21st.C mam jak pień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, adamvfr napisał:

termostat i tak zmniejszy światło przepływu nawet jesli pompa coś wpompuje to termostat zamknie przepływ całkowicie

Ale woda przy szybszym przepływie nie zdąży oddać całego ciepłą zanim dotrze do powrotu. Termostat zamyka dopływ do grzejnika po dogrzaniu pomieszczenia- nie reaguje na modulację mocy grzejnika(temperaturę zasilania czy przepływ)  Lepiej jak by temperatura zasilania była niższa tymbardziej jeśli masz już ten zawór 4d. Chłodny dół grzejnika nie wpływa na żywotność grzejnika - nie temperatura a skład wody ma znaczenie

8 minut temu, adamvfr napisał:

zawór 4d jest zamontowany gałką w stronę pieca i ustawiony na "0"  nie miesza, gdyby był zainstalowany w stronę podajnika to...

nie wiadomo i tak co to za ustawienia - nikt nie widzi gdzie i jak to jest zamontowane. Opis typu "gałka w stronę drzwi, ściany, okna" nic nie wnosi. daj zdjęcia

PS: Do godziny od wpisu możesz go edytować - nie musisz dodawać kolejnego postu. Korzystaj z tego

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zaworze siedziałem i wiem że w pozycji 0 z pieca puszcza na grzejniki a powrót z CO idzie na powrót pieca, prze macane przeze mnie odpowiednio :) poza tym jak wspominałem siłownik był zamontowany (wizualnie normalnie) i skończyło się na zimnych rurach CO za zaworem a piec normalnie 60st. wtedy przestawiłem siłownik w pozycję manual i wajchę cofnąłem o 1/4 na skali od razu poszło ciepłe na Co.

Tydzień później jak miałem więcej czasu przebadałem sprawę i wyszło jak wyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

organoleptycznie aktualnie według mnie zawór jest w pozycji jak narysowalem na zdjęciu

wizualnie wypustka na gałce wskazuje "0"

gdyby zawór był zamontowany w pozycji tył na przód (podgląd na fotce) to wtedy wypustka na gałce powinna byś przestawiona na poz "10"

dlatego też muszę montować siłownik zaworu 4D do góry nogami, i działało to poprawnie ale zbyt wolno, może jakbym wiecej pogrzebał w sterowniku i ustawił te 45st zamiast 52 to może się to ustabilizuje.

zaw1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentacja zerowa na stronie firmy, ale jeśli to wyglada jak w opisie, to zawór jest żle wmontowany jak mniemam i trzeba go przestawićo 90 st w prawo, to tak na szybko....
Miałem kiedyś zabawę z zaworem 4d, ale dogadaliśmy sie...
Natomiast jeśli to 4D 1" i brak pompy kotłowej, to nie bedzie działało!
Układ zamknięty jak sie domyslam......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zawór jest dobrze, ustawiony w lewo do oporu, puszcza na grzejniki 100% wody z kotła.

Do odwrócenia jedynie skala. Z drugiej strony jest nadruk z "10" z lewej strony. Tyle w temacie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkrece gałkę i zobacze czy skale można odwrócić wiem że w tych afriso tak się chyba robi, nie wiem jak firma tego zaworu ale jest to napewno 1" więc co to tak pompa kotłowa, pewnie pompa na powrocie przy samym piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gałki nie udało mi się zdjąć, ale widać podziałkę na drugiej stronie blaszki, więc cokolwiek jest w środku powinno być symetryczne, czyli wszystko ok.

 

W dniu 17.02.2020 o 11:08, hajtaler428 napisał:

Chłodny dół grzejnika nie wpływa na żywotność grzejnika - nie temperatura a skład wody ma znaczenie

 

 

 

jeśli tak, to ok a w wolnej chwili sprawdzę opcję zwiększenia biegu pompy CO i pobawię się tą pogodówką jaką oferuje sterownik, to może być dobre rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tylko kilka słów, bo zasiałem temat, to pociągnę...
Pompa kotłowa, mozna poszukać na tym forum, sporo wiedzy jest....
Ale krótko, przy zaworze 4d 1" układ mieszania w kierunku kotła nie będzie pracował grawitacyjnie, więc potrzebna jest owa pompa kotłowa, aby ten przepływ wymusiła.
Nie jest na powrocie, tylko na nitce od zaworu 4d w kierunku powrotu kotła. Trzeba wstawiś po drodze parę dupereli...
Druga sprawa, to gdzie zamontowany jest czujnik temp. powrotu i jak jest skonfigurowany sterownik pod zaw. 4D..
Pod ochronę temp. powrotu, temp. wyjściową na grzejniki, czy odpowiednio ustawiony jest czas otwarcia siłownika torzsamy z czasem na siłowniku i takie tam....
Instrukcja od sterownika w dłoń i ognia....
I poobracej korpusy pomp puszkami  do góry....
To aktualne podłączenie zaworu 4d, to tak jak by go wogóle nie było! Więc po co łon?
Powodzenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem sie czasem próbkowania, procentem skoku siłownika itp.  włączałem i wyłączałem ochronę powrotu w sterowniku no bawiłem się już, pewnie wrócę jeszcze do tego ze zmniejszoną temp zaworu a raczej pogodówką sterownika.

Powrót mam za ostatnim trójnikiem - którym wpływa powrót z bojlera nisko 30cm od ziemi więc to chyba właściwe miejsce  ?

Niedawno zauważyłem skoki temperatury  powrotu na sterowniku, obserwuję skok z 52st przez 59st do 67st i z powrotem przez 62, 55, 49. Skok temp. jest za duży i szybki aby był prawdziwy chyba że woda z pieca się cofa ??? może tak być ? bo zamontowałem tak taki domowy termometr do mięsa i rzeczywiście temperatura była 60st tyle że skoków takich nie było, na powrocie mam z reguły 50st nie wiem, ale mam już termometry dodatkowe aby to skonfrontować, musze je tylko zamontować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.