Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z nagrzaniem domu - podłogówka.


piomys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem ze świeżo zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. 

Dane:

- piec Immergas 26kw kondensacyjny dwufunkcyjny

- 9 sekcji podłogówki - zużyto 840 m p16

- rozdzielacz tece 9 sekcji z zaworem 3D 20-43 stopnie

-pompa wilo 15/6

 

1. Pierwszy problem jest taki, że jestem w stanie na maxymalnej pracy pompy uzyskać średnio 1-1,2 l na przepływomierzuach.

2. Uzyskuję w pokojach max 18 stopnii, a podłoga nie jest bardzo ciepła wszystko otwarte na maxa na rozdzielaczu.

3. Anhydryt na wylewce 7 cm.

4. Na piecu 55 stopni czyli tak jak powinno być min 10 więcej niż na zaworze 3D.

5. Zasilanie i powrót p26.

6.Temp zasilania 40/ powrót ok. 30.

Co mogę z tym zrobić bo już skończyły mi się pomysły. Kupiłem sprzęgło Afriso 70kW ale jeszcze go nie zamontowałem tak doradzał mi serwisant od pieca.

Myślałem nad wymianą 3D na 30-60 stopni z przepływem 3,25 oraz bardziej wydajną pompę ale to są już spore koszty i musiałby być pewny. Wiem, że mam przesadzone trochę to ogrzewanie pod kątem długości bo wychodzi prawie 100m średnio na pętle ale chyba takie długie pętle tez idzie jakoś zasilić żeby to wszystko grzało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę na forum , 

Podałeś trochę mało danych co do tej instalacji - brak metrażu jaki grzejesz, brak danych o potrzebnej mocy oraz jakie masz wykończenie na podłogach.

Ponadto czy masz tylko podłogówkę czy też są grzejniki?

Bez tych danych ciężko odpowiedzieć lub doradzić w temacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Metraż - 115 m2

2. Mocy nie znam.

3. Wykończenie aktualnie anhydryt ale będzie panel winylowy.

4. Mam dwa grzejniki na dole i kilka będzie do góry ale puki co nie podłączone bo czekam za podłączeniem sprzęgła, bo grzejniki będą na osobnym rozdzielaczu, a za sprzęgłem będzie pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że od sprzęgła do rozdzielaczy podłogówki i grzejników idą osobne rury.

Tu jest problem z małym przepływem przez zaw 3-D mieszającym, nie podałeś oznaczeń zaworu ale docelowy powinien mieć Kvs = 4-5 .

Po zmianie zaworu będą przepływy, pompa 25/1-6 wystarczy bez problemu, natomiast dodatkowym wąskim gardłem będą rury do rozdzielacza podłogówki

PEX26 to trochę mało na zasilanie takiego rozdzielacza- jaka jest odległość rozdzielacza ( długość rur) od kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz, który posiadam z tą różnicą, że jest nowsza pompa:

http://sklepekogrzanie.pl/rozdzielacz-4-sekcyjny-zintegrowany-z-termostatycznym-zaworem-trojdrogowym-i-mieszaczem-pompa-elektroniczna-duplikat-1.html

1. Sprzęgło jeszcze nie jest założone, na razie idzie p26 z pieca do rozdzielacza.odległosć  ok. 3m w podłodze.

2. Pompe mam 15/6. Czym różni się od tej 25?

3. Zawór afriso prawdopodobnie po numerze 2,5 Kvs 20-43 (zastanawiałem się nad wymiana na 3,2 35-60).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę masz mocną a czy to 15/6 czy 25/6 to tylko sprawa gwintów, wydajność jest taka sama.

Jak masz zaw 3-D o Kvs=2,5 to zmień go na Kvs=4,5- 5 może być esbe albo afriso- esbe lepsze.

Zakres regulacji temp taki sam!

Zaworu o regulacji 30-60 nie dawaj, gdyż nie będziesz mógł po podłodze chodzić a spalony gaz wydrenuje ci kieszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze tak zrobię. Tylko z afriso taki już ma 1 i 1/4 " i będę musiał redukować.. Czyli zakres regulacji zostaje 20-43 stropnii. 

 

A co do tego sprzęgła to jakby to najlepiej zrobić? Zasilanie/Powrót na sprzęgło i ze sprzęgła trójnik na zasilanie do rozdzielacza podłogowego i rozdzielacza grzejnikowego i to samo na powrót. Przed zasilaniem na grzejniki pompa i przed pompa zawór zwrotny. A na rozdzielacz podłogowy to już zawór jest na zasilaniu przed przed 3-d.

 

Pytam bo jak przyjdzie instalator to za jednym razem wszystko zrobimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sprzęgła wychodzisz trójnikiem pod który podłączasz zasilanie każdego z obiegów, tak aby podłączenia były jak najbliżej samego sprzęgła, podobnie jest z powrotem.

Nie powinieneś myśleć o puszczaniu takich temp na podłogę - to nie zdrowo dla mieszkańców a po drugie podwyższasz spalanie w kotle.

Max temp na podłogówkę to około 40 przy -20C na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESBE ma w swojej ofercie zawór 3D gwint zewn.1cal VTA 572 Kvs=4,5 20-55st.Zawor zwrotny ma być za pompa na grzejniki a nie przed,przed pompa to ma być filtr.Potrzebny jest tez zawór zwrotny do obiegu podłogowego,przed zaworem tym prawym na zdjeciu(poniżej niebieskiego termometru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.