Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła 15kW czy 20kW


Roberto33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

stoję przed dylematem wyboru pompy ciepła. Chciałbym, żeby była to pompa powietrzna.

Dom jest duży bo można powiedzieć, że będą tam mieszkać  2 rodziny dlatego ma powierzchnie użytkową ok 300m2 (ok 100 na kondygnacje).
Z obliczeń internetowym kalkulatorem wychodzi mi pompa o mocy 15kW. Zdaję sobie sprawę, że kalkulatory takie, to nie jest coś czym powinienem się kierować.

Mam oferty z dwóch firm:

- jedna proponuje pompę Stiebel 15kW - WPL 23E, w swojej ofercie nie mają mocniejszych.

- druga firma sugeruje piec Niebe 2120 – 20 kW. Ponoć bezpieczniej dać pompę 20 kW bo słabsza przy większych mrozach może nie dać rady.

- ta druga firma jako ewentualną alternatywę proponuje pompę  Panasonic SUPER CICHA T-CAP TYPU SPLIT - 16kW.


Teraz nie wiem kogo posłuchać... Czy faktycznie konieczna jest pompa 20kW?

Oferta firmy nr 1 jest niższa od oferty drugiej firmy.  Jednak ta pierwsza nie ma w ofercie mocniejszych pomp więc mam obawy,  że z tego powodu odradzają użycie 20kW. Druga firma cały czas sugeruje, że lepszym rozwiązaniem jest pompa 20kW lub ewentualnie gruntowa, ale ta oczywiście będzie jeszcze droższa.

W przyszłości chciałbym dołożyć do tego fotowoltaikę.

Dom jest w trakcie budowy, dobrze ocieplony, ale ma sporo przeszkleń. Dodam jeszcze, że na parterze i 1 piętrze będzie ogrzewanie podłogowe, na poddaszu niestety kaloryfery.
Pompa będzie stała od strony sąsiada dlatego nie chciałbym też, żeby była ona głośna.

Jestem laikiem w temacie dlatego będę wdzięczny za wszelkie sugestie za które z góry dziękuję.

Pozdrawiam,

Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Pompę można dać mniejszą i dołożyć kocioł elektryczny który uruchomi się w przypadku niewystarczającej mocy pompy ciepła (kilka dni w roku) chyba, że ceny są porównywalne, to i tak wolałbym mieć kocioł elektryczny jako źródło zapasowe. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli ewentualnie serwis/awarie pompy, a nowoczesna instalacja bez prądu grzać nie będzie... 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tylko pompa 15 kW wchodzi w grę. Zakładam, że planuje pan u siebie ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe. W takim wypadku nawet w czasie przerw w dostawie prądu taki rodzaj ogrzewania cechuje się ogromną zdolnością akumulacji ciepła oraz bezwładności. Wynika z tego fakt, że pomimo braku prądu Pana podłoga będzie grzała jeszcze nawet dwa dni. Najciekawsze rozwiązanie wydaje się to zaproponowane przez rededDołożyć do tego kociołek elektryczny i sprawa załatwiona. Zapewniam, że nie odpali się on wiele razy. Ale są inne możliwości! Fajnym rozwiązaniem jest dołożenie do kotłowni buforu ciepła z wężownicą  i podpięcie pod nią kominka z płaszczem wodnym jeżeli taki chciałby Pan w swoim domu mieć. Rozwiązań jest mnóstwo. Przewymiarowanie mocy pompy ciepła to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, qbolbol napisał:

...taki rodzaj ogrzewania cechuje się ogromną zdolnością akumulacji ciepła oraz bezwładności. Wynika z tego fakt, że pomimo braku prądu Pana podłoga będzie grzała jeszcze nawet dwa dni

Sprzedawca?

8 godzin temu, qbolbol napisał:

Fajnym rozwiązaniem jest dołożenie do kotłowni buforu ciepła z wężownicą  i podpięcie pod nią kominka z płaszczem wodnym

Sprzedawca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budując nowy dom i myśląc o ogrzewaniu pompą ciepła należy projektować go na 100% podłogówki. Zostawienie 1 kondygnacji na grzejnikach spowoduje że całość będziesz musiał ogrzewać wyższym parametrem. Dodatkowo instalacja mieszana jest bardziej problemowa.

Może się okazać że będziesz dopłacał 1000zł rocznie do ogrzewania bo na poddaszu masz grzejniki zamiast podłogówki.

Dobrać pompę ciepła musi fachowiec który będzie znał zapotrzebowanie na moc budynku przy zadanej temperaturze.

Aby porównywać pompy należy znać ich charakterystyki i wiedzieć jakie osiągają moce przy temperaturach ujemnych, przy zakładanej temperaturze zasilania. Tą samą pompę jeden producent nazwie jako 10kW a drugi 15kW. Nie należy się tym sugerować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.