Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana kotła i mnóstwo pytań


BartekPiwko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie, noszę się z zamiarem zakupu nowego kotła na pellet ale jako że moja wiedza na ten temat jest nikła chciałbym poradzić się was.

Ale od początku, moja "przygoda" z pelletem zaczęła się trzy lata temu kiedy kupując dom postawiłem warunek że ma być on ogrzewany pelletem, 10tyś poszło na palnik Kostrzewa Platinium Bio zamontowany do starego śmieciucha, teraz wiem że to była prawdopodobnie mocno przepłacona inwestycja. Dom był nieocieplony i pierwsza zima nie przeraziła, poszło chyba z 8 ton opału.

Z czasem nauczyłem się obsługi palnika i ociepliłem dom i teraz jest to około 4-5 ton rocznie.

Pomimo że instalacja jakoś działa to chciałbym zainwestować w nowy kocioł żeby mieć spokój na dłuższy czas.

 Dom o powierzchni około 120 m, podpiwniczony z płaskim dachem, taki standardowy klocek z lat 70-tych, piwnica nie ogrzewana, dach nie ocieplony, na ścianach budynku styropian 12cm i okna plastikowe, nie ma żadnych podłogówek tylko grzejniki. I w związku z tym mam wiele pytań.

Czy kocioł o mocy 14-16kW wystarczy do ogrzania tego domu?

Czy jest możliwe na zejście do 3-4 ton pelletu na rok?

Czy kwota około 15-16 tysięcy wystarczy na przyzwoity kocioł?

Czy nie będzie problemu z podpięciem do już istniejącej instalacji?

Czy jest ktoś z Mazur (okolice Ełku) kto niedawno montował kocioł i mógłby polecić jakiegoś dobrego sprzedawcę który też zainstalowałby kocioł i go  serwisował?,a może nie ograniczać się do własnego podwórka i skorzystać z usług kogoś kto instaluje kotły w całej Polsce?

Jakie piece polecacie? Jakie są najlepsze i najbardziej bezobsługowe (pracuję daleko poza domem a żona zostaje z maleńkim dzieckiem).

Czy Kotły kostrzew są na serio takie słabe?, nie wspominam o serwisie bo już się przekonałem że to dno.(mam niedaleko producenta)

Czy w tym budżecie jest szansa na jakiś kocioł Blackstar lub podobny (wydają się być bardzo dobre, po lekturze forum)

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc ewentualnie jakieś namiary na jakiegoś fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

W twojej sytuacji kocił musi być naprawdę Bezobslugowy z tego co widać. Poleciłbym ci Edilkamina Lagunę. Są tutaj Koledzy wybitnie zadowoleni z tego kotła. Nasi krajowi producenci są dekady za Włochami, Duńczykami, Austriakami itd. Z tym ze z serwisem Edilkamina coś się niedobrego dzieje. Blackstar. Tu lepiej wybrać bogatsza wersje. RTB znowu, jest lepiej wykonany niż blackstar ale jest droższy. Zadaj sobie pytanie czy warto dołożyć pare groszy i mieć tzw. swiety spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy o jakich "paru groszach" mówimy?, bo też uważam że "święty spokój" jest bardzo istotny. O jakich kwotach mówimy?

 

2 minuty temu, Trener40 napisał:

J/W, a poza tym. 

Docieplić podłogi od strony piwnicy i docieplić dach. Dołem zaciąga, górą ucieka. 

Mam zamiar na początku docieplić podłogi od strony piwnicy bo to koszty na które mógłbym sobie pozwolić, poza tym w piwnicy drzwi garażowe ocieplone i okienka nowe wstawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, BartekPiwko napisał:

Czy kocioł o mocy 14-16kW wystarczy do ogrzania tego domu?

Starczy, też mam klocka z 10cm styro na ścianie, tyle że trochę większy metraż. Jeszcze tylko nie ogrzewam strychu (na razie) więc jeśli również tak masz to nie ocieplasz dachu tylko strop, wystarczy że wełny trochę położysz.

 

Wpisz sobie na Youtubie Edilkamin Laguna P. Tutaj poczekaj trochę aż się wyjaśni sprawa serwisu, żeby Ci to kumata osoba zamontowała. Również Blackstar 16KW też fajna opcja z sondą i kompresorem. Wszystko mieści się w budżecie. 

Ja też z mazur, ale po drugiej stronie granicy krainy jezior :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Visitor1230 napisał:

 RTB znowu, jest lepiej wykonany niż blackstar ale jest droższy. Zadaj sobie pytanie czy warto dołożyć pare groszy i mieć tzw. swiety spokój.

RTB może nie jest lepiej wykonany, ale ma full opcję, wymiennik kotła i palnik jest czyszczony kompresorem, więc użytkownik z tego jest zwolniony (oprócz tego, że 2 razy w roku trzeba opróżnić szufladę na popiół) . Laguna ma bardzo mały zasobnik paliwa, jeśli żona jest drobnej budowy i chcesz zaoszczędzić jej dźwigania worków z pelletem, lepiej postarać się o dobrą dotację i brać RTB, ale tu już cena będzie wyższa niż zakładany budżet. Moim zdaniem to jest najmniej obsługowy kocioł na pellet. Również będąc poza domem, będziesz miał pełen wgląd na pracę kotła, dzięki sterownikowi internetowemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eliks napisał:

Wpisz sobie na Youtubie Edilkamin Laguna P. Tutaj poczekaj trochę aż się wyjaśni sprawa serwisu, żeby Ci to kumata osoba zamontowała. Również Blackstar 16KW też fajna opcja z sondą i kompresorem. Wszystko mieści się w budżecie. 

Ja też z mazur, ale po drugiej stronie granicy krainy jezior :-)

 

Właśnie oglądnąłem filmik na YT i tak na szybko to ten zasobnik 60kg to nie za mało? Ja w domu jestem tylko w weekendy i to pewnie nie wystarczy na 5 dni (a może się mylę i on jest  tak oszczędny?).  Jest tam polskie menu na tym wyświetlaczu, czy jest możliwość mieć jakiś sterownik w domu żeby nie schodzić za każdym razem do kotłowni.

U Ciebie montował ktoś miejscowy czy przyjechał z daleka? Co się dzieje złego z serwisem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to są 2 różne kotły dla 2 różnych osób. Jak chcesz tylko sypać pellet to Laguna. Jak chcesz mieć bajery, internet to Blackstar.

Jedno i drugie możesz kupić z montażem od Puławiaka z forum, wtedy będziesz miał pewność poprawnego montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się powtarzał ale tak jak koledzy wyżej pisali Laguna Edilkamina i Black Star. Jeśli chodzi o instalatora to polecam @Puławiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem mniej ważne jest czy kupisz Lagunę...BlackStara, czy RTB, bo to wszystko są dobre kotły zjadające polskie konstrukcje pod każdym względem. Najważniejsze jest kto i jak Ci to zainstaluje, jak również ewentualnie pomoże w przypadku jakiś niespodziewanych problemów. I na tym się skup, a nie na analizie który spali Ci pół palety więcej przez sezon lub ma o 5 kg większy zasobnik. 

Osobiście pierwszy sezon używam Laguny P18 więc expertem nie jestem. Ogrzewam nią 200 m2 i 200 litrowy zbiornik CWU z nastawem temp. na 55 st. C i temperaturą w pokojach na 20,6 st.  (dom 12 letni standardowo ocieplony) Fakt, jest taki, że zimę mamy do d..y więc spalanie może nieadekwatne ale co ok 3 dni piec muszę zasypać (robi to 65 letni dziadek, bo mnie prawie nigdy nie ma w domu i daje radę, więc Twoja żona również powinna sobie poradzić). 

Menu pieca angielskie (jeśli chcesz możesz mieć włoskie :)) ale obsługa tak prosta, że to nie jest żaden problem, bo piec jest praktycznie bezobsługowy. Zaglądasz tylko do zasobnika co by Ci paliwa nie zabrakło....

 

Posłuchaj Panów powyżej (radik81, eliksa) bo mądrze piszą .... aby to hulało musisz oddać jego montaż we właściwe ręce. Nieraz lepiej poczekać na montaż 2 tygodnie dłużej niż potem siedzieć na forach i czytać jak rozwiązać swój niespotykany u kogoś innego problem. 

 

 

2 godziny temu, BartekPiwko napisał:

A jak z serwisowaniem, bo @Puławiak to pewnie daleko ode mnie.

Nie przesadzaj....Polska to nie Ameryka...a dla chcącego Instalatora dbającego o swoich klientów to nie jest problem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nikt już nie pisze o Biawarze? Z Ełku do Białegostoku to rzut beretem. Wszystko pod ręką. Nie jestem do końca w temacie kotłów pelletowych, ale jeszcze tak niedawno Biawarowe pelleciaki były tak chwalone... Kupowanie kotła pelletowego, gdzieś daleko z Polski bez bliskiego serwisu to taki trochę średni pomysł imho. 

Z tego co widzę, to w Ełku są 2 autoryzowane serwisy. W Grajewie także jest. https://pellux.pl/pl/autoryzowana-siec-serwisowa/  Wszystko na miejscu. Nawet dystrybutor jest w Ełku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Danionn napisał:

Nie przesadzaj....Polska to nie Ameryka...a dla chcącego Instalatora dbającego o swoich klientów to nie jest problem.

Niestety zrobił się problem. O ile Puławiak może zainstalować kocioł i to w dodatku z gwarancją zadowolenia , jak też zapewne przyjechać na roczny serwis, to już z ew naprawą gwarancyjną może być problem, bo takie naprawy Puławiak przeprowadza w promieniu 40 km od swojego komina. Co prawda z pewnością nie zostawi swojego klienta bez wsparcia, choćby duchowego, ale edilkamin ostatnio zachował się niezbyt, wprowadzając takie obostrzenia dla serwisantów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Puławiak napisał:

Dla jednego. Ale jak trzeba to pojadę i naprawie bez ich zgody najwyzej mi nie zapłacą. A jak to mawiają "cygan łaskę........ Woli ukraść i ma swoje. 

Będę się kontaktował w najbliższym czasie. Czy Puławiak ma jakiś związek z Puławami? Pracuję niedaleko może jakaś siedziba jest w pobliżu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Puławiak napisał:

Dla jednego

Poważnie mówisz? Nawiązujesz do moich słów o obostrzeniach? 

 

6 minut temu, Puławiak napisał:

Ale jak trzeba to pojadę i naprawie bez ich zgody najwyzej mi nie zapłacą.

No i takich serwisantów ze świecą niestety trzeba szukać... Chwali się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, BartekPiwko napisał:

Będę się kontaktował w najbliższym czasie. Czy Puławiak ma jakiś związek z Puławami? Pracuję niedaleko może jakaś siedziba jest w pobliżu?

No ma :-)

@emigrant Nikt złego słowa na Biawara nie powie, ale już @Visitor1230 pisał, to nie jest prosty kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Puławiak napisał:

Dla jednego. Ale jak trzeba to pojadę i naprawie bez ich zgody najwyzej mi nie zapłacą. A jak to mawiają "cygan łaskę........ Woli ukraść i ma swoje. 

Jaka jest prawda? Sam się odciąłeś od klientów z daleka. Mnie też by się nie chciało jeździć po całej Polsce - męczące, bezsensowne, niepotrzebne i chyba co najważniejsze nieopłacalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie ja się oodcinam ja tam mogę jeździć bo to lubię teraz jestem w Rzeszowie. Tylko niestety mnie odcinają. Dlaczego bo jak jest awaria przy której nie można korzystać z kotła to nie czekam aż dostanę zgodę na wyjazd (zatwierdzenie interwencji) tylko jeśli mam części i mogę pojechać to siadam i jadę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
20 minut temu, eliks napisał:

Nikt złego słowa na Biawara nie powie, ale już @Visitor1230 pisał, to nie jest prosty kocioł.

Kociol jest prosty i taki jaki powinien byc. Przy tym funkcjonalny i prosty w obsludze.  Wymagajacy wiedzy jest sterownik Plum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest pod nosem Biawar to po co szukać czegoś innego. Do tego te egzotyczne, zagraniczne kotły są z niepewną przyszłością a już nie wspominająć o serwisie, który może w każdej chwili zniknąć, bo producent coś sobie ubzdura, albo dystrybutor sobie zniknie z rynku i radź sobie sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.