Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana kotła i mnóstwo pytań


BartekPiwko

Rekomendowane odpowiedzi

Domyślam się że dobrze zamontowane(podłączone) urządzenie nie  powinno sprawiać większych kłopotów a awarie wymagające pilnej interwencji zdarzają się nieczęsto, ale czasem potrzeba jakiejś drobnej porady którą może serwisant udzielić przez telefon a z doświadczen z Kostrzewą wiem że nie zawsze serwis jest pomocny, o chyba że trzeba coś sprzedać to wtedy inna gadka.

Nie odrzucam z góry żadnej firmy, ale zależy mi na dobrym sprawdzonym rozwiązaniu.

I czy ktoś odpowie mi czy założony przeze mnie budżet jest realny na solidny sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Puławiak

Bardziej mi chodziło, że autor tematu ma na miejscu dystrubutora i serwis. Sam producent też blisko, bo z Ełku do Białegostoku to chwila moment samochodem. W razie "W" wszyscy są pod ręką, być może w ciągu kilkunastu minut na dojechnie na serwis. Skoro Kostrzewa odpada, bo to też lokalny producent to zostaje Biawar. Według ludzi z forum to bardzo dobry kocioł pelletowy z samoczyszczeniem. To już decyzja autora tematu na co się zdecyduje i niech tę decyzję podejmie sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim rejonie wszyscy mają Defro. Ludzie na forum piszą że to dobry kocioł z samoczyszczeniem. Kupiłem inny kocioł, zaczynam się bać.

 

Edit: A Biawar od dawna jest tak polski jak Opel niemiecki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie  z instalatorem dowiedziałem się że założony przeze mnie budżet rzędu 15-16 tyś to jakieś marzenia ściętej głowy za przyzwoity kocioł z montażem. Napiszcie jakie są przybliżone koszty montażu kotła.

Może ktoś się podzieli wrażeniami z eksploatacji swojego kotła lub poradzi jakiś kocioł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2020 o 09:27, BartekPiwko napisał:

Czy kwota około 15-16 tysięcy wystarczy na przyzwoity kocioł?

Takie było pytanie. A teraz mówisz jeszcze o montażu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ceny kotłów wzrosły a przyczyniły się do tego w dużym stopniu dofinansowania na wymianę kotłów. Producenci "wyczuli" kasę i ceny poszły do góry. Dla przykładu Lagunę Edilkamina można było dwa lata temu kupić za śmieszne pieniądze (niecałe 10000 tyś). Teraz Laguna ponad 15000 tyś. Ale tak samo jest z polskimi kotłami. Weźmy taką Alfę od Defro, kocioł któremy "dużo brakuje" do Laguny jest od niej sporo droższy. 

Jeśli chodzi o montażu to wszystko zależy od instalacji i Twoich oczekiwań. Jeśli instalacja mieszana, do tego CWU jakieś "wymyślne" sterowanie to cena będzie sporo wyższa od prostej instalacji grzejnikowej.

PS. A może coś budżetowego jeśli chodzi o kocioł np. Ferroli Biopellet,  kocioł godny uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, eliks napisał:

Takie było pytanie. A teraz mówisz jeszcze o montażu? 

Faktycznie miałem na myśli koszt z montażem a napisałem o samym kotle, mój błąd.

Nie mam żadnych pretensji, po prostu chcę zbadać sytuację i wiedzieć jakie są realia jak poczekam kilka miesięcy z decyzją i dozbieram kasy też nic się nie stanie.

A czy w ogóle jest szansa na zakup i instalację w tych pieniądzach czy raczej w tym budżecie to już dno i nie warto się w nic pchać?

7 minut temu, radik81 napisał:

PS. A może coś budżetowego jeśli chodzi o kocioł np. Ferroli Biopellet,  kocioł godny uwagi. 

Może ktoś się wypowie na temat tego kotła? 

na co głównie zwracać uwagę przy doborze kotła?

u mnie są tylko grzejniki plus ogrzanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @RadoRado ma ten kocioł i sobie chwali.

PS. Wszystko zależy od prawidłowej instalacji. Nawet najlepszy kocioł jak będzie "źle" zamontowany lub nieodpowiednio eksploatowany będzie działał nieprawidłowo spalając duże ilości pelletu mam na myśli chociażby brak ochrony powrotu, niech Ci taki "fachowiec" zamiast ATV zamontuje ATM i już pierwszy problem, dojdą inne "kwiatki" i kolejne problemy. No i kocioł powinien pracować na minimum 65°C a najlepiej na 70°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BartekPiwko Zobacz ile kosztuje dobra pompa, pewnie (w zależności od kotła i systemu jego prowadzenia) będziesz potrzebował 2 sztuki, coś na ochronę powrotu, może coś do mieszania wody na CO, może jakiś zawór do regulacji temperatury wody w bojlerze + rurki l, kształtki + robota fachowca i odpał kotła. 

No pewnie coś tam już masz bo kocioł Ci grzeje, ale nie wiemy co.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wczoraj mi to uzmysłowił instalator.  Moje zdziwienie dotyczące kosztów wynikało z niewiedzy.

Teraz mam i pompy i mieszacz i jakieś zbiorniki i to wszystko ma góra 2 - 3 lata ale wiadomo że to nie będzie P&P przy zmianie, trzeba będzie dołożyć parę groszy do mieszka przeznaczonego na ten cel i tyle. Wolę jednak coś konkretnego i nie mieć problemów z eksploatacją bo  przy moim szczęściu miałem awarię dwa razy raz na wielkanoc i raz w wigilię.

Jestem prawie zdecydowany na Lagunę tylko ten zasyp 60kg jeszcze mnie trochę boli, wolałbym żeby było coś z większym zbiornikiem na pellet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, radik81 napisał:

A może coś budżetowego jeśli chodzi o kocioł np. Ferroli Biopellet,  kocioł godny uwagi. 

Jeśli to ten Kocioł Ferroli pro pellet 12 kW to fajny kociołek tylko ile w pojemnik wchodzi pelletu bo z filmiku widać że niewielki pojemnik zintegrowany, a takie najczęściej są małe, bo mnie zawsze denerwuje jak podają w litrach co to w ogóle za filozofia podawać w litrach przecież pellet mamy w workach i kilogramach, u mnie np. podają 150 l i doszedłem że to 90 kg. I jeszcze w komentarzach gościu podał ile go to wszystko kosztowało i gdzie kupił, a obok na pierwszej pozycji wyświetla się dłuższy filmik gościa.

ps. @BartekPiwko skąd jesteś jeśli to nie tajemnica? Bo powiadałeś że okolice Ełku.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zostaje Ci jeszcze Blackstar. Z sonda i zbiornikiem 280 litrów (ok.10-11 worków)  wyjdzie Ci jakieś 15000zl. Internet masz w komplecie, pompę również, pewnie wykorzystasz ten mieszacz i pompy swoje. 

http://sanitsystem.pl/id,2103/prod,kociol-na-pellet-blackstar-+-16kw_280-+-montaz

Nie wiem jak wygląda Twój komin. BS ma czopuch 130mm i wg instrukcji na końcu dobrze gdyby nie było powyżej 160mm kwasowki 1.4404 (316L).

 

@slawul Ferroli Biopellet Pro ma całkiem duży załadunek jak na kompakta - 105kg.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks trudno z filmiku wywnioskować ile mieści ten pojemnik, a nie chciało mi się już zagłębiać w dane techniczne. I tak to niewiele więcej od mojego, gdzie w moim przypadku zawsze mogę dostawić większy, a tam to raczej chyba jest problem.

Godzinę temu, BartekPiwko napisał:

Jestem prawie zdecydowany na Lagunę tylko ten zasyp 60kg jeszcze mnie trochę boli, wolałbym żeby było coś z większym zbiornikiem na pellet.

Mnie też by bolał tak mały zasyp. Ostatnio gdy szedłem do pracy w zasobniku było wystarczająco - to mówię wrócę z pracy to zasypię - żona ma ferie szkolne, dzwoni że EcoSter zaczął piszczeć, a piszczy jak za mało paliwa w zasobniku i nie może zapalarka zapalić mimo że  jest jeszcze dość pelletu, a to wina pojemnika bo jedno-spadzisty i pellet leży na bokach a na środku dziura. Stąd najlepsze moim zdaniem rozwiązanie jak największy pojemnik i mieć pod kontrolą najlepiej też internetową.

Pomyślności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to nie boli, w sezonie zasypuje co 2-3 dni. Za to czyszcze raz w roku. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BartekPiwko napisał:

Jestem prawie zdecydowany na Lagunę tylko ten zasyp 60kg jeszcze mnie trochę boli, wolałbym żeby było coś z większym zbiornikiem na pellet.

 

Nie zapominajmy, że Laguna to "kompakt" i tak naprawdę z tego rodzaju kotłów zbiornik ma chyba największy. Kocioł nie jest jakoś strasznie wysoki i myślę, że z zasypaniem zbiornika co 2-3 dni poradzi sobie nawet kobietka ;-)

Mi to zajmuje może z pięć minut.

Jak jednak wolisz z wiekszym zbiornikiem to Black Star ale z sondą lambda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zawsze mozesz kupic peleciaka za 8 K z przeszczepionym palnikiem do smieciucha. W zestawie z kombinezonem kosmonauty dla zony. ( za Jakis czas rozwod ;) )Bo brak regularnego czyszczenia moze doprowadzic do ciekawych efektow jak wyciaganie lomem zawirowaczy ( przypadek Heiztechnika) . Posluchaj Kolego. Wydac kase w bloto jest latwo. Na moim przykladzie moge ci smialo powiedziec, ze zakup Biawara byl nietrafiony. Pomimo ze to swietny kociol. Ciagle trzeba grzebac w ustawieniach. A sie na tym troche znam. I mam juz szczerze mowiac czasami dosc. Ty jako laik, bez doswiadczenia patrzysz na to zeby za czesto nie wrzucac pelletu. I problemem dla ciebia sa rzeczy, ktore sa najprostsze. 

Zawsze mozesz kupic sobie tani kociol pelletowy z duzym zasobnikiem ktory w srodku bedzie wygladal tak:

Albo porzadny. Zwoc uwage na popiol z RTB. Wnetrze kotla iele sie nie rozni od tego co laduje w popielniku.

Pokaz foty z obu linkow zonie. I zapytaj ktory bedzie sie jej lepiej czyscilo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Visitor1230 napisał:

Zawsze mozesz kupic sobie tani kociol pelletowy z duzym zasobnikiem ktory w srodku bedzie wygladal tak:

 

 

Takie rozwiązanie mam teraz i chcę z niego zrezygnować, pomimo faktu że jest u mnie czyściej niż u kolegi z ekogroszkowcem to nadal się pyli i jest syf.

Jak widzę to co pokazałeś to tylko poproszę o namiar na fachowca któryy mi to zamontuje i będzie gotów zapewnić serwis i go biorę choćby dziś, oczywiście opcja RTB.

Czy RTB i Blackstar to ta sama firma tylko inne modele?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Palniki są również te same. Tyle że RTB który będzie miał te wszystkie bajery kosztuje jakieś 18500zł. Dlatego zaproponowałem Ci Blackstara. Palnik ten sam, czyszczenie kompresorem również, odpopielanie, sonda lambda, tyle że czyszczenie wymiennika to poruszanie kilkoma wajchami co zasyp. Fajne w kotle jest to, że możesz go wstawić gdzieś w kąt bo dostęp do absolutnie wszystkiego masz od przodu. 

 

IMG_20191121_204716.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowach wstępnych z @Puławiak może w najbliższym czasie uda mi się z nim spotkać i dogadać szczegóły. Na weekendzie zrobię foty mojej kotłowni żeby pokazać co już jest, łatwiej będzie  skalkulować co trzeba dołożyć przy montażu.

Niestety Mazury to taka trochę"Polska C" i niestety Kostrzewa tutaj dominuje.

Jak widzę te czyściutkie kotłownie to stwierdzam że są warte "każdych" pieniędzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
19 minut temu, BartekPiwko napisał:

niestety Kostrzewa tutaj dominuje.

Strzal w kolano z wlasnej inicjatywy...

 

19 minut temu, BartekPiwko napisał:

Jestem po rozmowach wstępnych z @Puławiak 

 

I bardzo dobrze. Celuj w Lagune jezeli chcesz miec kociol naprawde dzialajacy w wedlug zasady wlacz-wylacz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, BartekPiwko napisał:

Jak widzę te czyściutkie kotłownie to stwierdzam że są warte "każdych" pieniędzy.

Zerknij na Facebooku na stronę @Puławiaka zobaczysz jak wyglądają kotłownie w jego wykonaniu. 

https://m.facebook.com/KotlyPulawiak/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.