Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tech L-8 + RS wifi + Plum 860 p3 jaką opcje wybrać ??


Gonzus1989

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie. 

 

Krótko i na temat ( postaram się  )

 

W chwili obecnej poszerzam moją kotłownie o sterownik Tech L-8

Teoria to jedno .. Praktyka to drugie. 

Chciałbym się dowiedzieć jakie jest Wasz zdanie - głównie chodzi mi o ekonomie ( konkretnie co lepsze ; jaki tryb pracy  w momencie osiągnięcia zadanej temperatury we wszystkich pomieszczeniach ) mianowicie

Są trzy opcje ( tak myśle )

Opcja 1 -> Sterowanie tech + podłączenie do niej  pompy CO ( Wtedy po zamknięciu się każdego z siłownikow pompa CO wyłącza się ) - jednak tutaj jest jeden minus ( pompa załącza się od razu po włączeniu sterownika tzn nie ma progu tak jak to mogę zrobić z poziomu PLUM start od 45 stopni takze rozruch będzie gorszy - straty ) 

Opcja 2 -> Sterownik tech + styk beznapięciowy przekazuje inf w momencie nagrzania wszystkich stref w momencie przekazania inf mamy trzy opcje w plum 860 p3 ( 1- Wyłącz pompkę / 2 Wyłącz palnik / 3 wyłącz wszystko ) - z doświadczenia ,które lepsze ? 

Opcja 3 - > Tutaj głównym odnośnikiem będzie główny regulator pokojowy ( który mam równiez od poczatku czyli ten standardowy regulatory pokojowy ,ktory wyznacza zadaną temperaturę(w domu ) a następnie obniża np. 5 stopni na mieszaczu ) aczkolwiek tutaj musiałbym zobaczyć ,które pomieszczenie nagrzewa się najwolniej (ustawić regulator pokojowy główny względem tej temp żeby po prostu mi nie obniżył podgłogówki za wcześniej ) 

 

Co myślicie o tych konfiguracjach ? Zrezygnować całkowicie z głównego regulatora ? wtedy odpadnie mi funkcja pogodynki ponieważ tech nie ma takiej . Jeżeli nie zrezygnuje będę musiał bazować na temperaturze z Regulatora głównego tzn zawsze by musiał być większa od najzimniejszego pokoju ) 

 

dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dajesz listwę L8, skoro bazujesz tylko na jednym programatorze pokojowym? To ma sens, gdy są siłowniki na pętlach, załączane termostatami poszczególnych pomieszczeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listwe L8 + 15 siłowników termoelektrycznycch + wifi RS + termostaty R-8B . Oczywiste że nie sama listwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

32 minuty temu, Gonzus1989 napisał:

W chwili obecnej poszerzam moją kotłownie o sterownik Tech L-8

Zwykle Tech L8 jest w skrzynce rozdzielaczowej a nie w kotłowni- chyba że skrzynka w kotłowni jest :)

 

Może jeszcze wróćmy do kotłowni...Jaki kocioł w niej stoi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , myślałem że jak napisze krótko i na temat tzn że bez zbędnych detali. Skrzynka rozdzielcza jest w kotłowni ?  u mnie tak - więc i L8 jest w kotłowni  . Btw. Seko pellet max 15 kw zawór 4 drożny . Podłogówka po całości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajpas na rozdzielaczu jest i czy pompa tzw. energooszczędna z auto-adaptem. Pytanie nieprzypadkowe, bo od tego zależy, co zrobić z pompa po zamknięciu wszystkich pętli.  Jak ją zatrzymasz i wychłodzisz podłogę, to bez ochrony powrotu  kocioł długo będzie "wstawał".

Prawdę mówiąc, to skoro już dałeś ten 4D, to wolałbym sterować pogodówką i obniżać temp. za mieszaczem po sygnale dogrzania pomieszczenia od pokojówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajpasu nie ma . Pompa wido czy energoszczędna ? Tego nie powiem Ci aczkolwiek system 2x odpowietrzania + regulacja od 3x stopniowa ( 3 rodzaje - kaloryfery / manualna/ podłogówka ) . 

Instalacja otwarta CO jest . W chwili obecnej powrót mam 5 stopni niżej ( zadana 65 stopni ; powrót 60 ) 

Pytanie tylko w jaki sposób to będzie działać w praktyce chodzi mi o główny Termostat ( EcoTouch bodajże) bo to od niego będzie zależeć kiedy temperatura będzie obniżona o zadaną przez kocioł ( w zależności od ustawień np. 5 stopni ) bo jeżeli On wcześniej dogrzeje swój obszar obniży o 5 stopni a załóżmy w innym pomieszczeniu ktoś otwarł okno i zadana spadła o 3 stopni to  nie będzie miał z czego dogrzać te 3 stopni bo główny termostat (EcoTouch ) obnizył podłoge o 5 stopni..  

 

Btw. Ubolewam nad tym i szkoda że plum nie dał możliwości wpięcia się sterownika np. Tech w miejsce Termostatu pokojowego jaki dostarczają do zestawu ( Eco Touch ) . Gdyby się dało było by to prawidłowe działanie po dogrzaniu każdej z temp. temp z automatu spada o zadaną przez użytkownika. Tak to jest na zasadzie ON/OFF czyli nie bez powodu jest funkcja tylko " Wyłącz kocioł " Wyłącz palnik " Wyłącz pompke" .. szkoda że nie ma " Obniż o 5 stopni " 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzus1989 sprawdz czy regulator pokojowy R8b wspolpracuje z podlogowka??? A nawet jesli to jak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezprzewodowo . Jest to dedykowany do listwy L-8 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodzi o to jak steruje ta podlogowka (o ile to robi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce nie wiem :) dziś pierwszy regulator założyłem . W teorii jak to każdy przesyła sygnał do listwy ,listwa przymyka siłownikiem  lub odmyka w zalezności od temp. i tak właśnie zrobiła . Sprawdziłem z zadaną  ; obniżyłem , zwiększyłem . Przepływomierz działa czy to w górę czy w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To typowy dwustanowiec ON/OFF. Z prostym programatorem godzinowo/tygodniowym. Tam chyba nawet histereza jest stała.

Skoro na rozdzielaczu nie ma bajpasa, to pompa powinna być wyłączana w razie zamknięcia wszystkich pętli, albo zostawić jedną/dwie pętle bez siłownika.

Zamiast pisania przez kilka stron, zrób schemat a najlepiej zdjęcie instalacji w kotłowni. Przy okaże wyłapie się ewentualne błędy. Bo często okazuje się, że jak już pojawia się rozwiązanie, to okazuje się że nie można go zastosować, bo wyskakuje jakiś "zonk" w instalacji albo osprzęcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gonzus1989 napisał:

W praktyce nie wiem :) dziś pierwszy regulator założyłem . W teorii jak to każdy przesyła sygnał do listwy ,listwa przymyka siłownikiem  lub odmyka w zalezności od temp. i tak właśnie zrobiła . Sprawdziłem z zadaną  ; obniżyłem , zwiększyłem . Przepływomierz działa czy to w górę czy w dół.

Kolego, czy regulacja takiego siłownik polega na on/off, czy wielkość pracy siłownika jest oparta na np. temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezprzewodowy regulator pokojowy dwustanowy (współpraca z L-8) Funkcje: sterowanie temperaturą pokojową czasowy program ogrzewania -  wyświetlacz dedykowany LCD.

 

Histereze mają . 

 

W praktyce to tak ( bo już korzystam ) ustawiam zadaną , zadana zostaje osiągnięta ( jest możliwość ustawienia opóźnienia załączenia styku beznapięciowego  np. do 2 min wtedy siłownik ma czas na zamknięcie się ) siłownik się zamyka . Następnie gdy temp ( wyznaczona przez histereze) zostaje osiągnięta , siłownik się otwiera aby dogrzać. Nie ma on możliwości sterowania siłownikiem na zasadzie ciągłej . Myślę że nie miało by to w podłogówce racji bytu ze wzgledu na bezwładność aczkolwiek przy tym już jest sporo zabawy zeby to miało ręce i nogi .

Co do rozwiązania - udało się. 

Listwe złączyłem poprzez styk beznapięciowy ,ktory wysyła sygnał do kotła ON/OFF . Następnie w kotle w sterowniku plum ustawiłem fukncje tego właśnie styku dla mieszacza tak aby to właśnie ten styk przekazywał sygnał nie do kotła ( tak jak to było wcześniej  ) a do mieszacza o obniżeniu temp np. o 5 stopni gdy każda strefa będzie miała już swoją temperaturę . Mamy w plum opcje wyboru termostatu. Wybór ten możemy przypisać dla opcji KOCIOŁ jak i opcji MIESZALNIK . W mieszalniku mamy coś takiego jak " UNIWERSALNY " tam jest własnie przypisany styk beznapięciowy ,który fajnie nam współpracuje z listwą TECH. 

Generalnie cel osiągnięty. Pozostaje teraz kilka dni testów ,konfiguracji - finalnie jestem przekonany ze spalanie będzie dużo niższe. Kwestia synchronizacji wszystkiego tak aby to miało ręce i nogi. Sam sterownik TECH prosty w budowie ,swoje robi. Myslę że za kilka lat powinno być to w standardzie ( sterowanie siłownikami ) w każdym ze sterowników. 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowane - w praktyce jest ALBO ALBO.
Albo sterujemy jednym termostatem i obniżamy temp. zadaną o kilka stopni, Albo nie mamy siłownika na mieszaczu i zamykamy pętle (TZM lub zawór bez siłownika przy kotle węglowym).

Tutaj efekt jest, ale obeszłoby się bez listwy i termostatów, jeśli podłogówka byłaby dobrze zrobiona

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sterowaniu jednym termostatem nie osiągnąłbym tego czego chce a mianowicie takie pomieszczenia jak , wiatrołap,kotłownia,pralnia , pokoje dziecięce ( w momencie obecności dzieci lub ich nie  ) nie mogły by być obniżone o temperature zadaną przeze mnię tzn . załóżmy 4 stopni niżej chce w tych pomieszczeniach.  Zamykanie pętli masz na mysli ręcznie ? nikt nie dysponuje czasem aby to robić ( jeżeli masz to na myśli ) . 

 

Tutaj mam prosty schemat . Listwa TECH zamyka siłowniki  następnie po zamknięciu siłowników temp. na podłogówce z automatu jest obniżana ( w zależności jaką sobie ustawie ) w tym samym czasie mam wyjscie z listwy TECH do pompki kotła ,która też zostaje wyłączona po zamknięciu siłowników ( myślę że wtedy kocioł wejdzie w nadzór ew. postój ) i uzyskam albo i nie.. ( kwestia synchronizacji wszystkiego ) mniejsze straty ciepła . 

 

Opcji jest dużo :

-> Wariant I zamknięte siłowniki = pompka wyłączona do momentu zapotrzebowania któregokolwiek z siłowników na ciepło

-> Wariant II zamknięte siłowniki = pompka wyłączona + temp zadana zmniejszona z automatu np o 2 stopnie do momentu zapotrzebowania któregokolwiek z siłowników na ciepło 

-> Wariant III zamknięte siłowniki = palnik wyłączony do momentu zapotrzebowania któregokolwiek z siłowników na ciepło 

-> Wariant IV zamknięte siłowniki = kocioł wyłączony do momentu zapotrzebowania któregokolwiek z siłowników na ciepło 

-> Wariant V zamknięte siłowniki = temp zadana zmniejszona z automatu np o 2 stopnie . 

 

Sugestie mile widziane ,który lepszy w praktyce ?

 

Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gonzus1989 napisał:

Tutaj mam prosty schemat . Listwa TECH zamyka siłowniki  następnie po zamknięciu siłowników temp. na podłogówce z automatu jest obniżana ( w zależności jaką sobie ustawie ) w tym samym czasie mam wyjscie z listwy TECH do pompki kotła ,która też zostaje wyłączona po zamknięciu siłowników

Jaki ma sens obniżanie temp. za siłownikiem, skoro pompa jest zatrzymywana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki ma sens. Posiadam piec 1 miesiąc ,  plum studiowałem może z dwa trzy dni. Tech-a czytałem około 1-2 dzień . Wiedza moja jest równa 0 . Także czy ma sens ? nie wiem.  Zasada działania będzie taka że tech sterownik ma funkcję opóźnienia styku beznapięciwego oraz pompy także jeżeli wydłuże czas oczekiwania pompy o np. 5 min a styk o 2 min wtedy w trakcie tych 3 minut temperatura bedzie spadać o zadaną .  Wszystko będę praktykować . Tak jak psiałem synchronizacja i kolejnośc wszystkiego to kilka dobrych dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z powyżej zaproponowanych wariantów w praktyce będzie najkorzystniejszy jeżeli chodzi o strate ciepła ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1. Laczysz szeregowo wyjscie z Pluma pompa CO i przekaznik beznapieciowy na listwie Tech. Czyli gdy temp. ponizej progu lub wszystkie silowniki zamkniete pompa nie ruszy.

Opcja 2. Wylacz pompe/palnik/wszystko. Moga byc czeste i krotkie rozpalenia kotla po to aby dogrzac jedno pomieszczenie i stop.

Za maly zlad wody, za szybki palnik za maly odbior ciepla.

Opcja 3. To chyba najlepsze. Przy czym zostaw pogodowke (+ silowniki techa) a obnizenie od termostatu "wzorcowego" mozesz usunac.

Ps. Ten regulator rb8 / listwa techa przy podlogowce do mnie nie przemawia. Zeby to PWM mialo i ciagly odczyt + regulator PI/PID to tak. Nowsze kontrolery dodatkowo maja sekwencyjny PWM+PID. Moduluja czasem i iloscia petli. Tak ze na wyjsciu nie masz duzych skokow odbioru mocy, jest to (w miare) plynne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PioBin napisał:

Ps. Ten regulator rb8 / listwa techa przy podlogowce do mnie nie przemawia. Zeby to PWM mialo i ciagly odczyt + regulator PI/PID to tak. Nowsze kontrolery dodatkowo maja sekwencyjny PWM+PID. Moduluja czasem i iloscia petli. Tak ze na wyjsciu nie masz duzych skokow odbioru mocy, jest to (w miare) plynne.

Otóż to..,do tego zmierzałem, tylko czasu zabrakło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to tak do końca . Sterownik posiada możliwość regulacji każdą z głowic tzw SIGME . Ona odpowiada za parametry sterowania głowicą . Można ją otworzyć do końca można otworzyć na 50/60/70 itd procent. Można opóźnić. Można ustawić zakres oraz histereza pracy głowicą - Także jakaś modulacja jest kwestia tylko ustawienia do własnych potrzeb .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre do grzejnikow, a czy przy podlogowce sie sprawdzi daj znac.

Obserwuj rotametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste że nie uzyskam modulacji i władzy nad podłogówką taką jaką bym chciał. Myślę że nie ma takich listw ,które zapanują nad bezwładnością podłogówki. W jakimś stopniu myślę że zminimalizuje straty ciepła . Bezwładność w jakimś stopniu może się uda opanować ,ale nigdy nie w 100% aczkolwiek nie z moim obecnym doświadczeniem( początkujący ) . Kwestia kilku dobrych tygodni w kotłowni albo i miesięcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.