Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opcje dla podłogówki i grzejników i wybór pieca


ozir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

chciałem się poradzić szanownych forumowiczów.  Planuje instalacje co/op mniej więcej w takiej konfiguracji jak na załączonym obrazku. W związku z tym mam kilka pytań i wątpliwości które mam nadzieje uda się rozwiać.  

- Piec c.o - instalator proponuje  mi Vaillant ecoTec pro VCW 226/7- 2 , nie wiem czy to jest dobry wybór. Dom jest w zabudowie szeregowej około 45 m2 na każdym pietrze, dobrze docieplony.

Na pietrze przewiduje grzejniki oraz podłogówkę w łazience wraz z RTL.  Ogólnie jeżeli chodzi o piec to nie mam zbyt wiele miejsca na jego instalacje  i szukam jakiegoś kompaktowego rozwiązania. Rozważam tez piez z wbudowanym małym zasobnikiem c.w.u  . Zgodnie z wyliczeniami i projektem zapotrzebowanie na ciepło to ok 47 W / m2 

Jakies propozycje ?

Na parterze sytuacja trochę się komplikuje , ze względu na instalacje podłogowa. Z powodu małych powierzchni,  zdecydowałem się ze będą to 3 pętle OP - planuje jakieś proste sterowanie ( 2 niezależne obiegi sterowania  pomieszczenie P1 - jeden regulator pokojowy  i reszta drugi regulator + jakieś siłowniki na rozdzielaczu ).

Dodatkowo w pomieszczeniu P1 chciałbym zainstalować grzejnik. I teraz pojawia się kilka pytań  ....

-  w konfiguracji z grzejnikiem , chciałbym zastosować w rozdzielaczu na parterze podobne do tego z Opcja 1 urządzenie , mieszacz 2 funkcyjny OP/CO

  • czy to zadziała w takim układzie jak jest i czy pompa w tym mieszaczu będzie poprawnie działać bez wpływu na prace pompy z kotła ? czy sprzęgło jednak będzie tutaj konieczne ??
  • czy jeżeli chciałbym mieć możliwość automatyzacji sterowania zaworem 3D i pompa - czy istnieje jakieś sensowne i proste rozwiązanie ? np jakiś termostat pokojowy + sterownik 

- zasilenie grzejnika w P1 na parterze bezpośrednio z rozdzielacza znajdującego się na pietrze 

  • czy to zadziała w takim układzie ? czy jest to zgodne ze sztuka ?  tym sposobem, nie potrzebował bym mieszacza do podłogówki Opcja 1 ale ten z Opcja 2  ??
  • czy w układzie z Opcja 2 - również automatyzacja sterowania tego ( zawór i pompa)  w jakiś prosty sposób można zrealizować jeżeli tak to w jaki ? Idealnie zapewne była by synchronizacja z kotłem i sterowanie z kotła ale podejrzewam ze układ się skomplikuje i zapewne potrzebne będą dodatkowe elementy ?

- rezygnacja z mieszacza 2 funkcyjnego Opcja 1  a użycie tego z Opcja 2 - użycie grzejnika w P1 o większej potwierdzani ale zasilanego z tego samego obiegu co podłogówka w obniżonej temperaturze - czy to ma w ogóle sens ? raczej nie.  ?

Nie chciałbym budować układu skomplikowanego  ( mały dom, mało miejsca na skomplikowane układy ) ew z możliwością w przyszłości rozbudowania o automatyzacje sterowania.  

Czekam na propozycje  i z góry dziękuje. 

Pozdrawiam

 

 

Oz

 

 

 

 

SCHEMAT_CO.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.